Termoizolacja z wełny szklanej ISOVER: ocieplenie dachu w modernizowanym domu

2020-02-14 11:17 Materiał sponsorowany ISOVER
Isover
Autor: ISOVER

Jeżeli chcemy sprostać wymaganiom prawa budowlanego lub ubiegamy się o dotację czy pożyczkę na działania termomodernizacyjne z programu „Czyste powietrze”, należy tak zaizolować termicznie dach, żeby osiągnął współczynnik przenikania ciepła nie większy niż 0,15 W/(m2.K). Sprawdźmy, jakimi metodami możemy docieplić połacie dachu skośnego.

Wybór rozwiązania

Wybierając ocieplenie, można się oprzeć na tradycyjnym rozwiązaniu, jakim jest układ dwuwarstwowy z zastosowaniem mat z wełny mineralnej. Jedna warstwa maty umieszczana jest wówczas między krokwiami, a druga pod nimi. Tym sposobem da się zminimalizować występowanie liniowych mostków termicznych biegnących wzdłuż krokwi. Warto pamiętać, że w domach ze skośnym dachem często na poddaszu znajduje się część mieszkalna. Przy dociepleniu poddasza w sposób tradycyjny, czyli od wewnątrz, podczas remontu część mieszkalna poddasza jest wyłączona z użytku. Aby tego uniknąć, można się zdecydować na docieplenie połaci metodą nakrokwiową, z użyciem wełny mineralnej szklanej ISOVER.

Ocieplenie ISOVER
Autor: ISOVER Izolacja nakrokwiowa dachu skośnego

Wybór materiałów do ocieplenia dachu

Najbardziej optymalnym materiałem do izolacji dachów skośnych jest wełna mineralna szklana, z uwagi na jej elastyczną strukturę, właściwości termiczne i niepalność. Warto sięgnąć po produkty o niskim współczynniku przewodzenia ciepła λ, jak na przykład Super-Mata (λ=0,033 W/(m.K)), gdyż dzięki nim można zyskać na kubaturze poddasza użytkowego. Dla porównania, aby osiągnąć taką samą izolacyjność połaci, używając Uni-Maty (λ=0,039 W/m.K), trzeba zwiększyć grubość ocieplenia o 5 cm. Zazwyczaj zakłada się, że termoizolacja będzie mieć nie mniej niż 25 cm grubości. W przypadku dachów ocieplonych w ostatnich latach, które mają izolację wyłącznie między krokwiami (najczęściej 14-15 cm), jednym z rozwiązań poprawiających termikę jest montaż izolacji nakrokwiowej RENOVER. Dzięki temu rozwiązaniu unika się remontu od wewnątrz poddasza, a specjalnie przygotowane belki montuje się od zewnętrznej strony dachu i układa między nimi wełnę mineralną szklaną w postaci mat. Bez względu na rodzaj metody ocieplenia dachu pamiętajmy o zastosowaniu paroizolacji mocowanej od strony poddasza użytkowego.

Ocieplenie ISOVER
Autor: ISOVER Uni-Mata. Mata z wełny szklanej w rolce, o współczynniku λ = 0,039 W/(m.K), dostępna w grubościach od 5 do 25 cm
Porada eksperta
Ocieplenie ISOVER
Jakub Zarzycki, ekspert ISOVER

Ocieplenie bez obniżania poddasza

Stosując izolację nakrokwiową, nie tracimy przestrzeni użytkowej poddasza, którą to musielibyśmy poświęcić, wykonując prace izolacyjne od wewnątrz, a to zazwyczaj 10-12 cm zwiększonej grubości przegrody. Wybierając 10 cm izolacji nakrokwiowej RENOVER, wykonanej z najwyższej jakości wełny mineralnej szklanej, spełnimy kryteria dotyczące izolacyjności termicznej stawiane przez program „Czyste powietrze”.

Ocieplenie ISOVER
Autor: ISOVER Isover 1104. Polietylenowa folia paroizolacyjna o oporze dyfuzyjnym Sd ≥100 m
Ocieplenie ISOVER
Autor: ISOVER Super-Mata. Mata z wełny szklanej w rolce, o współczynniku λ = 0,033 W/(m.K), dostępna w grubościach od 3 do 23 cm

A tak było podczas ubiegłorocznej edycji Czystego Powietrza!

Zobacz reportaż z realizacji ubiegłorocznej nagrody i modelowej termomodernizacji domu:

Ocieplamy poddasze i wstawiamy okna połaciowe: nagroda w konkursie Czyste powietrze z Muratorem 2019 >>>

Konkurs
logo czyste powietrze

Autor: Murator

Czyste powietrze z Muratorem: konkurs

Dzięki programowi „Czyste Powietrze” przeprowadzenie termomodernizacji domu jednorodzinnego stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Niemniej pozostaje ona przedsięwzięciem wymagającym podjęcia wielu ważnych decyzji. Zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej edycji konkursu „Czyste powietrze z Muratorem”. Wyjaśniamy, jakie korzyści można osiągnąć dzięki ociepleniu domu i wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych, a przede wszystkim, jak przeprowadzić skuteczną termomodernizację z wykorzystaniem dofinasowania. Ogromną atrakcją naszej akcji jest konkurs z bardzo cennymi nagrodami! Firma ISOVER jest fundatorem nagrody głównej - ocieplenia poddasza. Nie przegap i sprawdź szczegóły konkursu „Czyste powietrze z Muratorem”!

Firma ISOVER jest partnerem akcji Czyste Powietrze z Muratorem.

Partnerzy

ISOVER to marka materiałów izolacyjnych wchodząca w skład produktów budowlanych firmy Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, należąca do Grupy Saint-Gobain. ISOVER zapewnia kompleksową ofertę materiałów izolacyjnych z wełny mineralnej, zarówno z włókien szklanych, jak i skalnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE