Co na ściany w łazience zamiast płytek? Podpowiada ekspert

Czy płytki w łazience to nie archaizm? Co o tym sądzą czytelnicy Muratora? W jaki sposób wykańcza się teraz ściany w łazience? Odpowiadają członkowie grupy „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową” i ekspert "Muratora".

Murator Remontuje #2: Jak zrobić prawidłowo hydroizolację podłogi i ścian w łazience?
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Płytki w łazience się znudziły
  2. Płytki nie takie złe
  3. Zalety płytek
  4. Jaka farba do łazienki zamiast płytek

Pan Tomasz napisał na grupie Muratora „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową”: czy nie wydaje się wam, że w obecnych czasach płytki w łazience to taki trochę archaizm? Rozumiem, że obecnie mamy płytki wielkoformatowe i spoiny nie rzucają się tak bardzo w oczy i jest to już inna estetyka niż dwie dekady temu, ale obecnie cena robocizny przy tego typu pracach każe się zastanowić nad alternatywami. Czy są wśród was tacy, którzy porzucili płytki na rzecz innych materiałów lub znacząco zmniejszyli udział płytek w łazience?

Społeczność grupy „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową” odpowiada:

Płytki w łazience się znudziły

  • Racja, odchodzi się od płytek na całych ścianach w łazienkach, bo to po prostu kiepsko wygląda.
  • Na podłodze mam panele winylowe, na ścianach płytki winylowe po sufit, wszystko bez fug. Wszystko klejone i docinanie nożem, bez męczarni. W razie remontu po prostu odrywam wszystko ze ścian i tyle, bez kucia i bałaganu. Nie mam w domu ani jednej płytki, WC zrobione tak samo. W kuchni między blatem a szafkami również płytki winylowe klejone, położone w 2 godziny z pomocą noża. Dla mnie płytki to przeżytek.
  • Mam drewno egzotyczne olejowane w łazience z wanną. Jest super.
  • Polecam mikrocement. Po zagruntowaniu polakierowaniu jest wodoodporny. A w strefach mokrych pod spód hydroizolacja.
  • Ja już kilkanaście lat temu dałam w łazience płytki tylko na ścianach przy wannie i umywalce pod i nad ogromnymi płatami lustra. Resztę ścian pomalowałam farbą do wilgotnych pomieszczeń. Mimo łazienkowej wilgoci nic złego się nie działo, a łazienka bez okna.
  • Miałam w łazience tapetę. Walory estetyczne ok, cena przystępna i łatwo było zaaranżować nowy look. Zdecydowałam się na tapetę, bo to był blok z krzywymi ścianami i tynkami tak odparzonymi, że obawiałam się kłaść płytki.
  • Okolice kabiny lub wanny i umywalki wykończyłabym szybami. Na reszcie ścian tapeta, farba, elementy drewniane.

Płytki nie takie złe

  • Ja chciałam uniknąć płytek i w wąskiej łazience mam jedną ścianę pomalowaną farbą, specjalną do łazienki. I żałuję, bo ta ściana jest wiecznie brudna (mam dwójkę dzieci i psa).
  • Zależy od wielkości łazienki. Duża wykafelkowana cała takimi samymi płytkami da efekt pomieszczenia do uboju w rzeźni. Jak mała, to wykafelkowanie całej tymi samymi jasnymi jednolitymi płytkami optycznie ją powiększy.
  • Trend z czymś innym niż płytki bardzo mi się podoba, ale od innych rozwiązań odstraszają cena i praktyczność.
  • Wydaje mi się, że unikanie płytek w łazienkach też już jest tak opatrzone, że trąci archaizmem. Jak się chce być zgodnym z trendami, to trzeba się szybko orientować.

Dołącz do grupy "Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową" i zadaj swoje pytanie lub podziel się opinią.

Murowane starcie
Podłoga - parkiet czy panele. MUROWANE STARCIE

Zobacz też:

Ekspert Muratora dodaje:

Zalety płytek

Kiedyś płytki były jedyną alternatywą dla niezbyt estetycznej lamperii namalowanej farbą olejną. Do dziś są bardzo chętnie stosowane, bo mają wiele zalet: są odporne na działanie wilgoci i wody, nie niszczą ich detergenty, łatwo je utrzymać w czystości. Są dostępne w licznych rozmiarach, kształtach, nieskończenie wielu wzorach, kolorach i z różnym wykończeniem powierzchni. Jedyny powód, dla którego warto poszukać rozwiązania innego niż płytki, to chęć bycia oryginalnym. I ewentualnie nie najniższy koszt takiej okładziny.

Jaka farba do łazienki zamiast płytek

Tańszą opcją jest pomalowanie ścian farbą. Ze względu na wilgotny mikroklimat w łazience, powinna być to specjalna farba do łazienki, ale takich na rynku nie brakuje. Do miejsc narażonych na zachlapanie najlepiej zastosować wodoszczelną farbę hydrofobową, która odpycha wodę i płynne zabrudzenia. A na ścianę pod prysznicem system malarski - wodoodporna farba i bezbarwny lakier poliuretanowy, który tworzy szczelną, zmywalną powłokę nieprzepuszczającą pary wodnej.

Murator Google News