Pierwsza kuchnia – jak ją mądrze zaprojektować? Podpowiadamy!
Klucze do nowego mieszkania zostały odebrane. W głowie mnóstwo inspiracji, ale jak zmieścić wszystkie pomysły na kilku metrach kwadratowych, by kuchnia była nie tylko piękna, ale i funkcjonalna? Jak uniknąć błędów i ustrzec się za nisko zamontowanego blatu lub niepraktycznych szafek?
Spis treści
- Kluczowa współpraca – technolog, projektant, architekt
- Ergonomiczny projekt kuchni
- Wymiary mebli kuchennych
- Drewno, czy płyta MDF?
- Projekt kuchni
Niezależnie od tego, czy mieszkanie jest w stanie deweloperskim, czy z rynku wtórnego, warto zrewidować układ pomieszczeń. Przemyśl, czy wybrana przestrzeń pozwoli Ci na zaplanowaną wielkość zabudowy meblowej. Weź pod uwagę takie czynniki jak: dostęp do naturalnego światła i załamania ścian. Od metrażu zależy układ mebli. Przestronna kuchnia zapewnia dużo możliwości, ale dzięki meblom zaprojektowanym na wymiar, małe pomieszczenie może zostać zagospodarowane co do centymetra.
Kluczowa współpraca – technolog, projektant, architekt
Projektowanie kuchni to proces, który wymaga ścisłej współpracy między technologiem, projektantem a architektem. Każdy z tych specjalistów wnosi unikalną wiedzę i doświadczenie, które wpływają na ostateczny efekt.
Technolog jest odpowiedzialny za wybór odpowiednich materiałów, które spełnią wymagania techniczne i estetyczne kuchni. Dzięki jego wiedzy można dobrać materiały odporne na wilgoć, zarysowania czy działanie wysokich temperatur. To także technolog sugeruje rozwiązania technologiczne, takie jak mechanizmy otwierania szafek czy systemy przechowywania, które zwiększają funkcjonalność kuchni.
Projektant koncentruje się na ergonomii, estetyce i dopasowaniu kuchni do stylu wnętrza oraz potrzeb domowników. Tworzy układ przestrzeni zgodny z zasadami ergonomii, np. tzw. trójkątem roboczym, dobiera kolory, faktury i style, które harmonizują z resztą mieszkania. Współpracuje z technologiem, aby wybrane rozwiązania były nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne i trwałe.
Architekt z kolei dba o szerszy kontekst projektu. Ocenia układ pomieszczenia, proponuje zmiany w konstrukcji ścian, rozmieszczeniu okien czy drzwi, jeśli zajdzie taka potrzeba. Współpraca z architektem jest szczególnie ważna na etapie projektowania przyłączy wodnokanalizacyjnych i elektrycznych. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której sprzęty AGD kolidują z umiejscowieniem gniazdek czy rur odpływowych.
Ergonomiczny projekt kuchni
Istnieje umowny podział kuchni na kilka stref, który w najprostszy sposób obrazuje, jak zaprojektować kuchnię, by była funkcjonalna. Schemat bazuje na wykonywanych w kuchni czynnościach i pozwala na zmniejszenie odległości pomiędzy kluczowymi obszarami. W projekcie kuchni należy uwzględnić strefę do przechowywania żywności, sztućców i garnków (oraz innych przyborów kuchennych), miejsce na zlew i zmywarkę, przestrzeń do przygotowywania posiłków i strefę do gotowania.
Najpowszechniejszym sposobem na zaprojektowanie kuchni jest ustalenie wierzchołków tzw. trójkąta roboczego. Składa się on z trzech najważniejszych w kuchni urządzeń: zlewozmywaka, lodówki i płyty kuchennej. Odległość pomiędzy zlewem a płytą do gotowania powinna wynosić co najmniej 90 cm. Pomiędzy płytą i lodówką odległość nie powinna być większa niż 120-270 cm. Pomiędzy lodówką a zlewem warto zachować odstęp 120-210 cm.
Nie mniej ważnym elementem funkcjonalnego rozplanowania kuchni jest również schemat przyłączy wodnokanalizacyjnych oraz elektryki. Warto pamiętać, że nie należy umieszczać zbyt wielu sprzętów na jednym obwodzie elektrycznym! Może to doprowadzić do wyrzucania bezpieczników. Warto też ustrzec się błędu, który często popełniają sami architekci! Nie należy umieszczać przyłączy wodnych i kanalizacyjnych oraz gwiazdek za zmywarką, piekarnikiem lub lodówką. Gniazdka te powinny być umieszczone w łatwo dostępnych miejscach w szafkach sąsiadujących z tymi sprzętami, ale nigdy za nimi.
Czy warto mieć wyspę w kuchni albo półwysep kuchenny? Jaka może być wyspa kuchenna?
Wymiary mebli kuchennych
Szukając inspiracji w mediach społecznościowych lub programach o tematyce wnętrzarskiej łatwo znaleźć miliony rozwiązań, które można wykorzystać przy projektowaniu kuchni. Jednak, w jaki sposób określić, na jakiej wysokości zamontować podwieszane szafki czy blat?
I tu pojawia się kolejne pytanie. Czy istnieje uniwersalna wysokość, na jakiej należy umieścić blat kuchenny? Odpowiedź brzmi: to zależy. W ostatnich latach w związku z odnotowywanym coraz wyższym społeczeństwem przyjmuje się, że jego optymalna wysokość to 90 cm. Jednak coraz więcej klientów, bazując na podstawie swoich dotychczasowych doświadczeń, życzy sobie, by blaty sięgały nawet do 95 cm. W kuchniach tworzonych na wymiar można umiejscowić go na dowolnej wysokości, zwiększając tym samym dodatkową przestrzeń do przechowywania w szafkach oraz umożliwić zamontowanie niestandardowych sprzętów AGD, na przykład zmywarek w rozmiarze XL.
Najczęściej szafki kuchenne dolne mają szerokość od 30 do 90 cm i głębokość ok. 60 cm Wysokość szafek dolnych to zazwyczaj 85-90 cm. Szafki górne odpowiadające dolnym modułom są zazwyczaj płytsze. Technolodzy z naszej stolarni sugerują, aby ich głębokość oscylowała w granicach 40 cm. Pozwala to zachować jednocześnie komfort pracy przy blacie bez uderzania głową o górny rząd szafek. Przy takim układzie górnych szafek można zmieścić duże talerze, zamontować dowolne wymiary okapy do zabudowy, a paski ledowe umieścić blisko przedniej krawędzi szafek lepiej doświetlając blat roboczy. Ich wysokość waha się od 30 do wysokości sięgającej pod sam sufit (ograniczeniem jest wysokość pomieszczenia ). Pamiętaj, że wybierając meble stworzone na wymiar te wielkości można dowolnie modyfikować.
Szafki górne powinno się zamontować co najmniej 50 cm nad blatem kuchennym. Jeśli natomiast korzystasz z płyty gazowej, szafki powinny wisieć minimum 60 cm nad nią. W każdym przypadku trzeba jednak przeanalizować wymogi producenta wybranego okapu dotyczące tej wysokości.
Drewno, czy płyta MDF?
Kiedy przyłącza wodnokanalizacyjne, plan rozłożenia przewodów elektrycznych oraz ustalenie układu szafek mamy za sobą, czas na przyjemności – czyli wybór materiałów. Ze względu na liczne czynności wykonywane w kuchni, a przede wszystkim gotowanie – należy wybrać materiały trwałe, odporne na różne czynniki, takie jak wilgoć czy wysokie temperatury.
Dobierając materiał na fronty i blaty należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kuchnia ma być użytkowa czy może jedynie wizualnie reprezentacyjna. Oczywiście można próbować wypracować pewien kompromis, ale nie należy oczekiwać, że kuchnia wykonana na przykład w czarnym połysku będzie łatwa w utrzymaniu czystości. Specjaliści z naszej stolarni podkreślają, że nie zawsze materiały najdroższe charakteryzują się najlepszymi parametrami użytkowymi. Najczęściej polecamy naszym klientom fronty akrylowe ze strukturami „bezodciskowe” oraz wysokiej klasy laminaty imitujące struktury występujące w przyrodzie: drewno, kamień, skórę. Fronty akrylowe, dzięki wtapianym laserowo w wysokiej temperaturze obrzeżom, są wyjątkowo odporne na wilgoć, a ich struktura „antyfinger” jest zdecydowanie lepsza w użytkowaniu niż często stosowany MDF lakierowany.
Jeżeli chodzi o blaty kuchenne, cyklicznie pojawiają się na rynku nowe materiały, które według producentów mają cudowne właściwości i są idealnym materiałem na blaty robocze. Z reguły jednak mija moda na ich kolorystykę lub w trakcie użytkowania ujawniają się jakieś konkretne wady danego produktu. Z naszych wieloletnich doświadczeń wynika, że najlepszym materiałem na blaty robocze jest odpowiednio dobrany naturalny granit lub konglomeraty kwarcowe (kwarcogranity), które pod katem użytkowym przewyższają wcześniej wspomniany kamień naturalny, zapewniając użytkownikom większą plastyczność niż granit.
W przypadku kuchni na wymiar zakres możliwości dotyczących dostępnych materiałów jest znacznie szerszy i umożliwia sprowadzenie materiałów na zlecenie inwestora z krajów całego świata.
Płyty ceramiczne jako wykończenie blatu, wyspy i mebli. Jak to zrobić – radzi ekspert
Projekt kuchni
Aby wymarzona kuchnia będąca sercem domu spełniała wszystkie potrzeby domowników, warto skorzystać z pomocy doświadczonych projektantów. Współpraca z technologiem, projektantem i architektem pozwala uniknąć błędów, które mogłyby obniżyć funkcjonalność czy estetykę kuchni. Decydując się na meble stworzone na wymiar mamy pewność zagospodarowania całej przestrzeni, co do centymetra, nawet w trudnych przestrzeniach – pod skosem lub niestandardowo niskich, czy wąskich – a to jest inwestycja na lata. Dzięki doświadczeniu zespołu Murator Furniture możesz mieć pewność, że Twoja kuchnia będzie zarówno piękna, jak i praktyczna, dopasowana do Twoich potrzeb i przestrzeni, w której żyjesz.
Artykuł powstał we współpracy ze stolarnią Murator Furniture.