Liście ozdobne u roślin ogrodowych - poznaj najpiękniejsze rośliny wieloletnie o ozdobnych liściach

2024-04-09 10:28

Rośliny o ozdobnych liściach mogą prezentować się w ogrodzie równie atrakcyjne, jak te o dekoracyjnych kwiatach. Zwłaszcza że liście wielu gatunków – wraz z porą roku lub warunkami atmosferycznymi – także zmieniają kolor. Posadź w ogrodzie rośliny o dekoracyjnych liściach.

Spis treści

  1. Rośliny o ozdobnych liściach w aranżacji ogrodu
  2. Jak wybierać rośliny o ozdobnych liściach do ogrodu?
  3. Dlaczego liście zielenieją?
  4. Byliny i krzewy o ozdobnych liściach
  5. Rośliny okrywowe o ozdobnych liściach
  6. Rośliny o ozdobnych kolorowych liściach

W tradycyjnych ogrodach kolor liści zwykle nie odgrywa znaczenia – są one po prostu zielonym tłem dla kwiatów, tworzą oprawę ogrodu i wypełniają jego przestrzeń. Liście można jednak potraktować jako główne tworzywo kompozycji ogrodu, wykorzystując subtelne różnice w odcieniach ich zieleni – od niebieskawej i szarozielonej, przez jasne seledyny, soczyste zielenie, aż do zieleni ciemnych i zgaszonych brązem. W takim jednobarwnym ogrodzie bardzo ważna jest przestrzenna forma roślinnej kompozycji; istotny jest kształt liści i ich faktura. Duże znaczenie mają tak zwane rośliny architektoniczne – o dużych liściach albo niezwykłej formie, które przypominają rzeźby wyłaniające się z morza zieleni. Nie powinno ich zabraknąć, bo dzięki nim układ ogrodu staje się bardziej dynamiczny i wyrazisty. Warto więc posadzić w ogrodzie rośliny o ozdobnych liściach.

Sprawdź też: Drzewa i krzewy o przebarwiających się liściach. Rośliny do ogrodu kolorowe jesienią

Rośliny o ozdobnych liściach w aranżacji ogrodu

Zaletą roślin o dekoracyjnych liściach jest to, że są atrakcyjne przez cały sezon, w przeciwieństwie do gatunków, które są efektowne tylko wtedy, gdy kwitną. Kupując rośliny o ozdobnych liściach od razu widzimy wszystkie cechy: barwę, fakturę, pokrój. To sprawia, że są one wdzięcznym materiałem do tworzenia kompozycji w ogrodzie. Warto je posadzić w reprezentacyjnych miejscach, jednak z powściągliwością należy łączyć rośliny o intensywnych, zwłaszcza kontrastowych barwach. Może powstać wesoła, dynamiczna i energetyzująca kompozycja lub wrażenie chaosu.

Przeczytaj też:

Liście rozmaitych gatunków i odmian roślin różnią się nie tylko odcieniem zieleni – mogą też mieć wiele innych barw, np. żółte, bordowe, fioletowe lub srebrne. Mogą też mieć na liściach smugi, przebarwienia i wzorki. Należy to wykorzystać, umiejętnie zestawiając barwy, pamiętając jednak o umiarze. Zbyt wielkie nagromadzenie odmian roślin o barwnych liściach wygląda bardzo nienaturalnie i wprowadza wrażenie chaosu. Szczególnie ryzykowne jest łączenie roślin żółtolistnych z purpurowymi.

Zobacz rośliny o ozdobnych liściach w galerii zdjęć

Jak wybierać rośliny o ozdobnych liściach do ogrodu?

Wybierając gatunki roślin ozdobne z liści, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę rodzaj gleby w ogrodzie, jej wilgotność oraz nasłonecznienie działki.

  • Z reguły rośliny o dużych, delikatnych liściach (na przykład funkie, języczki, paprocie) najlepiej rosną w półcieniu, a jeśli w miejscu słonecznym, to koniecznie w wilgotnej glebie.
  • Rośliny o liściach pokrytych srebrnymi włoskami lub woskiem (czyściec, mikołajek, oliwnik, rokitnik) albo rośliny o liściach grubych i sztywnych (juki, liliowce, dużo traw), lubią słońce i dobrze znoszą suszę.
  • Słońce lubią także rośliny o liściach fioletowych lub bordowych. Jeśli takie rośliny zostaną posadzone w cieniu, niekiedy tracą intensywną barwę i zielenieją.
  • Podobnie może się stać z niektórymi roślinami o liściach żółtych lub w żółto-zielone wzorki.
  • Trzeba jednak pamiętać o tym, że choć rośliny żółtolistne lubią dużo światła, większość z nich nie znosi bezpośredniego słońca (jego promienie mogą przypalać delikatne liście). Najlepiej sadzić je w miejscach dobrze oświetlonych rozproszonym światłem.
  • Są też rośliny, które pomimo że mają liście dwubarwne, najlepiej rosną w półcieniu i cieniu. To rośliny runa leśnego – z natury przystosowane do wzrostu w gorzej oświetlonych miejscach (na przykład gajowiec i miodunka).

Przeczytaj też: Jak i gdzie kupować rośliny do ogrodu? Zasady wyboru roślin

warto wiedzieć

Dlaczego liście zielenieją?

Zdarza się, że posadzone w cieniu rośliny o żółtych lub purpurowych liściach tracą kolor i zielenieją. Dzieje się tak, ponieważ w ocienionych liściach powstaje więcej zielonego barwnika – chlorofilu. Jest on potrzebny do tego, by zaszła fotosynteza. Proces ten przebiega wyłącznie w obecności światła; jeśli jest go zbyt mało, aby zrekompensować niedostatek, roślina tworzy więcej chlorofilu, którego zielona barwa przesłania inne.

Byliny i krzewy o ozdobnych liściach

Wśród roślin o dekoracyjnych liściach, pełniących funkcję roślin architektonicznych, do ogrodów polecane są:

Rośliny okrywowe o ozdobnych liściach

W ogrodzie warto także posadzić rośliny o ozdobnych liściach, które pełnią funkcję okrywającą i wypełniającą przestrzeń. Wśród nich na uwagę zasługują:

Przeczytaj też: Rośliny okrywowe do cienia - najpopularniejsze gatunki i odmiany

Hosta
Autor: www.thinkstockphotos.com Hosta to roślina o niezwykle dekoracyjnych liściach

Rośliny o ozdobnych kolorowych liściach

  • Rośliny o liściach żółtych: berberys Thunberga 'Aurea', bez czarny 'Aurea', bez koralowy 'Plumosa Aurea', dereń biały 'Aurea', jaśminowiec wonny 'Aureus', klon jesionolistny 'Odessanum', ligustr okrągłolistny 'Aureum', pęcherznica kalinolistna 'Luteus', tojeść rozesłana 'Aurea', liczne odmiany tawuł japońskich.
  • Rośliny o liściach purpurowych: berberys ottawski 'Superba', dąbrówka rozłogowa 'Atropurpurea', jabłoń purpurowa, języczka pomarańczowa 'Desdemona', perukowiec podolski 'Palace Purple', pęcherznica kalinolistna 'Diabolo', liczne odmiany berberysu 'Thunberga', klonu palmowego i żurawek.
  • Rośliny o liściach srebrnych: budleja Dawida, bylice, czyściec wełnisty, goździk siny, lawenda wąskolistna, mikołajek nadmorski, oliwnik wąskolistny, rogownica kutnerowata, rokitnik pospolity, ukwap dwupienny.
  • Rośliny o liściach pstrych: aktinidia pstrolistna, bez czarny 'Variegata', dereń biały 'Elegantissima', klon jesionolistny 'Flamingo', krzewuszka cudowna 'Variegata', ligustr jajolistny 'Aureum', miodunka pstra, podagrycznik pospolity 'Variegatum', liczne odmiany funkii, trzmieliny Fortune’a oraz ostrokrzewu.

Poznaj:

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?
Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Jak wybrać właściwe rośliny do ogrodu?