Aranżacja łazienki na poddaszu. 8 pomysłów na łazienkę na poddaszu

2018-04-04 11:36
Aranżacja łazienki na poddaszu - salon kąpielowy
Autor: Mariusz Bykowski Nie każdą dużą łazienkę można nazwać salonem kąpielowym. Jeżeli jednak mieści się ona na poddaszu i pozwala ci patrzeć w niebo w czasie kąpieli, to bez wątpienia masz salon kąpielowy. Wysokie ścianki umożliwiają ustawienie przy ścianach mebli w dowolnym rozmiarze, a duże okna, dzięki zamontowanym roletom, dostarczają do wnętrza tyle światła, ile aktualnie potrzebujesz.

Aranżacja łazienki na poddaszu nie jest łatwa. Jeśli chcesz uzyskać wyjątkowy klimat, a jednocześnie wygodnie korzystać z łazienki musisz urządzić ją w odpowiedni sposób. Oto 8 aranżacji wygodnych łazienek pod skosami.

Jak urządzić łazienkę na poddaszu, by korzystając z niej, nie zastanawiać się, czy uderzymy głową w sufit? Łazienka na poddaszu: poradnik architekta wnętrz. W domach z użytkowym poddaszem łazienka często znajduje się w strefie nocnej i jest usytuowana na górze. Powierzchnia podłogi na poddaszu daje złudzenie, że w łazience zmieszczą się wszystkie urządzenia. Jednak trzeba to bardzo dokładnie sprawdzić, by nie okazało się, że brakuje 1-2 cm wysokości na brodzik, do wanny trzeba wchodzić i wychodzić z niej w pozycji pochylonej, a nad umywalką zmieści się tylko nieduże lusterko.

Sprawdź też: adaptacja poddasza - krok po kroku >>>

W łazience najważniejsza jest wygoda. Czasem dla poprawy funkcjonalności łazienki na poddaszu trzeba „oderwać” urządzenia od ścian pomieszczenia.

Aranżacja łazienki na poddaszu: projekt wnętrza

Duża łazienka na poddaszu daje więcej możliwości niż ta o minimalnych wymiarach, ale zasady lokalizowania w nich sprzętów są te same. Możliwości aranżacyjne łazienki na poddaszu trzeba oceniać, oglądając nie tylko jej rzut, ale również przekrój. Właśnie patrząc na przekrój, łatwo ustalić miejsca, w których da się stanąć pod dachem. Za użytkową w łazience na poddaszu możemy przyjąć tylko tę część podłogi, nad którą pomieszczenie ma wysokość przynajmniej 190 cm.
Zacznijmy od określenia obszaru podłogi, na którym możemy swobodnie stanąć w łazience na poddaszu. Im niższa ścianka kolankowa, tym ten obszar będzie mniejszy. Im mniejsze nachylenie połaci dachu, tym więcej powierzchni znajdzie się poza nim. Możemy go narysować na podłodze w pomieszczeniu – to pozwoli wyobrazić sobie rzeczywistą powierzchnię użytkową. Pozostała przestrzeń w łazience na poddaszu może pełnić funkcję dekoracyjną albo pomocniczą – umieścimy w niej na przykład szafki albo schowki.

  • Łazienka na poddaszu: powierzchnia użytkowa

Minimalna powierzchnia użytkowa łazienki na poddaszu (wysokość równa przynajmniej 190 cm), w której chcemy zmieścić prysznic, umywalkę i sedes, to 2,56 m² (przy wymiarach 160 x 160 cm). Jeśli w łazience na poddaszu mają się znaleźć wanna, prysznic, umywalka i sedes, jej powierzchnia musi wynosić 3,2 m²
(przy wymiarach 200 x 160 cm).

Sprawdź też: ocieplenie poddasza bez błędów >>>

Jednak szukając miejsca na urządzenia łazienkowe, musimy brać pod uwagę nie tylko wielkość pomieszczenia, ale także usytuowanie pionu kanalizacyjnego i drzwi wejściowych.

Aranżacja łazienki na poddaszu: miejsce na prysznic

W łazience na poddaszu najtrudniej znaleźć miejsce na kabinę prysznicową. Należy go szukać jak najbliżej pionu kanalizacyjnego. Im dalej od niego, tym wyżej trzeba będzie podnieść brodzik, bo pod jego podłogą muszą się zmieścić syfon i rura odpływowa ze spadkiem w kierunku pionu. Oczywiście, im wyżej podniesiemy podłogę brodzika, tym wyżej musi być sufit. To, ile miejsca musimy przeznaczyć na brodzik, zależy od jego kształtu. Pięciokątny powinien mieć wymiary 90 x 90 cm, kwadratowy może być mniejszy – 80 x 80 cm. Najmniej miejsca zajmuje półokrągły narożny. Na poddaszu najłatwiej lokalizować kabinę prysznicową przy drzwiach do łazienki. Tam na pewno jest odpowiednia wysokość – drzwi mają przecież co najmniej 200 cm. Przed kabiną potrzebna jest jeszcze wolna powierzchnia 90 x 100 cm, na której można swobodnie stanąć i gdzie sufit jest na wysokości 190 cm.

Aranżacja łazienki na poddaszu: miejsce na umywalkę

Drugim trudnym do usytuowania sprzętem w łazience na poddaszu jest umywalka. Jej górna krawędź powinna się znajdować na wysokości 85 cm od poziomu podłogi i zazwyczaj chcemy, aby wisiało nad nią lustro. Wysokość, na której znajdzie się jego górna krawędź, zależy od wzrostu użytkownika - nie powinna wypaść niżej niż czubek jego głowy. Usytuowanie umywalki w łazience na poddaszu jest nieco łatwiejsze niż brodzika, bo może ona być dość daleko od pionu kanalizacyjnego. Odpływ umieszczony wysoko sprawia, że niebezpieczeństwo niezachowania odpowiedniego spadku rury odpływowej jest nikłe. Miejsca na umywalkę z lustrem – podobnie jak brodzika – najlepiej szukać blisko wejścia do łazienki. Jeśli planujemy umywalkę z blatem, przedłużamy go, prowadząc wzdłuż ściany w kierunku dachu, pod skos. Będzie służył do ustawiania dekoracji lub podręcznych kosmetyków. Innym praktycznym rozwiązaniem w aranżacji łazienki na poddaszu jest szafka podblatowa.

Aranżacja łazienki na poddaszu: miejsce na sedes

Jest to sprzęt wymagający bliskości pionu. Przyjmuje się, że jego usytuowany nisko odpływ nie powinien być oddalony od pionu więcej niż 1 m. Rura odpływowa nie powinna też mieć zakrętów i załamań, bo może się w tych miejscach zapychać. Górna krawędź miski ustępowej powinna się znaleźć na wysokości 43 cm od poziomu podłogi. Przyjmuje się, że człowiek w pozycji siedzącej ma czubek głowy na wysokości 130 cm i taka powinna być minimalna wysokość połaci nad sedesem. Jednak aby wygodnie z niego korzystać, ważna jest jeszcze przestrzeń przed nim (czyli 60 cm od ścianki, na której jest umieszczony) – powinna umożliwiać wygodne wstawanie z sedesu. Tak jest wtedy, gdy nad powierzchnią 60 x 80 cm pod WC połać jest na wysokości 190 cm.

Łazienka na poddaszu: miejsce na wannę

Wydaje się, że nie będzie najmniejszych problemów z umieszczeniem wanny pod skośnymi połaciami, ponieważ jest ona niska (60 cm). Należy jednak zwrócić uwagę na to, że podłoga w wannie jest 10-12 cm wyżej niż ta w pomieszczeniu. Żeby to sobie wyobrazić, wystarczy stanąć na cegle. Wybierzmy takie miejsce w łazience na poddaszu dla wanny – prostopadle lub równolegle względem dachu – by przynajmniej w jednym jej końcu można było stanąć. To niezbędne minimum, żeby do wanny można było wygodnie wejść i swobodnie z niej wyjść, nie uderzając głową o ścianę.

Łazienki poddasze: aranżacja wnętrz pod skosami

Jeśli powierzchnia pomieszczenia na poddaszu na to pozwala, warto podzielić łazienkę na strefy. Zazwyczaj oddziela się sedes i brodzik od wanny. Umywalka może się znaleźć w obu częściach – w zależności od pomysłu. Za murkiem możemy ukryć sedes – wtedy część najbardziej intymna jest izolowana od reszty pomieszczenia. Inna możliwość w aranżacji łazienka na poddaszu to oddzielenie wanny – wtedy podkreślamy rangę domowego spa. Czasem też, jeśli nie ma na to osobnego pomieszczenia w domu, ścianką wydziela się część gospodarczą z pralką.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE