Jak zadbać o optymalną temperaturę na poddaszu?
Jak zapewnić komfort na poddaszu w chłodniejsze dni, a jednocześnie obniżyć temperaturę pomieszczenia latem? Sprawdzonym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne VELUX, pozwalające na regulację ciepła i światła.
Jedna roleta zewnętrzna – klimat pod kontrolą przez cały rok
Rolety zewnętrzne zaspokajają wiele potrzeb użytkowników poddasza - bez względu na porę roku, zapewniają optymalny komfort cieplny. Dzięki niezawodnej, aluminiowej konstrukcji sprawdzą się w każdych warunkach atmosferycznych, a do tego nie wymagają konserwacji. W chłodniejsze, jesienne lub zimowe dni poprawią izolacyjność okna i zapobiegną stratom ciepła, z kolei latem zredukują ilość gorących promieni słonecznych nawet o 94% i tym samym obniżą temperaturę w pomieszczeniu w czasie upałów. W ten prosty sposób możemy więc zmniejszyć rachunki za ogrzewanie zimą i klimatyzację latem. Dodatkowo, rolety chronią przed hałasem z zewnątrz, tłumią odgłosy padającego deszczu oraz zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo domu. Umożliwiają także uzyskanie efektu całkowitego zaciemnienia w dzień, co może być niezwykle przydatne w sypialniach.Po zamontowaniu rolety, okno funkcjonuje bez żadnych ograniczeń. Można je uchylić nawet przy całkowicie lub częściowo zasłoniętej rolecie. Gdy roleta jest zwinięta, okno można obrócić o 180o, zablokować i umyć szybę zewnętrzną od wewnątrz pomieszczenia. Rolety zewnętrzne VELUX wyposażone są w estetycznie wkomponowaną w okno górną kasetę do której zwijają się rolety, kiedy nie są używane. Ich elegancka stylistyka była wielokrotnie nagradzana branżowymi nagrodami np. Red Dot Design Award i iF PRODUCT DESIGN AWARD.
Kiedy zamontować roletę?
Już na etapie projektowania domu warto zastanowić się, czy planujemy zakup rolet w przyszłości. Wprawdzie roletę zewnętrzną można zamontować na oknie połaciowym w dowolnym momencie, musimy jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na zamontowanie rolety zasilanej elektrycznie i nie doprowadzimy do okna zasilania, to potem czeka nas dodatkowa praca związana z przebudową wnęki i ułożeniem przewodów. Nie będzie to konieczne w przypadku rolet obsługiwanych manualnie lub zasilanych energią słoneczną. Jeśli mamy w domu okna zainstalowane jedno nad drugim trzeba pamiętać, żeby do montażu użyć kołnierzy o szerszym rozstawie rynienki odwadniającej pomiędzy oknami - inaczej roleta na dolnym oknie nie zmieści się.
Kontrola nad światłem – rolety wewnętrzne
Aby uzyskać najbardziej optymalne warunki w pomieszczeniu, warto dodatkowo zainstalować osłony wewnętrzne, które umożliwiają kontrolę ilości wpadającego do pomieszczenia światła i są ciekawym elementem jego dekoracji. Do wyboru mamy różne rodzaje rolet: plisowane, rzymskie, zaciemniające lub z półprzepuszczalnej tkaniny. Dostępna gama wzorów i kolorów jest bardzo szeroka, więc łatwo dopasować ją do dowolnego wnętrza. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie jednej osłony zewnętrznej i jednej osłony wewnętrznej. Tak wyposażone okno dachowe zyskuje dużo na funkcjonalności.
Jeszcze większa wygoda – sterowanie elektryczne
Pamiętajmy, że montaż rolet zewnętrznych przyniesie spodziewane korzyści energetyczne, tylko wtedy, gdy będziemy z nich aktywnie korzystać przez cały rok. Zimą, gdy w ciągu dnia chcemy pozyskać jak najwięcej energii cieplnej ze słońca, zostawiajmy rolety podniesione. Latem wręcz przeciwnie – wychodząc z domu zamykajmy je, by zapobiegać przegrzaniu wnętrza. Inna zasada obowiązuje nocą - zimą chronimy się przed utratą ciepła, więc opuszczamy rolety, zaś latem podnosimy je, by skorzystać z różnicy temperatur i w naturalny sposób przewietrzyć i ochłodzić pomieszczenie. W roletach elektrycznych, jak i zasilanych na baterią słoneczną, udogodnieniem w użytkowaniu jest klawiatura naścienna, komunikująca się drogą radiową w systemie io-homecontrol®. Dzięki niej, roletami można operować z dowolnego miejsca w domu. Możliwe jest również zainstalowanie systemu VELUX ACTIVE, który pozwoli na sterowanie roletami z aplikacji zainstalowanej w telefonie lub tablecie.VELUX Active może samodzielnie sterować oknami dachowymi i roletami na podstawie danych z wewnętrznych czujników jakości powietrza oraz informacji o aktualnej pogodzie. Kiedy w pomieszczeniu zacznie robić się zbyt ciepło, system automatycznie zasłoni rolety zewnętrzne VELUX zwalniając nas z tego obowiązku. Protokół komunikacji io-homecontrol® współpracuje z urządzeniami innych producentów np. Somfy. Aby wybrać właściwy sposób obsługi rolet zewnętrznych VELUX, należy uwzględnić miejsce montażu danych okien dachowych oraz oczekiwaną częstotliwość regulowania pozycji rolet. Zasilane elektrycznie i solarnie rolety zewnętrzne są idealnym rozwiązaniem do okien dachowych VELUX, które są montowane wysoko poza naszym zasięgiem.
Do końca 2019 roku możesz zarejestrować się na stronie poniżej i odebrać kod promocyjny o wartości 500 zł, a następnie w ciągu 2 lat odebrać zwrot premii za zakup rolet, markiz oraz produktów elektrycznych VELUX.