5 pomysłów na cegłę klinkierową we wnętrzu

2017-07-18 12:29
Cegła klinkierowa
Autor: Röben Cegła klinkierowa w rustykalnym klimacie, połączona z nowoczesnymi meblami i kolorowymi tkaninami.

Klinkier to nie tylko tradycyjne, ceglane elewacje domów i murowane ogrodzenia. To materiał bardziej uniwersalny niż się większości z nas wydaje. Cegła klinkierowa przeniosła się do wnętrz i zaczęła być dekoracją ścian, schodami, meblościankami, blatami kuchennymi, obudowami wanien czy kominków. Zobacz galerię inspiracji cegieł i okładzin klinkierowych we wnętrzu.

Cegła klinkierowa zawdzięcza obecność we wnętrzu domu swojej urodzie, dużym możliwościom aranżacyjnym, łatwości w budowaniu z niej elementów wystroju. Chociażby zabudowy kuchennej wraz z blatem do przygotowywania posiłków. Surowiec, z którego wykonuje się ceramikę jest zupełnie naturalny i ekologiczny tak, jak proces jego wypalania. Cegła klinkierowa jest wytrzymała i prawie nienasiąkliwa. Idealna do stworzenia z niej obudowy wanny czy ścianki działowej, murku w łazience zaaranżowanej w stylu industrialnym.

Ten materiał budowlany poradzi sobie również w tych najtrudniejszych sytuacjach. Spotkanie z ogniem nie robi na nim większego wrażenia, dlatego cegła klinkierowa stosowana jest do budowy paleniska kominka i grilla ogrodowego. Swoją wysoką ognioodporność zawdzięcza wypalaniu, podczas procesu produkcyjnego, w temperaturze 1000 stopni Celsjusza.

Dekoracyjne ściany i regały z płyty k-g królują w salonach i sypialniach. Można je również wykonać z cegły klinkierowej. Tak zaprojektowane wnętrze nabiera industrialnego charakteru lub wręcz przeciwnie - rustykalnego stylu w zależności od aranżacji i pomysłu. Dziś przenosimy charakter fasady domu do jego wnętrza. Klinkier, który do tej pory był głównie wykorzystywany do budowy ogrodzeń, murów i elewacji, zdobył swoje uznanie wśród dekoratorów wnętrz i spełnia oczekiwania użytkowników. Cegła klinkierowa urządza nie tylko salon, sypialnię, ale i pokoje dziecięce oraz młodzieżowe - wprowadzając niepowtarzalne wnętrzarskie scenografie.

Cegła klinkierowa w salonie i sypialni

Zastosowanie cegieł lub płytek klinkierowych jako dekorację ścienną to ekstrawagancja, na którą może sobie pozwolić każdy. Do wnętrz nowoczesnych będą pasowały cegły w kolorach: szary, czarny lub biały. Te o powierzchni glazurowanej będą nadawały płaszczyźnie ściany lekki połysk i elegancki wygląd. W pomieszczeniach zaprojektowanych w stylu industrialnym można zastosować klasyczne cegły lub płytki klinkierowe o powierzchni gładkiej, cieniowanej lub ryflowanej.

Jeżeli wnętrze jest utrzymane w stylu wiejskim to i klinkier w nim zastosowany powinien nawiązywać do starych, ceglanych domów. Taki efekt uzyskuje się stosując czerwoną, tradycyjną cegłę na przykład na fragmencie ściany, jako ściankę działową lub słupek. W małych mieszkaniach można zastosować okładzinę klinkierową, która zajmuje mniej miejsca. Rustykalny klimat we wnętrzu dopełnią dodatki z naturalnego drewna.

Klinkierowe cegły czy okładziny stanowią doskonałą inspirację do stworzenia nietuzinkowego wystroju pokoju dziecka i nastolatka. Każda mała księżniczka marzy o komnacie w murowanym zamku, a każdy mały rycerz chciałby walczyć ze stworami w smoczej wieży. Dzięki zastosowaniu różnych kolorów cegły klinkierowej np. żółtej czy czarnej jako elementy na szarej ścianie, pomoże to podzielić pokój nastolatka na strefy: do nauki, snu czy spędzania wolnego czasu.

ZOBACZ TEŻ: Rodzinna przestrzeń w ciemnym klinkierze

Rodzinna przestrzeń w ciemnym klinkierze

Klinkier w łazience

Najczęściej wybieranym materiałem do aranżacji ścian i podłóg w łazienkach są płytki ceramiczne. Ze względu na swoją popularność i powszechną obecność nie robią już na nas wrażenia. Producenci oferują wiele wzorów i formatów płytek dedykowanych do łazienek we wszystkich możliwych stylach.

Sposobem na to, aby się wyróżnić są dobrze znane i doceniane, choć jeszcze nie w tej części domu, cegły klinkierowe. Wyłożone nimi ściany lub fragmenty czy delikatne akcenty, w postaci obudowy wanny lub zestawu podtynkowego, są dobrym tłem dla monochromatycznych mebli i dodatków. Klinkier charakteryzuje się niską nasiąkliwością, dlatego idealnie spełni swoją rolę w łazience, w której nierzadko jest gorąco i parno. Nie straszne mu również łazienkowe awarie, niewielkie zalania i podtopienia.

Klinkier w kuchni

Klinkier w kuchni można zastosować na wiele sposobów. Między innymi wcześniej już wspomniane wykonanie z niego blatu kuchennego, który jest mocny, wytrzymały, ekologiczny i bardzo efektowny. Posuwając się o krok dalej w projektowaniu kuchni, oryginalnym pomysłem jest wymurowanie całej dolnej zabudowy kuchennej. Wystarczy dokręcić drzwi frontowe z zawiasami lub zastosować efektowne zasłonki ukrywające zawartość stworzonych nisz. Dopełnieniem może stać się murowana z cegły klinkierowej wyspa.

Na ścianie, w przestrzeni między szafkami kuchennymi najmodniejsze są teraz płytki, szkło, kamień lub właśnie cegła. I tu odnajdą się okładziny klinkierowe. Szeroki wachlarz rodzajów wykończeń cegieł i płytek: ryflowane, ciosane, gładkie czy podpalane pozwalają na dopasowanie ich do stylu wnętrza kuchni.

Kominek z klinkieru

Cegła klinkierowa to doskonały i znany nie od dziś materiał do budowy kominków i palenisk ogrodowych. Swoją wyjątkową wytrzymałość na wysoką temperaturę zawdzięcza wypalaniu w wysokiej temperaturze. Ceglany kominek kojarzy się z tradycyjnymi i rustykalnymi formami, jednak coraz częściej spotyka się go we wnętrzach nowoczesnych.

Kominek może być zbudowany wyłącznie z cegły klinkierowej. Efektowne jest również wykonanie jedynie fragmentu obudowy np. cokołu, półki lub boków paleniska. Klinkier jest łatwy w utrzymaniu go w czystości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany