Jak zadbać o optymalną temperaturę na poddaszu?

2025-05-22 13:03

Jak zapewnić komfort na poddaszu w chłodniejsze dni, a jednocześnie obniżyć temperaturę pomieszczenia latem? Sprawdzonym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne, pozwalające na regulację ciepła i światła.

Rolety na okno dachowe

i

Autor: brizmaker/ GettyImages
Murator Remontuje #2: Montaż taśm LED
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Klimat pod kontrolą
  2. Kiedy zamontować roletę?
  3. Kontrola nad światłem
  4. Jeszcze większa wygoda

Klimat pod kontrolą

Rolety zewnętrzne bez względu na porę roku zapewniają optymalny komfort cieplny. Dzięki niezawodnej, aluminiowej konstrukcji sprawdzą się w każdych warunkach atmosferycznych, a do tego nie wymagają konserwacji. W chłodniejsze, jesienne lub zimowe dni poprawią izolacyjność okna i zapobiegną stratom ciepła, z kolei latem zredukują ilość gorących promieni słonecznych nawet o 94% i tym samym obniżą temperaturę w pomieszczeniu w czasie upałów. W ten prosty sposób, dzięki roletom zewnętrznym, możemy więc zmniejszyć rachunki za ogrzewanie zimą i klimatyzację latem.

Dodatkowo rolety chronią przed hałasem z zewnątrz, tłumią odgłosy padającego deszczu oraz zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo domu. Umożliwiają także uzyskanie efektu całkowitego zaciemnienia w dzień, co może być niezwykle przydatne w sypialniach.

Po zamontowaniu rolety, okno funkcjonuje bez żadnych ograniczeń. Można je uchylić nawet przy całkowicie lub częściowo zasłoniętej rolecie. Gdy roleta jest zwinięta, okno dachowe można obrócić o 180o, zablokować i umyć szybę zewnętrzną od wewnątrz pomieszczenia.

Kiedy zamontować roletę?

Już na etapie projektowania domu warto zastanowić się, czy planujemy zakup rolet w przyszłości. Wprawdzie roletę zewnętrzną na oknie połaciowym można zamontować w dowolnym momencie, musimy jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na zamontowanie rolety zasilanej elektrycznie i nie doprowadzimy do okna zasilania, to potem czeka nas dodatkowa praca związana z przebudową wnęki i ułożeniem przewodów. Oczywiście nie będzie to konieczne w przypadku rolet obsługiwanych manualnie lub zasilanych energią słoneczną. A jeżeli mamy w domu okna zainstalowane jedno nad drugim trzeba pamiętać, żeby do montażu użyć kołnierzy o szerszym rozstawie rynienki odwadniającej pomiędzy oknami - inaczej roleta na dolnym oknie nie zmieści się.

Kontrola nad światłem

Aby uzyskać najbardziej optymalne warunki w pomieszczeniu, warto dodatkowo zainstalować osłony wewnętrzne, które umożliwiają kontrolę ilości wpadającego do pomieszczenia światła i są ciekawym elementem jego dekoracji. Do wyboru mamy różne rodzaje takich rolet: plisowane, rzymskie, zaciemniające lub z półprzepuszczalnej tkaniny. Dostępna gama wzorów i kolorów jest bardzo szeroka, więc łatwo dopasować ją do dowolnego wnętrza. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie obydwu rolet: zewnętrznej i wewnętrznej. Tak wyposażone okno dachowe zyskuje dużo na funkcjonalności.

Jeszcze większa wygoda

Pamiętajmy, że montaż rolet zewnętrznych przyniesie spodziewane korzyści energetyczne, tylko wtedy, gdy będziemy z nich aktywnie korzystać przez cały rok. Zimą, gdy w ciągu dnia chcemy pozyskać jak najwięcej energii cieplnej ze słońca, zostawiajmy rolety podniesione. Latem wręcz przeciwnie – wychodząc z domu zamykajmy je, by zapobiegać przegrzaniu wnętrza. Inna zasada obowiązuje nocą - zimą chronimy się przed utratą ciepła, więc opuszczamy rolety, zaś latem podnosimy je, by skorzystać z różnicy temperatur i w naturalny sposób przewietrzyć i ochłodzić pomieszczenie. Bardzo to ułatwia zastosowanie napędu elektrycznego do rolet. Wówczas porusza się nimi bez wysiłku, poprzez wciskanie przycisków na panelu sterującym zamontowanym na ścianie, bądź na pilocie. Dzięki niemu roletami można operować z dowolnego miejsca w domu. Przydaje się to szczególnie wtedy, gdy okna znajdują się bardzo wysoko nad podłogą.

Możliwe jest również zainstalowanie systemu, który pozwoli na automatyczne sterowanie roletami z aplikacji zainstalowanej w telefonie lub tablecie. Wówczas sterowanie oknami dachowymi i roletami może się odbywać na podstawie danych z wewnętrznych czujników jakości powietrza oraz informacji o aktualnej pogodzie. Kiedy w pomieszczeniu zacznie robić się zbyt ciepło, system automatycznie zasłoni rolety, zwalniając nas z tego obowiązku.

Murowane starcie
Okna – plastikowe czy aluminiowe? MUROWANE STARCIE
Murator Google News