Hortensja bukietowa na pniu: zasady sadzenia i pielęgnacji

2024-08-21 11:57

Choć hortensję bukietową w ogrodach można najczęściej spotkać w formie okazałego, rozłożystego krzewu, to coraz większym uznaniem cieszy się jej wersja pienna, w postaci krzewu szczepionego na pniu podkładki lub prowadzonego na kształt drzewka. Podpowiadamy gdzie sadzić i jak uprawiać hortensje na pniu. Jak pielęgnować hortensję bukietową na pniu? Czy hortensje na pniu się przycina?

Hortensja bukietowa na pniu
Autor: GettyImages Hortensja bukietowa na pniu zajmuje dużo mniej miejsca niż tradycyjny krzew

Spis treści

  1. Hortensja na pniu - gdzie sadzić?
  2. Odmiany hortensji bukietowej szczepionej na pniu
  3. Czy hortensje na pniu się przycina?
  4. Jak pielęgnować hortensję bukietową na pniu?
  5. Czy hortensja na pniu przemarza? Jak zabezpieczyć hortensje na pniu na zimę?

Hortensja bukietowa ze względu na swoje wspaniałe kwiaty, zdobiące ogród przez cale lato, a także niewielkie wymagania uprawowe i dużą mrozoodporność, cieszy się wielką popularnością. W ogrodach można ją najczęściej spotkać w formie pięknego, okazałego, rozłożystego krzewu, lecz coraz większym uznaniem cieszy się też jej wersja pienna w postaci krzewu szczepionego na pniu podkładki lub prowadzonego na kształt drzewka.

Hortensja na pniu - gdzie sadzić?

Hortensja na pniu przybiera smuklejszy i bardziej elegancki wygląd, a przy tym zajmuje mniej miejsca, dlatego nadaje się do każdego, nawet niewielkiego ogrodu oraz do uprawy w pojemnikach. Wspaniale prezentuje się jako soliter na trawniku lub na tle ogrodzenia bądź szpaler wzdłuż ogrodowej ścieżki, ale może też stanowić centralny punkt kompozycji kwiatowej na rabacie.

Odmiany hortensji bukietowej szczepionej na pniu

Poszukując do uprawy hortensji piennej, nie musimy się też martwić, że ich wybór będzie ograniczony, gdyż w takiej formie możemy spotkać większość najpopularniejszych obecnie odmian jak np.: 'Limelight', 'Pinky Winky', 'Polar Bear', 'Vanille Fraise', 'Fraise Melba', 'Diamant Rouge', 'Grandiflora' czy 'Phantom', a nawet te mniej znane, jak np. 'Candelight', 'Skyfall' czy 'Early Sensation'.

Czy hortensje na pniu się przycina?

Uprawa hortensji szczepionej na pniu nie różni się zasadniczo od uprawy jej formy krzewiastej, mimo to warto pamiętać o kilku istotnych sprawach.

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie musimy wykonać w uprawie jest cięcie hortensji bukietowych, gdyż krzewy kwitną na pędach tegorocznych, a więc wyrosłych z pąków śpiących w danym roku. W przypadku hortensji uprawianych jako formy krzaczaste, cięcie można wykonać na dwa sposoby, w zależności od tego, czy chcemy mieć dużo mniejszych kwiatów i większe krzewy czy wolimy mniej kwiatów, ale bardziej okazałych. Na krzewach prowadzonych w formie piennej takiej dowolności już nie mamy, bo jeśli zbyt słabo roślinę przytniemy, to jej rozrośnięta korona stanie się z czasem nieproporcjonalnie duża i straci efektowny wygląd.

Dlatego też wczesną wiosną, jeszcze przed ruszeniem wegetacji (w marcu), pędy hortensji bukietowej szczepionej na pniu należy przyciąć silnie, nawet nad 2-3-cim (w pierwszych 2-3 latach) lub 3-4-tym oczkiem (kolejne lata uprawy), dzięki czemu korona będzie zwarta i kulista, a kwiaty większe i bardziej efektowne.

Jak pielęgnować hortensję bukietową na pniu?

Pienne hortensje bukietowe, podobnie jak ich formy krzaczaste, wymagają osłoniętego od wiatru, ciepłego, słonecznego lub półcienistego stanowiska i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej ziemi, najlepiej o lekko kwaśnym odczyni. Ze względu na obfite kwitnienie, w sezonie wegetacyjnym lubią być systematycznie zasilane wieloskładnikowym nawozem uniwersalnym.

Przeczytaj też: Podlej tym hortensje, a krzaki będą uginać się od kwiatów. Składniki masz w kuchni!

W przeciwieństwie do hortensji uprawianych w formie krzewu, których obciążone kwiatami pędy ładnie przewieszają się na boki i tylko czasem potrzebują wsparcia, hortensja pienna w porze kwitnienia często będzie potrzebować palikowania, gdyż obciążona kwiatami korona pod wpływem wiatru może doprowadzić do złamania pędu podkładki.

Hortensje pienne oferowane są w sprzedaży zwykle jako rośliny szczepione na pniu, ale można też znaleźć krzewy wyprowadzone na kształt drzewka za pomocą odpowiedniego cięcia (bez szczepienia). Mogłoby się wydawać, że obie wersje wyglądają podobnie i właściwie nie ma miedzy nimi większej różnicy, jednak nie do końca jest to prawda.

Rośliny szczepione na pniu rzadziej ulegają deformacjom niż krzewy prowadzone na kształt drzewka, gdyż pieniek podkładki jest zwykle dostatecznie sztywny, prosty i stabilny. W obu przypadkach należy natomiast pilnować „pieńka” rośliny i starannie usuwać z niego wszystkie niechciane pędy, odrosty i dziczki, które z czasem mogłyby się rozrosnąć, zaburzając schludny i smukły pokrój drzewka lub zagłuszając odmianę szlachetną (w przypadku roślin szczepionych).

Czy hortensja na pniu przemarza? Jak zabezpieczyć hortensje na pniu na zimę?

Hortensje bukietowe są dostatecznie mrozoodporne i nie wymagają zabezpieczania na zimę, dlatego też prowadzone na kształt drzewka wprost z krzewu, także dobrze zniosą zimę. Nieco inaczej wygląda natomiast sytuacja hortensji szczepionych na pniu - w ich przypadku miejsce szczepienia jest słabym punktem i zimą może ulec uszkodzeniom mrozowym, dlatego przez kilka pierwszych lat uprawy, poleca się zabezpieczać je na zimę, np. otuliną ze słomy lub grubą włókniną.

Warto też pamiętać, że jeśli zdecydujemy się uprawiać hortensję pienną w doniczce, jesienią musimy bardzo starannie zabezpieczyć pojemnik przed mrozem, bo ze względu na ograniczoną ilość podłoża w donicy, system korzeniowy rośliny jest bardziej narażony na przemarzniecie.

Przeczytaj też:

#MuratorOgroduje: Hortensja bukietowa

Jak dobrze znasz hortensje?

Pytanie 1 z 12
Kiedy kwitną hortensje ogrodowe?
Hortensja ogrodowa