Dracena obrzeżona - Dracaena marginata - roślina domowa która może zaskoczyć

2024-01-23 13:14

Dracena obrzeżona (Dracaena marginata) należy do najpopularniejszych roślin doniczkowych dekorujących nasze mieszkania. Jej charakterystyczną cechą są długie, wąskie liście. Dowiedz się więcej o wymaganiach i pielęgnacji draceny obrzeżonej. Jak dbać o dracenę obrzeżoną?

Dracena obrzeżona (łac. Dracaena marginata) należy do najpopularniejszych gatunków draceny, uprawianych w mieszkaniach jako rośliny ozdobne.. Jej ojczyzną jest Madagaskar (wyspa na Oceanie Indyjskim w pobliżu Afryki). Choć w naturze roślina może dorastać do 5-6 m wysokości, to w uprawie doniczkowej rzadko przekracza 1,8-2 m.

Spis treści

  1. Dracena obrzeżona - jak wygląda?
  2. Dracena obrzeżona pielęgnacja - gdzie powinna stać?
  3. Dracena marginata jak dbać?
  4. Przesadzanie i rozmnażanie draceny obrzeżonej
  5. Odmiany draceny obrzeżonej
  6. Dracena obrzeżona - ekspozycja draceny obrzeżonej w domu

Dracena obrzeżona - jak wygląda?

Dracena obrzeżona tworzy dość smukły, sztywny, wzniesiony, z czasem drewniejący pęd, na którym widoczne są ślady po opadłych liściach. Pęd jest zwykle pojedynczy, ale czasem może się też słabo rozgałęziać. Na jego szczycie rozwijają się charakterystyczne, zebrane są w duży, gęsty pióropusz zielone liście - wąskie, lancetowate, długie, ostro zakończone, łukowato przewieszające się na zewnątrz, ozdobione wzdłuż brzegów delikatnym, czerwonym marginesem i niekiedy podbarwiane od spodu na czerwono.

W naturze dracena obrzeżona latem zakwita, jednak w uprawie doniczkowej zdarza się to bardzo rzadko. Kwiaty draceny są drobne, żółto-kremowo-zielonkawe, zebrane na szczytach pędów w duże, luźne, wiechowate kwiatostany.

Dracena obrzeżona pielęgnacja - gdzie powinna stać?

Pomimo egzotycznego pochodzenia, dracena obrzeżona dobrze radzi sobie w mieszkaniach i jest łatwa w uprawie.

Oczekuje jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej ziemi (najlepiej specjalnego podłoża do palm, juk i dracen). Gatunek dobrze znosi półcień, ale odmiany o kolorowych liściach wymagają więcej światła (ale nie bezpośredniego słońca), gdyż w miejscach niedoświetlonych ich barwy tracą intensywność, a liście zielenieją.

Dracena obrzeżona bardzo lubi też wilgotne powietrze, dlatego warto systematycznie ją zraszać lub ustawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza. Z racji swego pochodzenia, roślina przez cały rok oczekuje dość wysokiej temperatury, która latem powinna wynosić 20-24°C, natomiast zimą 15-18°C .

Dracena marginata jak dbać?

Dracena obrzeżona źle znosi suszę (zrzuca liście), ale nie toleruje też zalania. Dlatego należy podlewać ją często, lecz umiarkowanie. Na dnie doniczki, w której rośnie,  zawsze powinna znaleźć się warstwa drenażu, odprowadzająca nadmiar wody z podlewania.

W sezonie wegetacyjnym rośliny będą też wdzięczne za systematyczne zasilanie nawozami wieloskładnikowymi, najlepiej specjalnie przeznaczonymi dla palm, juk i dracen.

W okresie zimowego spoczynku należy zaprzestać nawożenia rośliny, a jej podlewanie ograniczyć do minimum (tyle tylko, aby ziemia całkiem nie wyschła). Zbyt mokre podłoże przy obniżonej temperaturze powietrza może powodować gnicie korzeni i obumarcie draceny.

Przeczytaj też:

Przesadzanie i rozmnażanie draceny obrzeżonej

Wiosną dracenę możemy przesadzić, przycinać lub rozmnażać. Młode egzemplarze do nowych doniczek przesadzamy co roku, starsze wystarczy przesadzać raz na 2-3 lata. Po wznowieniu intensywnej wegetacji, z roślin możemy też pobrać do rozmnażania wierzchołkowe sadzonki pędowe, które ukorzeniają się w wilgotnym podłożu i wysokiej temperaturze (ok. 25°C). Przycięty pęd z czasem puści nowe odrosty na bokach i przybierze ciekawy, stopniowany, parasolowaty pokrój. Dracenę obrzeżoną można spróbować rozmnożyć także z fragmentów pnia (po ścięciu pęd dzielimy na około 5-centymetrowe odcinki i ukorzeniamy w wilgotnym podłożu, proces trwa jednak dość długo bo nawet 3 m-ce).

Przeczytaj też:

polecamy
Dracena obrzeżona

Autor: GettyImages

Dracena obrzeżona 'Tricolor'

Odmiany draceny obrzeżonej

Gatunek posiada też kilka ciekawych odmian uprawnych, z których warto wymienić:

- Dracena obrzeżona 'Tricolor' - liście zielone z czerwono-różowym obrzeżem i białokremowymi, podłużnymi paskami wzdłuż blaszki liściowej.

- Dracena obrzeżona 'Magenta' - liście zielone, z szerokim, bordowo-czerwonym marginesem.

- Dracena obrzeżona 'Bicolor' - liście zielone, z czerwonym obrzeżem i żółtymi pasmami.

- Dracena obrzeżona 'Colorama' - liście zielone z szerokim, czerwono-różowym obrzeżem.

- Dracena obrzeżona 'Sunray' - liście zielone, z szerokim, żółtym pasem biegnącym przez środek blaszki.

Dracena obrzeżona - ekspozycja draceny obrzeżonej w domu

Dracena obrzeżona to doskonała ozdoba każdego wnętrza. Młode egzemplarze mogą być zestawiane w kompozycjach z innymi roślinami, np. skrzydłokwiatem, stromanthe, fikusem pnącym, niedośpianem, fitonią czy niskimi odmianami anturium.

Starsze rośliny najlepiej prezentują się w pojedynczych donicach jako solitery, szczególnie, gdy są prowadzone na kilka pieńków i rozwijają pióropusze liści na różnych wysokościach. Ponieważ rośliny lubią wilgotne powietrze, mogą być też ozdobą widnej łazienki lub oranżerii, sprawdzą się także w każdym widnym salonie, holu lub sypialni, gdzie są szczególnie pożądane, gdyż znakomicie oczyszczają powietrze z toksyn.

Poznaj inne gatunki draceny:

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Prawidłowe przesadzanie roślin doniczkowych
Nasi Partnerzy polecają