DIAMENT najlepszy na sezon zimowy
Budowa domu trwa dwa-trzy lata. W tym czasie któryś z ważnych etapów wypadnie w nie najlepszą pogodę. A wtedy liczy się to, by wilgoć – ta z powietrza i technologiczna z murów – nie przysparzały kłopotów. Ani w czasie budowy, ani po zamieszkaniu.
W naszych warunkach klimatycznych zaczynając budowę domu, warto wziąć pod uwagę trwanie sezonu budowlanego, czyli czas od początku maja do połowy listopada. W rzeczywistości sezon może być i bywa, dłuższy, ale wiele zależy od warunków atmosferycznych oraz stosowanych materiałów. Technologia murowa, najpopularniejsza w Polsce, wymaga zarówno przerw technologicznych, jak i tych uzależnionych od pogody, bo ma ona istotny wpływ na przestoje. Nie wszystkie prace można wykonać w temperaturach zbyt niskich (poniżej +5°C), ale także w za wysokich (powyżej 25°C). Zanim więc ruszy budowa, warto przygotować plan działania, uwzględniający wszystkie ważniejsze etapy budowy, konieczne przestoje i użycie konkretnych materiałów, w tym murowych – niezwykle istotnych, jeśli chodzi o łatwość wznoszenia ścian i ich późniejszą kondycję.
Wody jak najmniej
Materiały murowe mają zdolność pochłaniania wody przy występowaniu ciśnienia atmosferycznego. Zdolność tę nazywa się nasiąkliwością, która jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na to, czy materiał będzie przydatny w celach budowlanych. To bardzo ważna cecha, ponieważ zawilgocenie ścian obniża izolacyjność cieplną murów oraz negatywnie wpływa na mikroklimat we wnętrzu budynku.
Badanie doświadczalne zrealizowane przez ITB wykazało, że zdecydowanie najsuchszym materiałem murowym jest ceramika – średnia zawartość wody wynosi 0,75%, czyli zaledwie 0,1 litra w jednym pustaku o grubości 25 cm, której ściana pozbędzie się w okresie maksymalnie do pół roku od jej wybudowania.
Niska ilość wilgoci w murach ceramicznych może odparować dzięki operowaniu słońca i ciepłego powietrza, więc gdy dom zbudujemy wiosną, ściany zdążą wyschnąć naturalnie. Zimą za ciepło nie będzie trzeba płacić.
Diament na suche i ciche ściany
Wybierając pustaki TERMOton P+W 25 DIAMENT PLUS S z ceramiki poryzowanej, możemy uniknąć takich niedogodności. Materiał ten charakteryzuje niska nasiąkliwość, wysoka wytrzymałość oraz niespotykany dotychczas u nas współczynnik przewodnictwa cieplnego na poziomie λ = 0,158 W/(m·K). Izolacyjność akustyczna wybudowanych z niego ścian z obustronnym tynkiem cementowo-wapiennym grubości minimum 2x15 mm, ze spoinami poziomymi i zaprawą cienkowarstwową (pianoklej), kształtuje się na poziomie RA1 = 52 dB i RA2 = 49 dB.
Takie parametry udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu jednocześnie dwóch sposobów poprawiania jego izolacyjności cieplnej. Pierwszy, to mieszanka surowcowa pozwalająca na uzyskanie odpowiedniej sieci mikroporów skutecznie polepszających współczynnik przewodnictwa cieplnego. Drugi, to zastosowanie takiego kształtu wyrobu, który maksymalnie wydłuża drogę strumienia ciepła przenikającego z jednej powierzchni pustaka na drugą. Nasz produkt posiada ścianki wewnętrzne o grubości 3-4mm i specyficzny kształt przypominający plaster miodu, złożony z „diamencików” właśnie – mówi Andrzej Janiszewski, szef marketingu
Dodatkową zaletą systemu TERMOton S, w którym wykorzystuje się pianoklej, jest możliwość prowadzenia prac murarskich w szerokim zakresie temperatur – od -5°C do +30°C. Dzięki temu rozwiązaniu można realizować prace budowlane również w trudnych warunkach atmosferycznych, co zwiększa elastyczność i efektywność procesu budowy.
Tak wysokie współczynniki sprawiają, że z pustaków TERMOton P+W 25 DIAMENT PLUS S można wybudować dom energooszczędny, pasywny oraz zeroenergetyczny. Parametry te osiągnięto za pomocą innowacyjnych sposobów poprawiania izolacyjności cieplnej, przede wszystkim surowca oraz przygotowanej z niego mieszanki poryzowanej, pozwalającej na uzyskanie odpowiedniej sieci mikroporów skutecznie polepszających współczynnik przewodnictwa cieplnego.
Diament jest ponadczasowy
Najstarszym budynkiem w Polsce wybudowanym z cegły ceramicznej jest wzniesiony w XIII wieku kościół św. Jakuba w Sandomierzu. Współcześnie wybudowany dom również przez wieki będzie w doskonałym stanie technicznym, ponieważ pustaki ceramiczne nie starzeją się i z biegiem czasu nie zmieniają swoich właściwości. A te produkowane współcześnie, jak TERMOton P+W 25 DIAMENT PLUS S, choć nadal tradycyjne i naturalne, są na wskroś nowoczesne. Wytwarzane w technologii szlifowanej z dokładnością +/- 0,3 mm mają idealnie równą powierzchnię, co pozwala na murowanie na zaprawę cienkowarstwową oraz łączenie na pióro i wpust bez konieczności stosowania spoiny pionowej. Budynek wzniesiony z takich pustaków będzie miał zdrowy mikroklimat, czyste i zdrowe powietrze wolne od alergenów oraz nieprzyjemnego zapachu pochodzącego od zawilgocenia ścian.