Dobudowa poddasza w domu – co warto wiedzieć na początek?

2020-11-04 13:52 Materiał sponsorowany ISOVER
Dobudowa poddasza Isover
Autor: Shutterstock

Dobudowanie poddasza do domu to decyzja, której koszty uzależnione są od tego, na jakim etapie zostanie podjęta. Jeśli uwzględnimy prace podczas tworzenia projektu, cały proces będzie przebiegać o wiele sprawniej, niż w przypadku gdy pomysł pojawi się w trakcie przebudowy. Warto zatem od razu rozważyć to rozwiązanie. Dorastające dzieci walczące o własny pokój, seniorzy potrzebujący wsparcia bliskich czy nowożeńcy czekający na mieszkanie – dodatkowa przestrzeń pod skosami może okazać się potrzebna szybciej, niż mogłoby się wydawać.

Dobudowanie nowej kondygnacji jest rozwiązaniem stosowanym w domach z nieogrzewanym strychem, często postawionych na niewielkich lub wąskich działkach. W większości przypadków strychy lub tzw. graciarnie nie są dostosowane do warunków mieszkalnych i wymagają powiększenia poprzez podwyższenie poddasza lub nadbudowę nowej kondygnacji na stropodachu. Dlatego też nadbudowa jest szczególnie opłacalna w sytuacjach, gdy konstrukcja domu jest w dobrym stanie, ale dach nadaje się do wymiany. Przy okazji budowy nowego można przeprowadzić wszystkie konieczne przeróbki.

Przed rozpoczęciem prac

Rozbudowa domu w górę nie wymaga zmian przyłącza mediów, prac ziemnych, budowy fundamentów. Tego rodzaju modernizacja nie narusza izolacji przeciwwilgociowej i termicznej w gruncie. Niemniej wymaga dobrego przygotowania. Warto zacząć od porównania starej dokumentacji technicznej z rzeczywistym stanem budynku. W tym celu można przeprowadzić inwentaryzację. Powstała w jej wyniku dokumentacja będzie potrzebna przy sporządzeniu projektu zmian. Pomocnym dodatkiem, który możne dostarczyć architekt, jest wizualizacja domu z nową fasadą. Dzięki niej zyskamy pewność, że nowe proporcje i wygląd będą nam odpowiadać.

Dobudowa poddasza krok po kroku

Pierwszym elementem najczęściej wymagającym wzmocnienia jest strop. Przystosowanie do przenoszenia nowych, znacznie większych obciążeń oznacza zastosowanie m.in. ram stalowych lub drewnianych lub nadbitek, belek i słupów (strop drewniany) albo dwuteowników i siatki ze zbrojeniem (strop monolityczny).

Aby na poddaszu można było wyprostować się swobodnie, zwykle konieczne jest również nadmurowanie ścian zewnętrznych kolankowych i szczytowych. Dobierając materiały, należy mieć na uwadze ich parametry cieplne oraz wagę. Na ścianach kolankowych docelowo będzie oparta więźba dachowa, zatem powinny być odpowiednio wzmocnione i połączone z wieńcem dachowym.

Trzecim elementem, który z pewnością będzie wymagać zmian, będzie konstrukcja dachu. Przebudować ją można na trzy różne sposoby: poprzez zmianę dachu płaskiego na stromy, zmianę więźby lub podniesienie istniejącej więźby. Każdy wariant warto omówić nie tylko z projektantem, ale także z doświadczonym dekarzem.

W kwestii ogrzewania, instalacji i wentylacji dobrym rozwiązaniem jest przyjęcie technologii zastosowanych na niższych piętrach. Dla przykładu, warto przedłużyć piony i na nich zamocować odpowietrzniki. Dobrą praktyką jest także wykorzystanie na poddaszu podobnego systemu ogrzewania. Rozkład pomieszczeń powinien korespondować z istniejącymi instalacjami wodnymi i kanalizacyjnymi. Podobnie z systemem wentylacji. Należy także pamiętać o wydłużeniu przewodów kominowych, spalinowych i dymowych.

Dobudowa poddasza Isover
Autor: Shutterstock

Dobudowa poddasza: o tym nie można zapomnieć

Okna dachowe, ocieplenie, wykończenie płytami g-k i budowa lekkich ścian działowych – to wszystko czeka inwestorów na etapie wykańczania poddasza. Z perspektywy długofalowej najistotniejszą rolę odgrywa izolacja oraz solidnie zamontowane okna dachowe. Dobrze wykonana izolacja pozwala zaoszczędzić do 30% energii przeznaczonej na ogrzewanie. Dlatego warto wybrać najbardziej długowieczny materiał dociepleniowy, jakim są produkty z wełny mineralnej o dobrych parametrach cieplnych (niskiej lambdzie) i optymalnej grubości.

Aby zminimalizować wpływ mostków termicznych, jakie powstają wzdłuż krokwi, trzeba pamiętać o dwuwarstwowym układzie izolacji, w którym pierwsza warstwa występuję  pomiędzy krokwiami, a druga warstwa pod krokwiami. Łączna grubość izolacji powinna wynosić około 30cm. Idealnie zamontowany system izolacji musi "otulać" dom jak kołdra - bez żadnych przerw. Koniecznym jest sprawdzenie, czy można ocieplić każdy element dachu, aby później nie tracić ciepła np. przez niezaizolowaną murłatę. Od strony pomieszczenia ogrzewanego należy umieścić paroizolację, której zadaniem jest ograniczenie napływu wilgoci z pomieszczeń użytkowych do wnętrza przegrody. W dachu skośnym równie ważna jest odpowiednia wentylacja połaci dachowej zapobiegająca pojawieniu się zawilgoceń i pleśni.

Proponowane rozwiązania:

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE