Sadzenie drzew i krzewów owocowych. Kiedy sadzić drzewa owocowe?

2013-03-26 11:31
Prunus domestica-śliwa Cacanska Rana
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Kiedy sadzić krzewy i drzewa owocowe? Które drzewa i krzewy owocowe sadzimy wiosną w ogrodzie? Podpowiadamy w wyborze roślin w celu uzyskania owoców w pierwszych latach po posadzeniu.

Drzewa i krzewy owocowe z odkrytymi korzeniami sadzi się w okresie spoczynku – wczesną wiosną (marzec-kwiecień) lub jesienią (listopad). Wiosną lepiej sadzić drzewa owocowe wrażliwe na mróz (brzoskwinie, morele). Krzewy i drzewa owocowe uprawiane w donicach można sadzić przez cały sezon, choć też lepiej to robić wiosną.

Sadzenie drzew i krzewów owocowych: wybór drzew i krzewów owocowych

Wybieramy odporne drzewa i krzewy owocowe. Pamiętaj, że jeśli chcesz mieć drzewa i krzewy owocowe opryski chemiczne nie są dobrym rozwiązaniem w przydomowym ogrodzie, gdzie każdy, nie bacząc na okres karencji może sięgnąć po kuszące owoce. Dlatego wybierając odmiany drzew i krzewów owocowych do posadzenia w ogrodzie, należy sięgać po odmiany odporne na choroby.

Sadzenie drzew i krzewów owocowych: wysokości drzew i krzewów owocowych

Wysokość drzew owocowych zależy od rodzaju podkładki, na której są zaszczepione. Niskopienne szczepi się na tak zwanych podkładkach skarlających. Takie drzewa i krzewy owocowe poleca się do małych ogrodów, bo zajmują niewiele miejsca i można posadzić więcej różnych odmian. Szybciej też zaczynają owocować (w wieku trzech–czterech lat), łatwiej jest z nich zrywać owoce i pielęgnować ich korony (przycinanie drzew i krzewów owocowych). Niestety, takie drzewa owocowe żyją krócej i są bardziej wrażliwe na niesprzyjające warunki. Efektowne są drzewa owocowe wysokopienne, dają cień, są długowieczne, bardziej odporne, a więc mogą rosnąć w gorszej glebie. Ale te drzewa owocowe później zaczynają owocować (sześć–siedem lat po  posadzeniu), trudniejsza jest też ich pielęgnacja.

Odmiany drzew i krzewów owocowych: samopylne lub do pary

Dużo drzew owocowych zalicza się do obcopylnych. Oznacza to, że do tego, by powstały owoce, kwiaty muszą być zapylone pyłkiem z rośliny należącej do innej odmiany. Kupując drzewo owocowe, należy sprawdzić na etykiecie, jakie odmiany są dla niego dobrymi zapylaczami, i wybrać jedną z nich. W bardzo małych ogrodach lepiej posadzić rośliny samopylne. Należą do nich brzoskwinie, morele, większość wiśni i niektóre śliwy. Jabłonie, grusze i czereśnie są całkowicie lub częściowo obcopylne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE