Byliny poduszkowe – najpopularniejsze gatunki i ich zastosowanie w ogrodzie

2016-07-04 14:23

Byliny poduszkowe mają charakterystyczne cechy: wytwarzają mocno rozgałęzione i jednocześnie skrócone pędy, dzięki czemu ich pokrój jest zwarty. Jednocześnie w wielu przypadkach są to gatunki mało ekspansywne, które z powodzeniem można ze sobą łączyć. Ich zastosowanie w ogrodzie jest uniwersalne.

Byliny poduszkowe cieszą się dużą popularnością w ogrodzie. Ich specyficzny kształt i z reguły niewielka wysokość daje duże pole popisu przy aranżacji obrzeży rabat, skalniaków, brzegów oczek wodnych, ozdoby murków ogrodowych czy obsadzaniu ogrodów na dachu. Oprócz tego są to cenione rośliny okrywowe, które można wykorzystać jako alternatywę dla trawnika. Wiele gatunków jest mało wymagających i łatwych w uprawie. Jakie byliny poduszkowe warto posadzić w ogrodzie?

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze byliny okrywowe do ogrodu – zastosowanie i przegląd gatunków

Najpopularniejsze byliny poduszkowe do ogrodu

  • Karmnik ościsty (łac. Sagina subulata)  – to gatunek „wzorcowy” roślin poduszkowych. Bylina osiąga 3-5 cm wysokości, wytwarza mocno skrócone, nitkowate pędy. Kwitnie od kwietnia do czerwca na biało. Kwiaty są małe, niepozorne. Roślina przypomina kulki mchu. Wykorzystuje się ją w ogrodach wielu typów. Szczególnie jest ceniona w nasadzeniach w stylu orientalnym (np. w ogrodach Zen).
  • Rojniki (Sempervivum) – to różne gatunki różniące się nieco wyglądem. Z reguły jednak mają poduszkowaty kształt i nie przekraczają 15 cm. To, co je łączy – to duża odporność na suszę i bezpośrednie natężenie światła. Rojniki mają szerokie zastosowanie – wykorzystuje się je m.in. do tworzenia ogrodów dachowych oraz wertykalnych. W miejscach silnie wysychających mogą pełnić rolę roślin okrywowych.
  • Kostrzewa Gautiera (Festuca gautieri) – to zimozielona trawa ozdobna o regularnym, kulistym, zwartym pokroju. Tworzy kompaktowe poduszki. Dość szybko rozrasta się. Dobrze znosi słoneczne stanowiska. Jest chętnie wykorzystywana do dekoracji skalniaków.
  • Kostrzewa pstra (Festuca versicolor) – to kolejna z ozdobnych traw o zwartym pokroju. Osiąga zwykle 15-30 cm wysokości. Jej liście jesienią przebarwiają się na żółto i pomarańczowo. Nadaje akcentu kolorystycznego na rabatach. Wykorzystuje się ją także do tworzenia suchych kompozycji.
  • Rozchodnik ostry (Sedum acre) – posiada bardziej „rozłożysty” pokrój od powyższych gatunków, wciąż jednak można potraktować go jako bylinę rabatową. Ozdobną rozchodnika są drobne, mięsiste jajowate liście oraz żółte kwiaty. Kwitnie od czerwca do lipca.
  • Skalnica Arendsa (Saxifraga arendsii) – wytwarza zimozielone poduszki złożone z pierzastych rozet. Jej ozdobą są także kwiaty o barwie białej, różowej lub czerwonej. Kwitnie od maja do lipca. Osiąga wysokość do 20 cm. Lubi stanowiska półcieniste.
Rosliny okrywowe na rabatach bylinowych
Autor: Andrzej Szandomirski Niektóre rośliny okrywowe mają intensywne barwy