Żywopłot na działce za miastem

2008-10-28 1:00

Żywopłot na działce rekreacyjnej, zlokalizowanej za miastem, nie powinien wymagać zbyt dużej pielęgnacji i powinien pasować do otaczającego go sielskiego krajobrazu.

Na terenach podmiejskich i przy domach letnich, gdzie działki są zazwyczaj rozleglejsze i nie trzeba się liczyć z każdym metrem powierzchni, można stworzyć bardzo efektowne żywopłoty. Jednak ponieważ w domu letnim spędzamy czas w przerwach urlopowych i podczas weekendów to działka nie powinna wymagać zbyt dużej pielęgnacji i systematycznych zabiegów. Na działkach rekreacyjnych sprawdzą się żywopłoty ze śliwy ałyczy i bzu lilaka, które dają liczne odrosty (dzięki czemu powstaje wał pędów gęsty od samego dołu). Ponadto te rośliny wyglądają swojsko i wszędzie dobrze rosną. Kompozycję można uzupełnić różą dziką lub pomarszczoną. Rośliny te nie tylko wyglądają efektownie, gdy kwitną i owocują, ale też wzmocnią obronny charakter nasadzenia, bo ich pędy pokryte są haczykowatymi ostrymi kolcami.

Dla koneserów interesujący może być żywopłot z tarniny, krzewu dziko rosnącego na obrzeżach lasów liściastych. Ma on sztywne cierniste pędy, które wiosną pokrywają się białymi kwiatami, a jesienią granatowymi cierpkimi owocami (po przemarznięciu doskonałymi na nalewki).

Żywopłot w ogrodzie