Doświetlenie poddasza: wybieramy okna dachowe

2019-07-01 15:23

Odpowiednio dobrane i prawidłowo rozmieszczone okna dachowe mają ogromny wpływ na bilans energetyczny budynku, doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym oraz właściwą wentylację poddasza. Dokonując wyboru wielkości i liczby okien dachowych należy wziąć pod uwagę indywidualne preferencje, rodzaj pomieszczenia oraz fakt, że ich powierzchnia zgodnie z normami budowlanymi powinna stanowić minimum 1/8 powierzchni podłogi pokoju. Warto pamiętać, że światło dzienne i dopływ świeżego powietrza pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie.

VELUX
Autor: VELUX

Poddasza chętnie wykorzystujemy jako pomieszczenia o różnych funkcjach – urządzamy tam sypialnie, pokoje dziecięce, gabinety, garderoby, jadalnie, a także łazienki i kuchnie. Ich odpowiednie doświetlenie znacząco wpływa na komfort mieszkania, dlatego ważny jest wybór okien z odpowiednimi parametrami, gwarantującymi ich trwałość i funkcjonalność w warunkach typowych dla danej przestrzeni. Umieszczenie okien dachowych w bliskim sąsiedztwie codziennych czynności takich, jak np. przygotowywanie posiłków, kąpiele, prace biurowe, zabawa pozwala nie tylko na ich wykonywanie w optymalnie oświetlonym miejscu, ale też na łatwe wietrzenie. Niebagatelne znaczenie ma również otwarcie przestrzeni na widoki za oknem i zyskanie dodatkowego miejsca w pokojach pod skosami.

W celu optymalnego oświetlenia, wentylacji i dobrej widoczności na poddaszu, należy zwrócić szczególną uwagę na ilość, rozmiar oraz wysokość montażu okien połaciowych. Ważne jest także odpowiednie rozmieszczenie okien. Większa liczba mniejszych okien równomiernie rozłożonych na dachu zapewni więcej światła niż jedno duże okno o tej samej powierzchni. Aby zapewnić lepszą dystrybucję światła warto instalować okna po dwóch stronach pomieszczenia. Jeśli możemy wybrać tylko jedną stronę, umieśćmy je od południa. W małych pomieszczeniach najlepiej, aby okno usytuowane było centralnie, tak aby słońce mogło równomiernie oświetlać cały pokój. W większych, dobrze sprawdzą się okna montowane w zestawie. Najczęściej spotykanym zestawem okiennym są dwa okna dachowe zamontowane obok siebie. W przypadku łączenia okien w zestawy warto mieć na uwadze pewne zasady: w poziomie łączymy okna tej samej wysokości – w praktyce jest to jednoznaczne z tym samym rozmiarem okien. Jeśli pomieszczenie jest wysokie to możemy zastanowić się nad montażem okien jedno nad drugim. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w pionie łączymy okna o tej samej szerokości – natomiast jeśli zależy nam na urozmaiceniu architektury wnętrza, okna mogą być różnej długości.

Osobom poszukującym niestandardowych rozwiązań na poddaszu, z pewnością spodoba się okien dachowych . Jest to rozwiązanie, dzięki któremu nie tylko powiększymy optycznie poddasze, ale też otworzymy się na przestrzeń i piękne widoki. Pozwoli ono efektywnie zwiększyć ilość przeszkleń, które mogą sięgać od okna połaciowego nawet do samej podłogi. Dodatkowo, okno kolankowe to świetny sposób na przewietrzenie wnętrza nawet przy bardzo złej pogodzie. Teraz zestaw VELUX kombi z dwoma oknami dachowymi z linii Standard Plus drewnianymi lub drewniano-poliuretanowymi wraz kołnierzem do montażu dostępny jest w ofercie niższej o 400 zł, zaś okno dachowe w komplecie z oknem kolankowym o 600 zł taniej. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.velux.pl/zestawy-okien

VELUX
Autor: VELUX

Dolne i górne otwieranie – funkcjonalne rozwiązania

Zwróćmy również uwagę na prawidłową wysokość montażu okna, która powinna zapewniać swobodny widok na zewnątrz. Ma ona wpływ na sposób jego otwierania, który powinniśmy wybrać. Duży wpływ na komfort obsługi okien dachowych ma sposób ich otwierania. Modele uchylno-obrotowe, zwane też klapowymi, dzięki osi obrotu umieszczonej w górnej części ościeżnicy pozwalają swobodnie wyglądać na zewnątrz. Okna klapowe np. VELUX GPL lub GPU mają możliwość obrócenia skrzydła o 180 stopni w tzw. pozycji do mycia, dzięki czemu mycie szyby zewnętrznej jest łatwe i bezpieczne. Takie okna mogą one również pełnić rolę wyłazu – szeroki kąt otwierania umożliwia swobodne wyjście na dach.

Aby zapewnić sobie, jak i domownikom możliwie największy komfort użytkowania, decydując się na montaż okna, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki. Okna obrotowe można podzielić na te z uchwytem w górnej części skrzydła lub z klamką na dole (typ B). Górne otwieranie idealnie sprawdzi się w sytuacji, kiedy okno zostało zamontowane dość nisko i ścianka kolankowa wynosi od 80 do 130 cm. Przy takim rozwiązaniu miejsce pod oknem można zaaranżować w dowolny sposób, stawiając pod nim meble. Zapewnia ono szerokie pole widzenia na zewnątrz zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Z kolei klamka na dole sprawdzi się przy wysokiej ściance kolankowej.

VELUX
Autor: VELUX

Dla większego komfortu można wyposażyć okno w zdalne sterowanie współpracujące z inteligentnym systemem VELUX ACTIVE, który samodzielnie steruje oknami i roletami na podstawie danych z wewnętrznych czujników jakości powietrza oraz informacji o aktualnej pogodzie. Możemy zdecydować się na okna z fabrycznie wbudowanym silnikiem i sterownikiem, albo – do tych z górnym otwieraniem – domontować system elektryczny później. Najlepiej już na etapie budowy doprowadzić zasilanie w okolice ościeżnicy. W ten sposób unikniemy w przyszłości dodatkowych prac remontowych.

Energooszczędne okna dla każdego

Oszczędzanie energii to nie chwilowa moda, lecz realna potrzeba osób, które chcą mieć ciepły i przyjazny dla zdrowia dom. Wybierając trzyszybowe okna VELUX jak np. GLL lub GLU, klienci zyskują nie tylko więcej światła i komfortową obsługę, ale przede wszystkim ochronę przed ucieczką ciepła z domu i niższe rachunki za energię. Doskonałe właściwości termoizolacyjne okien osiągnięto nie tylko dzięki zastosowaniu dwukomorowych pakietów szybowych, ale także dzięki innowacyjnej konstrukcji profili okiennych ThermoTechnology™. Taka konstrukcja pozwala osiągnąć współczynnik przenikalności cieplnej Uw = 1,1 (W/m2K). Tym samym, okna już teraz spełniają wymagania zawarte w przepisach, które będą obowiązywały od 2021 roku. Na komfort i energooszczędność nowych okien ma także wpływ specjalna konstrukcja szyby, która zapewnia wysoki stopień pozyskania energii słonecznej z otoczenia - współczynnik przepuszczalności energii całkowitej g = 0,6.

VELUX
Autor: VELUX

Okna do kuchni i łazienek

Wybierając okna dachowe do kuchni warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wysoka odporność produktów na wilgoć najlepiej sprawdzą się okna drewniane pokryte grubą, jednolitą powłoką poliuretanową zapewniającą gładkie naroża bez połączeń, dzięki którym nie gromadzi się w ich okolicach wilgoć, kurz oraz brud. Trzyszybowe okna VELUX GLU są białe i mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących alternatywy dla okien wykonanych z PCV oraz dla tych klientów, którzy chcą dobrać okna do stylizacji pomieszczenia i szukają estetycznych produktów. Biała ościeżnica z powłoką poliuretanową nie żółknie i zachowuje swój wygląd przez długie lata. Dzięki drewnianemu rdzeniowi poddanemu wysokotemperaturowej obróbce cieplnej oraz nowoczesnym pakietom szybowym zachowują bardzo dobre parametry izolacyjne, które pomagają zmniejszyć rachunki i zadbać o komfort mieszkania. 

Okna do sypialni

Sypialnia na poddaszu staje klimatyczną przestrzenią, nie tylko gdy dobrze wygląda, ale przede wszystkim, kiedy jej warunki zapewniają nam zdrowy i spokojny wypoczynek. Ważne jest odpowiednie wyciszenie pomieszczenia, regularne wietrzenie i odpowiednia ilość światła dziennego. Drewniane trzyszybowe okna VELUX GLL posiadają dodatkową uszczelkę zapewniającą wyższą dźwiękochłonność, a dzięki temu, że zostały wykonane w unikatowej konstrukcji ThermoTechnologyTM  chronią przed stratami ciepła. Przy wyborze okien dachowych warto zwrócić uwagę też na wydajny system wentylacji, który powinien mieć wymienny filtr powietrza zapobiegający przedostawaniu się do domu kurzu i owadów oraz możliwość wentylowania pomieszczeń nawet wtedy, gdy okno jest zamknięte. Jeśli chcemy w pełni wykorzystać potencjał okien dachowych w sypialni, musimy mieć możliwość regulowania docierającego do wnętrza światła. Dobrym rozwiązaniem mogą być osłony wewnętrzne. Warto pamiętać, że w przypadku dobrej jakości rolet wewnętrznych, takich jak rolety VELUX, stopień zaciemnienia nie zależy od ich koloru, a od materiału z jakiego zostały stworzone.

VELUX
Autor: VELUX

Pokój dziecka

Pokój dziecka musi spełniać kilka bardzo ważnych funkcji – zapewniać przestrzeń do odpoczynku, zabawy i nauki. Skosy i zakamarki tworzą naturalną przestrzeń do kreatywnych zabaw i przechowywania dziecięcych skarbów, dlatego też odpowiednio zaaranżowane poddasze może być idealnym miejscem na pokój dla dziecka. Naturalne światło i świeże powietrze poprawiają zdolność uczenia się, dlatego okna dachowe, które wpuszczają dwa razy więcej światła niż pionowe, powinny być podstawowym wyposażeniem wnętrza przyjaznego dziecku. Wybierając okna dachowe zwróćmy uwagę, by były wyposażone w rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo. Duże znaczenie ma w tym przypadku sposób otwierania. W pokoju malucha najlepiej sprawdzi się system górnego otwierania, który uniemożliwia otwarcie okna bez pomocy rodziców. To także bardzo praktyczny sposób na zaaranżowanie kącika do nauki dla starszych dzieci – pod oknem możemy ustawić biurko i mieć pewność, że przybory szkolne i książki nie utrudnią otwierania.

Montaż okien dachowych

Bez względu na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, warto mieć na uwadze zasady prawidłowego montażu. Okno dachowe jest integralnym elementem dachu, dlatego powinno być szczelnie z nim połączone, a także odpowiednio ocieplone. W ofercie VELUX można znaleźć różne typów kołnierzy uszczelniających, które dobieramy do rodzaju pokrycia dachowego. W przypadku okien montowanych w zestawach potrzebne są specjalne kołnierze o nazwie „kombi”. Mogą mieć one różne rozstawy rynienek, dobieramy je do ułożenia krokwi. W przypadku okien montowanych obok siebie w pionie odstęp między ościeżnicami wynosi standardowo 10 cm, ale kiedy chcemy zamontować rolety zewnętrzne musimy pamiętać o odstępie większym - 25 cm. Jeszcze wyższy komfort termiczny w pomieszczeniu można zapewnić decydując się na tzw. ciepły montaż okien minimalizujący występowanie mostków termicznych. Polega on na zastosowaniu zestawu izolacyjnego BDX składającego się z ramy izolacyjnej, wokół okiennej izolacji przeciwwilgociowej oraz teleskopowej rynny odwadniającej. Jeżeli klient zamontuje okna z zestawami izolacyjnymi BDX i zarejestruje zakup w ciągu dwóch lat, jego gwarancja na okna zostanie przedłużona aż do 20 lat.

VELUX
Autor: VELUX
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.