Spis treści
Jak wygląda karmnik ościsty?
Karmnik ościsty (Sagina subulata) tworzy gęstą darń 3-5 cm wysokości. Długie pędy pokryte drobniutkimi, intensywnie zielonymi liśćmi sprawiają, że roślina przypomina mech. Latem rozwijają się małe, ale liczne białe kwiaty. W ogrodach często sadzona jest odmiana 'Aurea' o ładnym zielonożółtym zabarwieniu liści.
Rozrastając się karmnik ościsty tworzy gęsty zielony dywan z uroczymi, drobnymi białymi kwiatkami.
Gdzie sadzić karmnik ościsty?
Karmnik ościsty dobrze rośnie w każdej przeciętnej glebie, także piaszczystej, pod warunkiem jednak że nie jest zbyt sucha. Dobrze się czuje zarówno w miejscach słonecznych, jak i w cieniu (wtedy jednak słabiej kwitnie). Odmianę 'Aurea' lepiej sadzić w słońcu, bo wtedy liście mają bardziej złotą barwę.
- Byliny poduszkowe – najpopularniejsze gatunki i ich zastosowanie w ogrodzie
- Ciekawy pomysł: rośliny do wypełniania szczelin w chodnikach, schodach, murkach
Zastosowanie karmnika ościstego w ogrodzie
Karmnik ościsty dobrze znosi deptanie. Dlatego nadaje się (zamiast trawy) do zadarniania niewielkich powierzchni, jako roślina wypełniająca przestrzeń między elementami nawierzchni oraz do ogrodów skalnych. Karmnik należy sadzić w odstępach co 20-30 cm. Można go rozmnażać przez podział dużych kęp.
- W nawierzchni. Pędy karmnika wciskają się między kamienie tworzące ścieżkę, przerastają fugi i podkreślają rysunek nawierzchni. Rośliny będą dobrze rosły, jeśli szczeliny między kamieniami będą wypełnione piaskiem zmieszanym z urodzajną ziemią (w proporcji 1:1).
- Na schodach. Efektowne zejście z tarasu do ogrodu. Stopnie schodów zrobiono z dużych, płaskich kamieni mocno osadzonych w ziemi. Obrośnięte kępami karmnika kamienie wyglądają tak, jakby były omszone od lat.
- Jako zadarnienie. Wolne przestrzenie na rabacie wypełniają intensywnie zielone połacie karmnika. Roślina ta nie rośnie zbyt szybko, dlatego nadaje się do zadarniania niewielkich powierzchni.
Karmnik ościsty może być doskonałą alternatywą dla trawnika, zwłaszcza w miejscach, gdzie trawa ma trudności z rośnięciem lub w miejscach często deptanych.

i
