Podjazd, alejki, taras – jaką grubość kostki brukowej wybrać?

2021-05-25 13:14 Materiał sponsorowany
Kostki na podjazd
Autor: Bruk-Bet W nawierzchni wokół domu można łączyć ze sobą elementy o różnych wymiarach i kolorach, co daje dobry efekt estetyczny

Wybór kostek oraz płyt brukowych jest bardzo duży i atrakcyjny. Radzimy, jak odnaleźć w szerokim asortymencie najlepsze produkty, dopasowane do naszych potrzeb. Dowiedz się, jak prawidłowo dobrać elementy na nawierzchnię podjazdu, ścieżek w ogrodzie czy tarasu.

Producenci kostek brukowych mają bardzo bogatą i zróżnicowaną ofertę. Kostki i płyty brukowe różnią się dekoracyjnym wykończeniem powierzchni. Okazuje się, że elementy te różnią się także grubością. Nawet w tej samej kolekcji mogą być grubsze i cieńsze kostki lub płyty. Dlaczego tak się dzieje? Chodzi o to, że elementy brukowe mogą być zastosowane w różnych miejscach, np. na podjeździe dla samochodów albo w alejkach lub na tarasie, po których będą tylko chodzić ludzie albo biegać zwierzęta. W tych miejscach kostki brukowe i płyty tarasowe będą narażone na inne obciążenia. Zobaczmy, jak dobrać elementy brukowe, żeby później cieszyć się pięknymi nawierzchniami wokół domu.

Kostki na podjazd
Autor: Bruk-Bet Na ścieżce wiodącej do domu moża ułożyć płyty o grubości 4-6 cm. Na zdjęciu płyty Prospect

Kostka brukowa na ścieżki ogrodowe i taras

Wybór elementów brukowych, które możemy ułożyć na ścieżkach ogrodowych i tarasie jest przeogromny. Można tu wykorzystać kostki brukowe lub płyty tarasowe i ogrodowe o grubości 4-6 cm. Na tarasy stosuje się podobne elementy – najczęściej są to płyty, których wystarczająca grubość to 4 cm. W kolekcji producentów znajdziemy wiele wzorów i formatów płyt tarasowych takich jak Romantica lub imitujące naturalne materiały typu Deska Ogrodowa, Kamień Ciosany lub Trawertyn. Z takich elementów można komponować ładne nawierzchnie. Ciekawie wyglądają alejki ułożone z jasnych płyt, które mają brzegi zaznaczone ciemniejszymi elementami. Na tarasie świetnie będą wyglądać płyty Maestro Selecto w modnym kolorze czarnego granitu.

Kostki na podjazd
Autor: Bruk-Bet Taras zostal wykonany z płyt Maestro Selecto w kolorze czarnego granitu

Wybór kostek brukowych na podjazd

Na obszarze między bramą wjazdową a domem lub garażem będą poruszać się samochody osobowe, które ważą ponad tonę (czasem znacznie więcej). Nacisk na jedno koło wynosi kilkaset kilogramów. Kostki brukowe tam ułożone muszą wytrzymać takie obciążenie. Dlatego na podjazd dla samochodów osobowych zaleca się kostki brukowe o grubości 6 cm. Bywa jednak, że na teren naszej posesji będą wjeżdżać ciężarówki, np. szambo albo śmieciarka. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie elementów o grubości 8 cm.

Kostki na podjazd
Autor: Bruk-Bet Podjazd pod dom można wyłożyć kostkami brukowymi o grubości co najmniej 6 cm. Na zdjęciu nawierzchnia z płyt Prospect w tonacji perłowo-stalowo-srebrnej

W kolekcjach kostek brukowych, np. firmy Bruk-Bet, znajdziemy wiele takich produktów. Uwagę zwracają wielkoformatowe płyty brukowe Novator. To produkt będący odpowiedzią na modę na elementy o wielkich wymiarach. W kolekcji są płyty o różnej wielkości, więc można z nich ułożyć nawierzchnię, która nie będzie monotonna. Na podjazd dla samochodów osobowych można wybrać płyty wielkoformatowe Novator o grubości minimum 8 cm. Jeżeli przewidywany jest wjazd ciężkich samochodów zaleca się wykorzystanie płyt o grubości 12 cm.

Grubość kostki brukowej Bruk-Bet
Autor: Bruk-Bet Podjazd z płyt brukowych Novator Solo 80x40 cm gr. 8 cm

Dobrze dobrane kolory kostek brukowych

W kolekcjach kostek brukowych i płyt tarasowych są elementy jaśniejsze i ciemniejsze. To pozwala nie tylko wykonywać kompozycje o zróżnicowane tonacji. Popatrzmy na kolory z praktycznej strony.

Elementy w kolorze szarym i ciemniejsze warto ułożyć na podjeździe, który jest bardzo narażony na zabrudzenia w związku z intensywną eksploatacją. Na kołach samochodów będzie się tam dostawać dużo ziemi, błota i śniegu wraz z zanieczyszczeniami. Kolory jaśniejsze, delikatne beże i odcienie bieli można bezpiecznie stosować na ciągach pieszych i tarasach.

Kostki na podjazd
Autor: Bruk-Bet Jasny taras wykonany z płyt Kamień Ciosany wygląda elegancko. Ciemniejsza bordiura podkreśla jego charakter

Odpowiednia podbudowa

Trwałość i dobry stan nawierzchni z kostek i płyt brukowych zależy również od odpowiednio wykonanej podbudowy. Podłoże musi być odpowiednio wyprofilowane oraz wypełnione grubą warstwą kruszywa, które będzie mieć potrzebną nośność. Podbudowa pod taras lub alejkę w ogrodzie ma znacznie lżejszą konstrukcję niż na podjazd dla samochodów, zwłaszcza ciężarowych.

Grubość kostki brukowej Bruk-Bet
Autor: Bruk-Bet Konstrukcja nawierzchni z kostki brukowej – ścieżki i tarasy
Grubość kostki brukowej Bruk-Bet
Autor: Bruk-Bet Konstrukcja nawierzchni z kostki brukowej obciążonej ruchem kołowym
Grubość kostki brukowej Bruk-Bet
Autor: Bruk-Bet Konstrukcja nawierzchni z płyt brukowych wielkoformatowych obciążonej ruchem kołowym do 3,5 tony
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie