Aranżacja wnętrza: dom przyjazny dzieciom i dorosłym
Jak przygotować przestrzeń domu, aby spełnianie rodzinnych obowiązków nie oznaczało tylko ciężkiej pracy, ale także dawało przyjemność i stwarzało szanse osobistego rozwoju? Oto kilka pomysłów na stworzenie funkcjonalnego wnętrza domu lub mieszkania.
Autor: IKEA
Duża kuchnia z wyspą to nie tylko wygodne miejsce do przygotowywania posiłków, ale też „warsztat działań rodzicielskich” – łatwiej włączyć dzieci do kuchennych czynności i zachęcić do zwierzeń
Wypełnianie zadań rodzicielskich to praktycznie drugi etat. Najczęściej jest to znacznie trudniejsza praca niż ta zawodowa – dostarcza zajęć 24 godziny na dobę, nie otrzymujemy za nią żadnej finansowej gratyfikacji, a na efekty często trzeba czekać długie lata. Ponadto nic nie może nas z niej zwolnić – nie przysługuje nam żaden urlop, płatne nadgodziny ani zwolnienie lekarskie. Zajęcia domowe są męczące, a możliwości regeneracji znikome. Choć więc nie zobowiązują nas do tego żadne przepisy, warto zadbać o higienę pracy rodzicielskiej. W tej sytuacji warsztatem pracy jest nasz dom – podobnie jak w biurze liczy się tu przestrzeń, wygoda, ergonomia stanowiska pracy i zapewnienie odpowiednich warunków do odpoczynku.
Aranżacja wnętrza przed pojawieniem się dziecka
Już okres ciąży jest dla rodziców dużym wyzwaniem. Choć mówi się, że ciąża to nie choroba, to jednak rewolucja, jaka dokonuje się w organizmie przyszłej mamy, wpływa na jej potrzeby – również w zakresie otaczającej ją przestrzeni i sprzętów, z których korzysta. W tym czasie szczególnie warto zadbać o dobrą wentylację pomieszczeń, regularnie sprzątać podłogi, prać tkaniny – kurz dodatkowo utrudnia i tak niełatwe oddychanie ciężarnej kobiecie. Z pokoju warto usunąć część sprzętów, szczególnie tych, o które przyszła mama mogłaby się potykać. Zadbajmy też o dostęp do półek i szafek – wszystkie rzeczy powinny znaleźć się w tzw. strefie dobrego zasięgu, czyli 70-140 cm od podłogi. Należy wyeliminować konieczność wchodzenia na stołki, drabinki, nadmiernego wyciągania rąk w górę, a także mocnego schylania się. Gdy brzuch staje się nieznośnie duży i trudno znaleźć pozycję odpowiednią do wypoczynku, warto zainwestować w specjalny fotel lub puf – wypełniony granulkami worek kształtem dopasuje się do ciała. Na tym etapie w domowe obowiązki dobrze jest wciągać przyszłego tatę – będzie to dla niego dobra okazja do przygotowania się do trudów rodzicielstwa.
Dom przyjazny dziecku - pomysły na aranżację
Narodziny dziecka przewrócą dom do góry nogami. Okazuje się wtedy, że opieka nad małym dzieckiem to również nieustanna praca fizyczna. Życie upływa przy przewijaku, wanience, karmieniu. Przygotowując sobie warsztat pracy, warto skorzystać z zasad ergonomii – ich stosowanie pozwoli zmniejszyć wysiłek wkładany w poszczególne czynności i zaoszczędzić zdrowie. Przewijak umieśćmy na wysokości około 85 cm. Podczas kąpieli najwygodniej będzie nam się schylać, gdy dno wanienki znajdzie się na wysokości około 75 cm.
Przy niemowlaku nie da się uniknąć bezsennych nocy, więc zamiast instalować w położonym daleko od rodziców pokoju dziecięcym mechaniczne nianie, dla własnej wygody i lepszego samopoczucia dziecka zaplanujmy miejsce na łóżeczko we własnej sypialni.
Aranżacja miejsca do zabaw dla dzieci
Dziecięce zabawy wciągają także dorosłych. Planując miejsce dziecięcej aktywności, powinniśmy pomyśleć również o sobie. W pokoju dziennym ustawmy meble tak, aby na podłodze było dużo wolnej przestrzeni nie tylko dla dziecka.
Pokaźne budowle z klocków, podróż kolejką po dywanie to bardzo często ulubiony relaks ojców, trzeba więc pamiętać, że tata na podłodze zajmie więcej miejsca niż kilkulatek. Fotel czy kanapa do wspólnego czytania książek muszą też być na tyle szerokie, aby swobodnie zmieścił się rodzic z dzieckiem.
Gdy dziecko podrośnie, można też przy nim odświeżyć swoje dawne zainteresowania – modelarstwo, fotografię, motoryzację czy szydełkowanie. Odpowiednio przygotowane miejsce na wspólne hobby może się okazać wspaniałym azylem również dla rodzica.
Funkcjonalna przestrzeń do nauki dla dziecka
Dzisiaj najczęściej pod pretekstem nadmiaru lekcji zwalniamy dzieci z obowiązków domowych, nawet z tak banalnych jak wyrzucenie śmieci czy podlanie kwiatów. To błąd – wciąganie dziecka w prace domowe jest doskonałym środkiem wychowawczym uczącym je solidności, obowiązkowości i punktualności, a dla rodzica szansą na odzyskanie odrobiny czasu dla siebie. Najlepszą metodą na wciągnięcie dzieci w domowe prace są wspóle rodzinne akcje z podziałem zajęć zakończone rodzinną fetą lub wspólnym wypadem na pizzę.
Aranżacja kuchni sprzyjająca rodzinnej atmosferze
Wraz z pojawieniem się dzieci zwykle zmienia się prowadzenie kuchni. Po trudach karmienia piersią długo jeszcze trzeba będzie wkładać masę wysiłku w przygotowanie specjalnych zup, kaszek i przecierów. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto zainwestować w dobry sprzęt kuchenny. Gdy dzieci podrosną, ważnym elementem jest rodzinny stół – miejsce nie tylko spożywania posiłków, ale też rodzinnych spotkań. Duża kuchnia z wygodnym stołem sprzyja umacnianiu więzi między dziećmi i rodzicami. Aby czteroosobowa rodzina mogła wygodnie zasiąść przy stole, wystarczy powierzchnia o wymiarach 240x240 cm. Warto też zdecydować się na otwarcie kuchni choćby dla własnej wygody – przygotowując posiłki, nie będziemy odizolowani od rodziny przebywającej w salonie.
W każdej rodzinie przychodzi czas, kiedy trzeba z dzieckiem odbyć tak zwane trudne rozmowy – dotyczą one spraw dla dziecka fundamentalnych: przyjaźni, miłości, wiary czy problemów okresu dojrzewania. Bardzo ważne jest, aby takie tematy nie pojawiały się po czasie lub tylko przy okazji sporów czy kłótni. Dla nas jako rodziców te spotkania są kluczowe dla zbudowania atmosfery wzajemnego zaufania – zadbajmy zatem o odpowiednią przestrzeń do rozmowy, włączmy cichą muzykę, zróbmy herbatę w ulubionym przez dziecko smaku, może da się upiec ciasteczka?
Anna Harasimowicz, psycholog społeczny
Nasze społeczeństwo przeżywa prawdziwy „baby boom” trzydziestolatków. Coraz częściej również czterdziestoletnie Polki zostają matkami.
Dojrzały wiek rodziców ze wszech miar staje się atutem podczas wychowywania pociech. Większe doświadczenie, a z nim często w parze idąca cierpliwość do młodego człowieka pomaga w zrozumieniu i przekazaniu wiedzy. Niestety czasem wraz z przyrostem wiedzy ubywa nam energii i sił życiowych. Jeśli aktywnie pracujemy i nasze zaangażowanie zawodowe pochłania nam dużo czasu, wychowywanie potomstwa staje się trudne. Nie dla każdego zabawa z dzieckiem, rozmowa na temat zajęć szkolnych czy odrabianie lekcji jest upragnionym sposobem odpoczywania po trudach dnia. Jednak nasze dzieci potrzebują poczucia więzi z rodzicami, zainteresowania z ich strony, wspólnych posiłków, a do pewnego wieku również wspólnej zabawy. Nawet jeśli domowe obowiązki wypełniają nam cały wolny czas, małe dzieci będą szczęśliwe, gdy włączymy je w domowe zadania, takie jak gotowanie czy sprzątanie. Ważne, aby znaleźć formę dogodną i budującą więź, ułatwiającą kontakt. Dla zdrowego rozwoju dzieci nasza obecność jest niezbędna. Nie we wszystkim zastąpi nas opiekunka czy babcia. Abyśmy jednak mogli podołać wszystkim obowiązkom, nie wolno nam zapominać o autoregeneracji. Jeśli mamy własny pokój w domu, gabinet, fitness, miejsce do majsterkowania czy choćby garaż albo ulubioną wannę – powinniśmy zrobić z niego świątynię wyciszenia, relaksu, oczyszczenia myśli i „nauczyć” rodzinę, że o konkretnej godzinie każdego dnia to miejsce jest tylko nasze. Nie będziemy dobrymi rodzicami dla dzieci, jeśli nie staniemy się opiekuńczy i czuli dla samych siebie.