Zabudowa pralki: jak ją wykonać? Pralka w łazience schowana pod blatem
Jeśli w twojej łazience nie ma miejsca na kącik do prania ani wnękę lub szafę, dobrym wyjściem jest zabudowa pralki, np. ustawienie jej pod blatem. Może on być przedłużeniem blatu umywalkowego, ale także dodatkowym elementem poziomym w łazience. Zobacz, jak skutecznie - i efektownie - ukryć pralkę pod blatem w łazience.
Pralka jest niezbędnym elementem wyposażenia łazienki, więc trzeba znaleźć na nią odpowiednie, w miarę dyskretne miejsce. Można ją umieścić na przykład pod blatem, który jest przedłużeniem blatu umywalkowego. Wtedy pralka znika w zabudowie i nie dominuje we wnętrzu. Najkorzystniej zastosować wtedy umywalkę wpuszczaną w blat (nie sprawdzi się umywalka nastawiana na blat, bo byłaby zbyt wysoko). Nie w każdej łazience da się taką zabudowę na pralkę zmieścić, ale obecnie rynek oferuje zarówno płytsze umywalki, jak i pralki. Jeśli nie mamy 60 cm od narożnika pomieszczenia do drzwi – rozejrzyjmy się za płytszą umywalką. Z pralkami nie będzie problemu, musimy tylko wybrać ładowaną z przodu. Zawór do wody możemy wtedy umieścić w szafce pod umywalką, odpływ pralki podłączyć do syfonu umywalkowego, a gniazdko do pralki zaplanować koło pralki pod blatem po przeciwnej stronie niż woda. Planując zabudowę pralki pamiętajmy, że wtyczka też ma swoją głębokość – gniazdko powinno być więcobok pralki. Chcąc umieścić pralkę pod blatem, należy pamiętać, że blat nie może spoczywać na urządzeniu. Powinien być podparty z obu stron ściankami. Nad pralką i obok niej trzeba też zostawić wolną przestrzeń, by podczas prania nie naruszyła konstrukcji blatu.
>>> Sprawdź też: pralnia w domu - jak ją dobrze zaplanować
Innym pomysłem na zabudowę pralki i ukrycie jej w łazience, jest też ustawienie jej w specjalnie przygotowanej wnęce. Wtedy nad pralką mamy miejsce na bardzo praktyczne półki na środki czystości i ręczniki. Jednak takie ustawienie pralki optycznie bardzo pomniejsza przestrzeń, nie jest więc dobre w małych łazienkach. Planując zabudowę pralki pamiętajmy też, że jest to bardzo ciężkie i trudne w manewrowaniu urządzenie. Jak każde czasami się psuje i trzeba je wyjąć do serwisu. Potrzebne jest więc miejsce na wysunięcie pralki niekolidujące z żadnym przyborem łazienkowym.
Zabudowa pralki pod blatem: wymiary
Chcą wykonać zabudowę pralki w łazience trzeba uwzględnić minimalne wymiary. Pod blatem można postawić jedynie standardowe pralki ładowane z przodu o pojemności 5-6 kg, gdyż biorąc pod uwagę ich wysokość (85 cm) i grubość blatu, umywalka znajdzie się na wysokości 90 cm (to i tak o 5 cm wyżej niż standardowe 85 cm ustalone ponad sto lat temu, gdy ludzie byli niżsi). W przypadku blatu na wysokości 90 cm sprawdzi się tylko umywalka zagłębiona w nim, a nie nastawiana na blat, gdyż wtedy jej brzeg znalazłby się na wysokości ponad 1 m.
Czytaj też: Łazienka na poddaszu - 5 zasad funkcjonalnej aranżacji>>>
Zabudowa pralki zdjęcia: galeria pomysłów na schowanie pralki w łazience
W galerii zdjęć kilka pomysłów jak można ukryć pralkę w łazience, by nie szpeciła wnętrza. Obejrzyj kilka propozycji jak zrobić zabudowę pralki.
Autor: Łukasz Zandecki
Obecność pralki w łazience może być dyskretna. Pamiętajmy jednak, że oprócz niej potrzebne będzie miejsce na środki do prania i brudną bieliznę
Blat umywalkowo-pralkowy powinien mieć minimum 150 cm długości – 60 cm na umywalkę, 70 cm na pralkę (z uwzględnionym luzem) i około 20 cm na trzy podpory blatu. Jeżeli w łazience jest miejsce na jeszcze dłuższy blat, można w takiej zabudowie oprócz pralki, zmieścić jeszcze pojemnik na brudną bieliznę lub szuflady na kosmetyki.
Szerokość blatu powinna wynosić minimum 60 cm – taką głębokość ma standardowa pralka. Taka szerokość pozwoli zamontować umywalkę wpuszczoną w blat. Płytsze urządzenia (o głębokości 45 cm) lepiej sprawdzą się w połączeniu z blatem toaletką, który może być płytszy.
Zabudowa pralki: jaką ją ukryć w łazience?
Ciekawym pomysłem jest umieszczenie nad blatem pod którym została schowana pralka - lustra, które odbije przestrzeń łazienki i dyskretnie odwróci uwagę od urządzenia. Pralkę pod blatem można też zasłonić drzwiczkami podwieszanymi do blatu lub zasłonką. Urządzenie trzeba czasem wysunąć do serwisu, dlatego na podłodze nie może być żadnej listwy ani szyny, która uniemożliwiłaby odpłynięcie wody w razie awarii.
Zawór wody najlepiej umieścić pod umywalką wpuszczoną w blat, odpływ wody podłączyć do syfonu umywalkowego, a gniazdo do pralki zaplanować koło pralki pod blatem po przeciwnej stronie niż woda.
>>> Sprawdź też: jak prawidłowo podłączyć pralkę
Pralka pod blatem nie przewiduje, niestety, miejsca na suszenie. Trzeba się pogodzić z tym, że suszone pranie będzie widoczne. Sznurki nad wanną można przysłonić panelem podwieszanym do sufitu, umieszczonym nad krawędzią wanny. Można też zastosować suszarkę mocowaną do ściany, a nie do sufitu, dzięki czemu po złożeniu nie będzie widoczna. W obu przypadkach należy pamiętać o cyrkulacji powietrza – pranie nie powinno być powieszone tuż pod sufitem.