Wygodnie w kuchni. Jak zabudować i urządzić kuchnię, żeby z przyjemnością w niej gotować
We współczesnych domach kuchnia jest często otwarta, połączona z salonem albo wielką strefą dzienną. Wspólne gotowanie w gronie rodziny lub przyjaciół to jedna z większych przyjemności. Żeby tak było, kuchnię trzeba urządzić nie tylko ładnie, ale i wygodnie.
Najważniejsza jest zabudowa kuchenna wzdłuż ścian lub na wyspie. W domu większej rodziny powinna znaleźć się zabudowa dwurzędowa umożliwiająca wstawienie większej liczby dolnych i górnych szafek kuchennych. Szafki można ustawić przy równoległych ścianach, po obu stronach narożnika - lub podzielić zabudowę, ustawiając jeden rząd szafek pod ścianą a drugi komponując w postaci wolnostojącej, np. wyspy z barkiem. Dla małej rodziny wystarczy jeden rząd szafek pod ścianą.
Szafki dolne maja wysokość 70-80 cm, bo na tej wysokości wygodnie się pracuje. Powinny być odpowiednio głębokie, żeby mogły pomieścić kuchenne zasoby. Ponieważ przykrywa je blat kuchenny o standardowej szerokości 60-63 cm, ich głębokość jest nieco mniejsza. To wystarczy, żeby miały pojemność, a jednocześnie było łatwo sięgać po schowane tam garnki. Szafki górne są płytsze (30 cm), ponieważ pracując na blacie, musimy stać przed nimi w pozycji wyprostowanej. Bardzo przydatne są szafki typu cargo, w których półki i kosze wysuwają się wraz z otwarciem drzwi, więc można wygodnie sięgać po potrzebne produkty.
Jeśli jest w kuchni miejsce, warto wykorzystać wysokie szafki stojące, w których można umieścić sprzęty AGD, takie jak piekarnik, lodówka, a nawet zmywarka. Wysokość zabudowy kuchennej wynosi mniej więcej 210 cm. Nie może być zbyt duża, bo nie jest to estetyczne, a i tak nie będziemy korzystać z przestrzeni zabudowanej wysoko pod sufit.
W kuchennej zabudowie musimy w odpowiednich miejscach wstawić kuchenkę, zlewozmywak, lodówkę i inne sprzęty. Wypracowano złote zasady urządzania przestrzeni kuchennej, które pozwolą wygodnie w niej pracować.
Ciąg roboczy
Przy takim założeniu organizacji kuchni tworzy się swoistą linię produkcyjną. W domu osoby praworęcznej sprzęty ustawia się od lewej. Najpierw jest lodówka, w której gromadzimy produkty spożywcze o ograniczonej trwałości. Dobrze, gdy znajduje się ona obok wejścia lub spiżarni. Dalej umieszcza się zlewozmywak i zmywarkę, czyli tworzy strefę mycia i sprzątania. Następnym elementem ciągu jest kuchenka lub płyta grzewcza. Dla osób leworęcznych układ ciągu roboczego jest odwrotny.
Odległości w ciągu roboczym
Żeby można było wygodnie i bezpiecznie pracować w kuchni pomiędzy wyżej wymienionymi urządzeniami powinny znaleźć się odpowiednio długie fragmenty blatu roboczego. To tu wykładamy produkty spożywcze, kroimy je i siekamy, zagniatamy ciasto na stolnicy, odstawiamy garnek podczas gotowania. Dlatego blat między lodówką a zlewem powinien mieć szerokość 60 cm. Główny blat między zlewozmywakiem a kuchenką - 80-90 cm. Do tej przestrzeni możemy zaliczyć ociekacz zlewozmywaka, jeśli będzie on przeznaczony dla produktów przygotowywanych do gotowania, np warzyw i owoców. Można tam korzystać z akcesoriów do zlewu, np. deski do krojenia, sitek, wkładów ociekowych, tarek. Żeby móc odstawić gorący garnek na bok, obok kuchenki trzeba mieć blat o długości 40 cm.
Trójkąt kuchenny
Ta zasada określa optymalne odległości między lodówką, zlewem i kuchenką. Bardzo dużo czasu spędzamy przy zlewozmywaku, więc stanowi on centrum strefy działania. W obu kierunkach - do lodówki i do kuchenki powinien być zachowany dystans 120-210 cm. Między lodówką a płytą grzewczą odległość może wynosić 120-270 cm. Jeśli sprzęty, z których najczęściej korzystamy w kuchni, znajdą się w obrębie takiego trójkąta, to wystarczy się obrócić, żeby sięgnąć do lodówki albo zlewu.
Wygodna strefa zmywania
Kuchnia nie obędzie się bez zlewozmywaka. Nawet gdy mamy w niej zmywarkę, powinien obok niej znaleźć się zlew. Możemy wybrać zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem lub dwukomorowy. Mniejsze zlewozmywaki nie sprawdzą się w użyciu. W każdej kuchni znajdą się garnki lub patelnie, które nie mieszczą się w zmywarce. Ociekacz lub komora zlewu są potrzebne do wstawienia durszlaka z umytymi warzywami. Wielu inwestorów wybiera granitowe zlewozmywaki, które bez trudu można dopasować kolorystycznie do wystroju kuchni.
Nowoczesna bateria do zlewozmywaka
Standardem w kuchni są wysokie stojące baterie z obrotową wylewką, które umożliwiają wstawienie do zlewu wysokiego garnka. Każda bateria powinna być wyposażona w perlator, który sprzyja oszczędzaniu wody przy zachowaniu skuteczności zmywania. Przydatne są baterie z ruchomą - wyciąganą elastyczną wylewką, które pozwolą opłukać wielki garnek w dowolnej pozycji albo nalać wody do garnka postawionego obok zlewu. Elastyczna wylewka baterii po wygięciu zachowuje kształt nadany przez użytkownika. Może więc być kształtowana w dowolny sposób zależnie od naszych potrzeb lub upodobań. Co więcej, jest dostępna w kilku kolorach, więc możemy ją wymienić na zieloną lub żółtą, gdy zmienimy wystrój kuchni.