Fornir kamienny - niepowtarzalny i trwały materiał wykończeniowy do wnętrz i na elewację

2021-10-01 15:09

Fornir kamienny to oryginalny materiał wykończeniowy do wnętrz i na zewnątrz. Można nim pokryć ściany, czy fronty mebli. Jest elastyczny, a jego grubość to zaledwie 2-3 mm. Kupuje się go zwykle w dużych arkuszach. Fornir kamienny sprawdzi się również jako okładzina na elewacji.

Fornir kamienny aranżacje
Autor: Monika Filipiuk-Obałek Fornir kamienny na ścianie tworzy ciekawą aranżację kuchni. Fornir kamienny to nowoczesny materiał, wytrzymały i wodoodporny. Projekt: Sylwia Kowalczyk-Gajda, Hanna Perdeusz/Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe

Fornir kamienny to cienki płat kamienia naturalnego zespolony z włóknem szklanym i żywicą poliestrową. W ten sposób powstają duże i cienkie (2-3 mm) arkusze atrakcyjnego materiału wykończeniowego. Każdy arkusz forniru kamiennego jest inny, ponieważ powstaje z materiału naturalnego – skał. Do produkcji forniru kamiennego używa się kamieni, które mają zdolność do rozłupywania się na cieniutkie warstwy, np. łupku. Fornir kamienny jest także elastyczny. Można nim pokryć powierzchnie łukowe, co pozwala atrakcyjnie wykończyć trudne pod tym względem elementy. Bywa, że producenci lub sprzedawcy nazywają go tapetą kamienną

Fornir kamienny jest twardy i trwały, ma zwartą strukturę. Cechuje go odporność na wilgoć i wodę, a także inne czynniki atmosferyczne. Można go stosować we wnętrzach, jak również na zewnątrz domu.

Fornir kamienny
Autor: Klink Fornir kamienny Helsinki, wymiary 275 x 122 x 0,2 cm. Cena 259 zł/mkw

Co można wykończyć fornirem kamiennym

Fornir kamienny można stosować we wnętrzach i na zewnątrz. Nadaje się do pomieszczeń suchych i wilgotnych. Sprawdzi się w kuchni i łazience. Fornir kamienny jest przede wszystkim stosowany do pokrycia ścian, zabudów meblowych, kolumn, frontów meblowych, elewacji. Nie należy go stosować na powierzchniach, które będą intensywnie eksploatowane, np. posadzkach, ponieważ pod naciskiem ulegnie zniszczeniu. Lepiej nie układać go na blatach i parapetach, ponieważ struktura będzie łatwo zbierać kurz i brud, a potem będzie trudna do wyczyszczenia.

Fornir kamienny sprawdzi się jako:

  • wykończenie ścian,
  • wykończenie sufitów,
  • zabudowa kominka,
  • front szafek kuchennych lub łazienkowych,
  • boki wyspy w kuchni,
  • front kącika telewizyjnego w salonie,
  • okładzina drzwi,
  • okładzina na elewacji.

Spis treści

  1. Co można wykończyć fornirem kamiennym
  2. Fornir kamienny: wymiary
  3. Fornir kamienny: jasny i ciemny
  4. Fornir kamienny montaż: jak kleić

Fornir kamienny: wymiary

Zaletą forniru kamiennego jest to, że jest znacznie lżejszy od płyt i płytek kamiennych albo ceramicznych - 1 m² waży około 1,5 kg. Niska waga pozwala na łatwiejszy montaż – fornir kamienny można przyklejać do różnych powierzchni (jak tapetę). Dzięki temu w znacznie prostszy i tańszy sposób uzyskamy kamienne wykończenie ściany w salonie albo fragmentu elewacji.

Fornir kamienny kupuje się zwykle w arkuszach o dużych wymiarach - od 122 x 61 cm do 244 x 100 lub 275 x 120 cm. Wielkość arkuszy jest zróżnicowana, ponieważ zależy od formatu slabów skalnych, z których zostaną wycięte płaty forniru. Kupując fornir kamienny, trzeba zwrócić uwagę, czego dotyczy podana cena – metra kwadratowego czy całego arkusza. Drugą istotną informacją jest to, że im większy arkusz, tym jest droższy. Na przykład arkusz forniru kamiennego o wymiarach 122×61 cm kosztuje 160 zł/m2, a ten sam materiał, ale w postaci arkusza o wymiarach 244×122 cm ma cenę 190 zł/m2

Fornir kamienny
Autor: Kamienne Wnętrza Fornir kamienny Indian autumn. Cena 163 zł/mkw

Fornir kamienny: jasny i ciemny

Do wykonania forniru kamiennego wybiera się skały, które w sposób naturalny rozłupują się na cieniutkie płaty. Są to głównie łupki krystaliczne (kwarcowe). To skały metamorficzne złożone przede wszystkim z kwarcu oraz łyszczyków, a także skaleni, węglanów i innych minerałów. Takie skały są bardzo urozmaicone pod względem struktury i ubarwienia. Dlatego paleta kolorów i wzorów forniru kamiennego jest bardzo bogata. Znajdziemy fornir kamienny bardzo jasny, w tonacji szarej, kremowej, odcieniach żółci do brązów, kolorowy - z wybarwieniami zielonymi, czerwonymi, miedzianymi, a także fornir kamienny bardzo ciemny – grafitowy, ciemnobrązowy, prawie czarny. Kolor może tworzyć barwne plamy różnego kształtu i w różnym układzie. Znajdziemy fornir kamienny w jednej tonacji oraz taki, w którym na jasnym tle są ciemniejsze, kolorowe wybarwienia.

Przeczytaj też:

Spiek kwarcowy: zastosowanie, cena, właściwości >>>

Łupkowa struktura sprawia, że powierzchnia forniru kamiennego nie jest płaska i gładka, ale ma wyraźną fakturę, która może być bardziej lub mniej rozwinięta zależnie od minerału.

To wszystko sprawia, że jeśli chcemy pokryć fornirem kamiennym większą powierzchnię, a kompozycja ma być jednolita pod względem wyglądu, należy kupić określoną liczbę arkuszy (biorąc poprawkę na odpady) pochodzących z jednej serii. Przed montażem dobrze jest je rozłożyć obok siebie i ocenić, czy taka kompozycja nam odpowiada wizualnie.

Fornir kamienny
Autor: Kamienne Wnętrza Fornir kamienny Autumn Rustic. Cena 195 zł/mkw

Fornir kamienny montaż: jak kleić

Do przymocowania arkuszy forniru kamiennego stosuje się kleje ceramiczne, kleje polimerowe. Najlepiej stosować klej, który można kupić razem z arkuszami forniru.

POLECAMY: Ciekawe pomysły na wykończenie ścian >>>

Fornir kamienny można przymocować niemal na każdym podłożu budowlanym: tynkach, betonie, płytach gipsowo-kartonowych i innych płytach budowlanych. Podłoże powinno być czyste, suche i nośne. Musi być gładkie, ponieważ pod cienkim arkuszem wszelkie nierówności byłyby widoczne. Klej nanosi się cienką warstwą na spód arkusza, a następnie arkusz forniru kamiennego przykłada się do podłoża, lekko dociskając. Gdy klej wstępnie chwyci, należy wałkiem elastycznym docisnąć arkusz, tak żeby pod spodem nie zostało powietrze (podobnie postępujemy przyklejając tapety). Fornir kamienny przykleja się, zostawiając cienką fugę (2-4 mm zależnie od wielkości forniru).

POLECAMY: Wybieramy najlepszy klej do płytek >>>

Przyklejenie małej wielkości arkuszy forniru kamiennego nie powinno sprawić kłopotów nawet amatorowi. Jeśli chcemy wykończyć powierzchnię wielkoformatowymi płatami forniru kamiennego, konieczna będzie praca zespołowa. Można też zatrudnić doświadczoną w tym zakresie ekipę, żeby nie zniszczyć materiału.

Fornir kamienny
Autor: Bernard Białorucki Fornir kamienny nadaje się do wykończenia frontów meblowych. Projekt wnętrz Karolina WIlk, Ewelina Szymańczak QBIK DESIGN
Nasi Partnerzy polecają