Różnica poziomów na działce: schody, płyty podestowe na skarpie, palisady, murki

2021-06-28 13:24 Materiał sponsorowany
Różnica poziomów
Autor: Bruk-Bet Działka, na której jest różnica poziomów, może być niezwykle atrakcyjnie zagospodarowana z wykorzystaniem gotowych elementów na nawierzchnie

Działka ze skarpą może być bardzo atrakcyjnie zagospodarowana. Wykorzystajmy przy tym płyty podestowe, stopnie schodowe, palisady i murki, by stworzyć piękne i wygodne otoczenie domu.

Na działce z obniżeniem terenu konieczne jest wykonanie schodów, by wygodnie poruszać się po najczęściej odwiedzanych rejonach ogrodu. Takie konstrukcje można zbudować z wykorzystaniem dwóch rodzajów materiałów brukarskich: płyt podestowych lub stopni schodowych. W aranżacji ogrodu będą potrzebne również elementy pionowe, np. palisady albo murki, że wzmocnić brzegi rabat położonych niżej lub wyżej. Takie elementy o atrakcyjnym wyglądzie oferuje firma Bruk-Bet.

Różnica poziomów
Autor: Bruk-Bet Zagospodarowanie skarpy ze schodami ze stopni Uni Split oraz palisadami z tej samej kolekcji

Spis treści

  1. Płyty podestowe
  2. Stopnie schodowe
  3. Palisady
  4. Murki
  5. Spójność stylistyczna

Płyty podestowe

Wielkowymiarowe płyty podestowe pozwalają zbudować niezwykle dekoracyjne zejście ze skarpy. Płyty z betonu niezbrojonego, o wytrzymałości około 50 MPa, mają grubość 6 cm i wymiary 100 x 160 cm. W razie potrzeby można je docinać na inną wielkość. Płyty można układać na różnego rodzaju podłożu, np. fundamencie lub obrzegowaniu wykonanym z bloczków betonowych lub palisad w układzie leżącym. Płyty podestowe można też wykorzystać do zbudowania tarasu oraz zejścia z niego. Ułożenie płyt jako elementów wspornikowych stwarza wrażenie lekkości konstrukcji z możliwością nieliniowego biegu schodowego na skarpie.

Elementy te mają piękny wygląd. Są dostępne w dwóch rodzajach wykończenia: Terazzo oraz Teratec, które nawiązują do modnego motywu lastryka oraz kamieni naturalnych: granitu, diabazu, marmuru.

Różnica poziomów
Autor: Bruk-Bet Na działce można też usypać skarpę, żeby zrobić z niej dekoracyjne zejście z płyt podestowych

Stopnie schodowe

To gotowe bloki o wysokości 15 cm tworzące stopnie schodów. Ich szerokość to 35 cm, co pozwala swobodnie postawić stopę. Po schodach o takich stopniach będzie można bardzo wygodnie chodzić. Można je ustawiać jeden nad drugim, żeby utworzyć bieg schodów. Na wyższej skarpie co kilka stopni można zrobić dłuższy podest. Szerokość biegu (odpowiadająca długości stopni) 100-120 cm pozwala, żeby dwie osoby szły po schodach ramię w ramię. Stopnie schodowe można też wykorzystać do zbudowania zejścia z szerokiego tarasu lub jego obrzegowania. W ofercie firmy Bruk-Bet znajdziemy stopnie schodowe Architect, które mają jeszcze dłuższe elementy – 160 lub 200 cm. Kolekcję uzupełniają stopnie kątowe i łukowe, dzięki czemu można zbudować wolno stojące kwadratowe narożniki schodów lub schody w kształcie półkola. 

Różnica poziomów
Autor: Bruk-Bet Stopnie schodowe Novator w kolorze perła stalowo szara wykoszytano do zbudowana zejścia z tarasu

Palisady

W ogrodzie o zróżnicowanych poziomach potrzebne są również elementy pozwalające umocnić brzegi poszczególnych jego fragmentów położonych wyżej lub niżej. Żeby zapewnić trwałość kompozycji, ich granice muszą być otoczone palisadą. To elementy dość wąskie, ale o znacznej wysokości. Ustawione jeden obok drugiego utworzą mocne obrzegowanie. Wyróżniają się zwłaszcza palisady Abakus firmy Bruk-Bet, które mogą mieć wysokość od 60 do 250 cm. Mają one wykończenie Terazzo, więc pasują do płyt podestowych i można je wspólnie zastosować. Palisady Uni Split mają wysokość od 40 do 120 cm i wykończenie łupane. Są dość smukłe, więc obrzegowania z nich wykonane będą wyglądać lekko.

Różnica poziomów
Autor: Bruk-Bet Palisada Abakus wyznacza granice tarasu. W powstałym zakamarku wykonano rabatę żwirową

Murki

Firma Bruk-Bet proponuje również wykorzystanie elementów na murki, które nie tylko wyznaczą granice np. rabatek lub alejek, lecz także będą pełnić funkcję dekoracyjną. Elementy pionowe na murki oraz ich zadaszenia mają wykończenie łupane, naturalne, naśladujące kamień lub cegłę. Różnią się wymiarami i kształtem, ale nie są to elementy wielkoformatowe. Łatwo można z nich komponować obrzegowania, filary lub murki.

Kolekcje elementó na nawierzchnie są bardzo urozmaicone pod względem wielkości i kształtów, więc można tworzyć rozbudowane kompozycje
Autor: Bruk-Bet

Spójność stylistyczna

Produkty firmy Bruk-Bet mają różnorodne wykończenie – gładkie, nowoczesne, naśladujące kamień naturalny albo tradycyjne, rustykalne, łupane. W kolekcjach o różnym przeznaczeniu znajdziemy elementy komplementarne, co pozwala tworzyć spójne kompozycje w całym ogrodzie i otoczeniu domu. Płyty i stopnie schodowe pokryte są powłoką zabezpieczającą Perlon Lamino, dzięki czemu nie chłoną wody, a wraz z nią zanieczyszczeń. To sprawia, że kompozycje przez bardzo długi czas zachowają ładny wygląd.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie