Ścieżki z kamienia w ogrodzie. Układanie kamieni w ogrodzie

2009-07-31 2:00
Ścieżki z kamienia
Autor: Mariusz Bykowski Kamieni na ścieżce nie trzeba układać ściśle. Na romantyczną ścieżkę wystarczy kilkanaście rozłożonych tak, by wygodnie się po nich stąpało

Ścieżki z kamienia w ogrodzie to interesujący pomysł na aranżację ogrodu. Układanie kamieni w ogrodzie może być wyzwaniem dla właściciela ogrodu, ale z powodzeniem można to zrobić. Poznaj zasady układania kamiennej ścieżki ogrodowej.

Ścieżki z kamienia doskonale pasują do większości ogrodowych wnętrz. Są eleganckie, szlachetne, praktyczne. Podkreślają urodę roślin i architekturę budynków.

Utwardzonych nawierzchni z kamieni nie wykonuje się zbyt często. Po prostu kamień ma swoją cenę i z reguły potrzeba go bardzo dużo do utwardzenia potrzebnych miejsc (z jednej tony kostki wielkości 4/6 cm można ułożyć 8-9 m2 nawierzchni, z kostki wielkości 8/11 – 4,5 – 5 m², natomiast z kostki 15/17 cm – tylko 3 m2). Ale ścieżki wykonane z kamienia mają niezaprzeczalny urok i styl.

Nawierzchnie z kamiennego bruku mają zazwyczaj surową formę ułożonych w rzędach kostek, ale mogą też być falujące, wielobarwne i we wzory. Do brukowania najczęściej używa się granitu oraz bazaltu, a także sjenitu, porfiru i czasami serpentynitu. Są to skały magmowe – bardzo twarde, wytrzymałe, odporne na ścieranie i wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych. Ich zaletą jest również to, że nie chłoną zanieczyszczeń.

W ogrodach przydomowych, w których nawierzchnie nie są narażone na duże obciążenia, można też stosować twarde piaskowce oraz zbite wapienie, pamiętając, że są one mniej trwałe. Łącząc różne kamienie, można układać barwne mozaiki. Albo poprzestając na jednej tylko skale, tworzyć monochromatyczne wzory.

Do utwardzania ścieżek, placów i podjazdów, a zwłaszcza do układania mozaik, używa się zwykle kostek grubości 4/6 cm. Jest ona wystarczająca dla ruchu pieszego i niezbyt intensywnego samochodami osobowymi. Jeśli powinna wytrzymywać większe obciążenia, należy ją wykonać z kostek grubość 8/11 cm.

Niekiedy na nawierzchnie (zwykle niezbyt duże) stosuje się także kamienne płyty – układając je blisko siebie tak, że tworzą sztywną, twardą powierzchnię, lub też pojedynczo, zostawiając między poszczególnymi elementami wolną przestrzeń, którą obsiewa się trawą. To drugie rozwiązanie jest warte polecenia na dodatkowe ścieżki – prowadzące do ogrodowych zakątków, miejsca wypoczynku, rabat.

Układanie ścieżki z kamieni w ogrodzie

Sposób układania kamiennej nawierzchni zależy od jej przeznaczenia i od przepuszczalności podłoża.

  1. Mało obciążane w trakcie użytkowania ścieżki ogrodowe na gruntach przepuszczalnych można układać na warstwie 5-10 cm równoziarnistego piasku lub podsypki cementowo-piaskowej w proporcjach 1:12.
  2. Na gruntach nieprzepuszczalnych trzeba pod warstwą piasku lub podsypki cementowo-piaskowej ułożyć 10-20 cm żwiru lub tłucznia kamiennego (ale nie gruzu ceglanego). Na tych warstwach, po wyrównaniu i starannym ubiciu, układa się – pobijając młotkiem – elementy nawierzchni.
  3. Pod nawierzchnie, które będą silniej obciążane (będą po nich przejeżdżać lub na nich parkować samochody osobowe), zawsze pod warstwę piasku należy dać warstwę około 20 cm tłucznia lub kamienia łamanego.

Kształtując nawierzchnię, trzeba nadać jej spadki poprzeczne i podłużne – ułatwi to odprowadzanie wody opadowej. Dla nawierzchni gładkich spadek poprzeczny powinien wynosić 1-2 proc., dla brukowców 3-5 proc. Spadek podłużny dla wszystkich rodzajów ścieżek powinien wynosić 1-3 proc.

Nawierzchnię wyrównuje się, uderzając w płyty, kostki lub otoczaki specjalnym ubijakiem lub młotkiem przez deskę. Poziom sprawdza się poziomnicą. Po ułożeniu i wyrównaniu nawierzchni szczeliny zasypuje się piaskiem i polewa wodą (powstanie nawierzchnia przepuszczalna) lub wypełnia zaprawą cementowo-piaskową w proporcjach 1:3 (powstanie nawierzchnia nieprzepuszczalna).

Warto wiedzieć
  • Jeżeli kamienie mają nieregularne boki – należy je układać tak, by największy bok leżał na podsypce.
  • Tylko ścieżki z dużych płyt mogą być układane bez krawężników.
  • Krawężniki układa się w rowki wzdłuż krawędzi koryta wykopanego pod ścieżkę, na podsypce cementowo-piaskowej lub w warstwie chudego betonu.
  • Nawierzchnie powinny być układane równo z poziomem trawnika, co ułatwia koszenie, lub 3-5 cm powyżej gruntu, jeśli sąsiadują z rabatami bylinowymi czy krzewami, co zapobiega zabrudzeniu kamieni ziemią.

Wybierz kamień na ścieżkę

Kamienie do budowy ścieżki można kupić w centrach ogrodniczych, bezpośrednio w kamieniołomach, a nawet w zakładach kamieniarskich. Ceny są różne i zależy to nie tylko od rodzaju kamienia, ale też od jego ilości, rejonu kraju – im bliżej do kamieniołomu tym taniej, oraz od odległości, na jaką z punktu sprzedaży trzeba kamień dowieźć do klienta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie