Przytulne wnętrze z kolorowymi akcentami. Wyjątkowy dom dla 6-osobowej rodziny

2024-07-01 11:49

Wnętrze domu jest przytulne i wygodne, ale przede wszystkim dopasowane do potrzeb każdego z mieszkańców. A jest ich aż sześcioro! To było największe wyzwanie dla architektów, ponieważ domownicy różnią się temperamentem i potrzebami. Zobacz, jak zaprojektować wnętrza, w których cała rodzina będzie czuła się komfortowo.

Spis treści

  1. Układ funkcjonalny domu
  2. Dekoracyjne ściany, praktyczne podłogi
  3. Życie rodzinne
  4. Spójne oświetlenie
  5. Komfortowy i przytulny dom dla dużej rodziny. Zdjęcia

Właścicielom bardzo zależało na tym, by wnętrze domu było przytulne i kolorowe. Nie byli zainteresowani tradycyjnymi rozwiązaniami. Salon miał służyć rodzinnym spotkaniom i rozmowom oraz wypoczynkowi przy kominku, bez telewizora! Zamiast tego - obok sofy musiał stanąć... stół do tenisa. Rodzina to fani sportu i wspólnych gier. We wnętrzu jest sporo naturalnych materiałów, jak ponadczasowe drewno (meble w jadalni) i kamień, który pojawia się na blatach w kuchni

Powiększyliśmy otwór drzwiowy prowadzący do salonu, pojawiły się przesuwne drzwi z przeszklonymi skrzydłami w drewnianej ramie, które oddzielają salon od kuchni. Otworzyliśmy schody na salon, wcześniej klatka schodowa była ciasna i zamknięta. Dzięki temu salon zyskał dodatkowe wejście z przedpokoju, wpada tu więcej światła, schody stały się dekoracją - mówi Agata Ferenc z Fabryk-Art.

Układ funkcjonalny domu

Projektanci postawili na dobrze oświetloną przestrzeń i wprowadzili kluczowe zmiany w pierwotnym układzie funkcjonalnym, co nie było łatwe, ponieważ w domu jest aż 14 pomieszczeń! Wiatrołap, przedpokój, łazienka na parterze, duża łazienka z sauną na piętrze, 3 pokoje dzieci, kuchnia z jadalnią, salon, schody i korytarz na piętrze, sypialnia rodziców, garderoba oraz pokój telewizyjny.

„Każda z pociech rozwija różne pasje — musiało się znaleźć miejsce na pianino, harfę czy duże legowisko dla psa. W całym domu miało być jak najmniej obłych czy okrągłych kształtów. Łóżko w sypialni oraz materac zostały zrobione na zamówienie.

Stół w jadalni miał być duży, by można było swobodnie przy nim grać w planszówki, a w rodzinnej garderobie miała się zmieścić pralka, suszarka i deska z żelazkiem na parę. Każdy bardzo konkretnie określił swoje potrzeby, co zdecydowanie pomogło nam w procesie projektowym” dodaje projektantka.

Jadalnia
Autor: Projekt: FABRYK-ART Agata i Maciej Ferenc, zdjęcia: Mikołaj Dąbrowski/materiał prasowy AQForm Wygodna jadalnia z dużym stołem

Dekoracyjne ściany, praktyczne podłogi

Oprócz naturalnego drewna, które pojawia się na fornirowanych okładzinach ścian, ściany zdobią też tapety wielkoformatowe o różnych wzorach, wyzwaniem było zachowanie spójnego charakteru wnętrz.

Ze względów praktycznych (dom jest zlokalizowany na wsi, w otoczeniu pól, w domu mieszkają dwa duże psy) posadzka na parterze wyklejona została winylem drewnopodobnym. Na piętrze natomiast — miękką, grubą wykładziną dywanową.

Stonowane kolory podłóg i ścian stworzyły tło dla kolorowych akcentów, jak żółta obudowa kominka, kobaltowe lampy nad wyspą kuchenną i stołem czy wzorzyste tapety.

Życie rodzinne

Większość wspólnego czasu rodzina spędza w kuchni. Rodzicom zależało na tym, by móc wspólnie gotować i pomagać czwórce dzieci w nauce. Priorytetem było, by każdy znalazł dla siebie dogodne miejsce, dlatego pojawiły się siedziska, w różnych miejscach i na różnych wysokościach.

Tapicerowana ławka pod oknem, która była marzeniem właścicielki, umożliwia wygodne wypakowywanie zakupów, a najmłodszym dosięganie do blatu, podpatrywanie i ewentualną pomoc przy gotowaniu.

Projektując wnętrze, zwracaliśmy uwagę na to, jak mieszkańcy będą z niego korzystać. Postanowiliśmy, że niezależnie od typu pomieszczenia, niemal w całym domu zastosujemy oprawy AQForm m.in. z rodziny SET TRU LED. Każda z nich ma ciepłą barwą światła (3000K), która jest najbardziej zbliżona do naturalnego światła - dodaje projektantka.

Spójne oświetlenie

W całym domu oświetlenie architektoniczne ma bardzo podobną formę, dzięki czemu  zachowana jest spójność. Dodatkowo w korytarzu na górze zamontowano szynoprzewód wpuszczany w sufit podwieszany z oprawami Rafter. Pojawiają się graficzne, czarne elementy, tworzące linearne kompozycje.

Architekci wykorzystali listwowe oprawy natynkowe, które świetnie komponują się z pozostałymi elementami wyposażenia, jak metalowa konstrukcja w kuchennej wyspie, poręcz schodów, uchwyty meblowe, osprzęt czy cokoły.

Wnętrze zaprojektowane przez pracownię Fabryk-Art to połączenie stonowanej bazy kolorystycznej z kolorowymi akcentami, które ją ożywiają to wnętrze. Jest dynamicznie, a zarazem przytulnie i bardzo rodzinne. Jak mówią gospodarze, żyje im się tu tak dobrze, że nie mają ochoty nigdzie wychodzić. A to dla projektantów największe słowa uznania.

Komfortowy i przytulny dom dla dużej rodziny. Zdjęcia

Przytulny styl skandynawski w 100-metrowym domu. Biały drewniany sufit i cegła na ścianie

Ukryte drzwi i dodatki_WZ_Studio
Pozostałe podkategorie