Te prace zrób w ogrodzie we wrześniu, by w przyszłym sezonie cieszyć się pięknym ogrodem

2013-08-05 8:00
przekopywanie-gleby
Autor: photos.com

Wrzesień w ogrodzie to okres intensywnej pracy. We wrześniu sprzątamy grządki i zaczynamy przygotowania ogrodu do zimy. Prace w ogrodzie we wrześniu. Co jeszcze trzeba zrobić jesienią w ogrodzie? Sprawdź listę prac ogrodowych i upewnij się, że wszystko jest zrobione. Dzięki temu będziesz cieszyć się pięknym ogrodem i bujną roślinnością w przyszłym sezonie.

Spis treści

  1. Wrzesień w ogrodzie: przekopanie gleby w warzywniku
  2. Wrzesień w ogrodzie: dzielenie roślin
  3. Wrzesień w ogrodzie: cięcie żywopłotów
  4. Wrzesień w ogrodzie: przygotowanie gleby
  5. Wrzesień w ogrodzie: rośliny balkonowe
  6. Wrzesień w ogrodzie: rośliny wodne

Wrzesień w ogrodzie: przekopanie gleby w warzywniku

We wrześniu przekopujemy glebę w warzywniku (po zbiorze warzyw). Należy pozostawić ją na zimę w tzw. ostrej skibie. Pod wpływem mrozu poprawi się jej struktura, a co za tym idzie i jakość (szczególnie ciężkich gleb), stanie się także bardziej przepuszczalna. Zimą, podczas mrozów, zginą te szkodniki, które w czasie przekopywania zostały wydobyte na powierzchnię.

Wrzesień w ogrodzie: dzielenie roślin

We wrześniu - po przekwitnięciu - dzielimy kępy liliowców. Każdy fragment podzielonej rośliny powinien zawierać po kilka zdrowych pędów i własny system korzeniowy. Przed sadzeniem rany powstałe po dzieleniu warto posypać np. sproszkowanym węglem drzewnym.

Wrzesień w ogrodzie: cięcie żywopłotów

We wrześniu przeprowadzamy cięcie żywopłotów formowanych liściastych zrzucających liście na zimę, ale uwaga: po raz ostatni w tym sezonie! Pamiętajmy, że zbyt późne przycinanie drzew i krzewów opóźnia ich przygotowanie do zimy, co może skutkować przemarznięciem roślin.

Wrzesień w ogrodzie: przygotowanie gleby

Przed planowanym sadzeniem drzew i krzewów owocowych - na kilka tygodni przed ich zakupem - trzeba przygotować. Najpierw ziemię odchwaszczamy, potem zasilamy kompostem lub jednym z nawozów wieloskładnikowych, a następnie przekopujemy. Warto sprawdzić kwasomierzem odczyn podłoża i poprzez odpowiednie traktowanie (zakwaszenie lub odkwaszenie) doprowadzić go do poziomu odpowiedniego dla sadzonych roślin; Uwaga! Jeżeli gleba na działce ma odczyn kwaśny, przeprowadzamy wapnowanie, rozrzucając wapno nawozowe lub nawóz wapniowy, a jeśli sadzimy np. borówkę wysoką (wymaga podłoża o odczynie kwaśnym), należy glebę zakwasić np. torfem kwaśnym lub odpowiednimi nawozami.

Wrzesień w ogrodzie: rośliny balkonowe

We wrześniu przygotowujemy do zimowania rośliny balkonowe, taki jak pelargonie, fuksje czy surfinie. Kończymy ich nawożenie, a przed pierwszymi przymrozkami przenosimy do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi 10–15 st.C i skracamy pędy o 2/3 długości.

Wrzesień w ogrodzie: rośliny wodne

Do zimowania przygotowujemy także rośliny wodne. Robimy to, jeśli we wrześniu jest już zimno i grożą przymrozki. Przycinamy pędy kilka centymetrów powyżej miejsca, z którego wyrastają korzenie. Najwrażliwsze, np. uprawiane na obrzeżach stawów cantedeskie etiopskie (kalle), przenosimy do ciepłego i widnego pomieszczenia. Mniej wrażliwe, np. większość grzybieni, opuszczamy w najgłębsze miejsce stawu (poniżej 1 m). Jeśli zbiornik jest płytszy, lepiej grzybienie włożyć do pojemnika z wodą i przenieść do widnej piwnicy.

Jesienne prace w ogrodzie

Jesienne prace w ogrodzie - czy wiesz, co trzeba zrobić w ogrodzie przed zimą?

Pytanie 1 z 12
Co robimy z liśćmi opadłymi na trawnik?
Jesienne liście
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE