Konserwacja drewnianej podłogi. Jak chronić drewno - radzi ekspert

2013-07-08 17:44

Drewniana podłoga wymaga od użytkowników cierpliwości i regularnej pielęgnacji. Poprawna konserwacja drewna zaowocuje pięknym wyglądem podłogi z desek, która może stać się ozdobą zarówno nowoczesnego mieszkania, jak i wnętrza utrzymanego w klasycznym stylu. Ekspert podpowiada, jak pielęgnować i konserwować drewnianą podłogę.

Konserwacja drewnianej podłogi
Autor: Drzwi i podłogi VOX Drewniana podłoga wymaga delikatnej pielęgnacji i ochrony przed zarysowaniami oraz zawilgoceniem (fot. Drzwi i podłogi Vox).

Drewniana podłoga kontra woda

Drewniana podłoga nie lubi wody. To podstawowa zasada, o której należy pamiętać. Kontakt z wodą może spowodować odkształcenie desek tworzących podłogę, ich zmatowienie lub odwarstwienie się lakieru. Dlatego nie należy myć podłogi mopem, który wchłania i oddaje znaczną ilość płynu. - Odradzamy klientom układanie podłóg drewnianych w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak łazienka, gdyż to znacznie skraca żywotność drewna. Wyjątkiem są gatunki o zwiększonej odporności na działanie wilgoci, np. tek – mówi Jędrzej Jańczak, ekspert z firmy Drzwi i podłogi Vox.

Drewniana podłoga chroniona przed zarysowaniami

Drewno należy często odkurzać i zamiatać, chroniąc przed kontaktem z piaskiem czy ostrymi przedmiotami, które mogłyby porysować powierzchnię. Osoby mające zwierzęta powinny dbać o to, żeby regularnie obcinać pazury swoim pupilom. Meble stojące na drewnianej podłodze warto podkleić filcem, który zapobiegnie niszczeniu podłogi podczas przesuwania krzeseł, foteli czy kwietników. Należy też zwrócić uwagę, aby obuwie, w którym chodzimy po drewnianej podłodze, miało miękkie podeszwy. W przedpokoju lub przed wejściem do pomieszczeń z drewnianą podłogą warto umieścić miękkie, chłonne wycieraczki. Sól i piasek wysypywane zimą na chodniki mogą bowiem osłabić, a nawet zupełnie zniszczyć ochronną powłokę drewna. Dlatego tak ważne jest pozbycie się ich z obuwia przed wejściem na naturalny parkiet.

Wśród zalet drewna warto wymienić też właściwości ocieplające, antystatyczne i antyalergiczne (zapobiega ono np. rozwojowi roztoczy). - Nie bójmy się pozwalać dzieciom chodzić po drewnianej podłodze na boso czy tylko w skarpetkach. Natomiast zabawę ostrymi, plastikowymi klockami zaaranżujmy raczej na dywanie –wyjaśnia ekspert VOX.

Środki czyszczące do drewnianej podłogi

Obecne na rynku uniwersalne środki czyszczące, oparte na silnie działających substancjach, nie są dobre dla powierzchni drewnianych. Ich zadaniem jest szybkie usunięcie zabrudzeń, a drewno nie lubi pośpiechu. Należy wybierać środki przeznaczone do powierzchni naturalnych i pamiętać o powściągliwym stosowaniu wody. - Po umyciu podłogi drewnianej dobrze jest wytrzeć ją do sucha. Ponadto nie należy nakładać na nią środków z dodatkiem gliceryny. Warto natomiast stosować oparte na woskach i polimerach środki pielęgnacyjne, które aplikowane na drewniany parkiet zapobiegną jego szarzeniu i ułatwią codzienne prace pielęgnacyjne – podsumowuje ekspert VOX.