Wymiana płytek w łazience: zmieniamy wystrój łazienki

2020-11-25 16:28

Wymiana płytek w łazience: poradnik. Zmiana wystroju łazienki to dobra okazja do jej unowocześnienia. Nie obejdzie się przy tym bez wymiany okładzin ceramicznych.

Wmiana płytek
Autor: Piotr Mastalerz Drewnopodobny gres na podłodze harmonizuje z białymi płytkami na ścianach. Ich prostokątny format jest ukłonem w stronę tradycji

Zakres prac remontowych jest zazwyczaj tym większy, im starszy jest dom. Jeszcze na początku lat 90. ubiegłego wieku wielu wykonawców układało płytki na tradycyjną zaprawę. Jeśli stare płytki dobrze trzymają się podłoża, nie uda się ich usunąć, aby go nie uszkodzić. W tej sytuacji przed układaniem nowej okładziny konieczna będzie jeszcze naprawa podłoża.

Uszczelnianie łazienki i układanie płytek ceramicznych

Wymiana płytek - wyrównanie ścian i podłóg

Nawet jeśli płytki były mocowane do ściany na klej, może się okazać, że powierzchnia starego tynku jest na tyle nierówna, że i tak będzie wymagała „prostowania”. Za pomocą pionu i poziomnicy trzeba skorygować płaszczyzny ściany i wytyczyć linie, do których będzie się je wyrównywać. Można to zrobić na dwa sposoby – naciągnąć masę wyrównawczą albo obłożyć ściany wodoodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi lub sztywniejszymi i twardszymi od nich gipsowo-włóknowymi bądź cementowo-włóknowymi. Płyty przykleja się do ściany zaprawą, a gdy nierówności są duże lub chcemy zniwelować odchylenia od pionu albo ukryć rury, mocuje się za pośrednictwem stalowego rusztu dokręconego do podłoża.

Przeczytaj też:

Malowanie starych płytek krok po kroku: pomysł na tani remont >>>

Po usunięciu z podłogi starych płytek trzeba ocenić stan podłoża. Jeśli szlichta jest w dobrym stanie, można ją zostawić. Należy ją wtedy odkurzyć, zagruntować i wyrównać. Najłatwiejszym sposobem jest ułożenie podkładu samopoziomującego. Jego rodzaj dobieramy zależnie od tego, jaka grubość warstwy jest potrzebna. Gdy zdecydujemy się na podkład cienkowarstwowy, powinniśmy wcześniej uzupełnić większe ubytki zaprawą wyrównawczą.

Jeżeli po usunięciu starych płytek szlichta się kruszy, warto skuć wszystko aż do warstwy konstrukcyjnej. Jako podkład można ułożyć tradycyjną wylewkę zrobioną z zaprawy workowanej. Wybierając mieszankę, trzeba zwrócić uwagę na to, jaką grubość może mieć warstwa podkładu (dla niektórych maksimum to 5 cm, a dla innych – 8 cm). Można też wybrać zaprawę szybkoschnącą, która umożliwi układanie płytek już po 24 godzinach (inaczej należy odczekać przynajmniej tydzień).

Izolacja przeciwwilgociowa w łazience

Następnie trzeba zabezpieczyć wszystkie miejsca narażone na kontakt z wodą. Izolację umieszcza się na całej podłodze oraz robi z niej 15-centymetrowy cokół na wszystkich ścianach. Pokrywa się nią też ściany prysznica, za umywalką, wanną, miską sedesową i bidetem na szerokość co najmniej 50 cm od krawędzi każdego urządzenia. Powszechnie wykorzystuje się do tego masy z żywic syntetycznych nazywane foliami w płynie. Nanosi się je w dwóch prostopadłych do siebie warstwach, kontrolując zużycie na metr kwadratowy, aby powłoka miała grubość zalecaną przez producenta. We wszystkie narożniki ścian i podłogi wkleja się taśmy uszczelniające, a wokół wyprowadzonych ze ściany rur przykleja się mankiety uszczelniające. Pierwszą warstwę izolacji najlepiej nakładać pędzlem, żeby wetrzeć ją dokładnie w każde wgłębienie. Drugą warstwę można nanieść wałkiem, ale dopiero po całkowitym wyschnięciu pierwszej.

ZOBACZ GALERIĘ: zmiana wystroju łazienki

Wymiana płytek w łazience - klejenie

Najpierw wykańczamy ściany, a później podłogę. To logiczne – podczas klejenia płytek na ścianie moglibyśmy uszkodzić lub ubrudzić klejem wykończoną podłogę. Nie ma jednoznacznej reguły, że płytki na ścianach należy naklejać od dołu do góry albo od góry do dołu. Płytki ścienne powinny jednak zachodzić na podłogowe, więc ważne jest staranne wyznaczenie dolnego poziomu okładziny ściennej. Można też najniższy rząd płytek wkleić dopiero po ułożeniu płytek na posadzce (w razie konieczności odpowiednio je docinając).

Przeczytaj też:

Jak obliczyć, ile płytek trzeba kupić? >>>

Gdy płytki nakleja się od góry, warto stosować klej oznaczony literą T, który zapobiega ich osuwaniu. Trwałe zamocowanie okładziny ściennej zapewni już 70-procentowe wypełnienie klejem przestrzeni pod płytką. Na podłodze, a zwłaszcza na ogrzewaniu podłogowym, klej powinien wypełnić całą przestrzeń pod płytkami.

Przeczytaj też:

Układanie płytek na podłogówce. Dobór kleju, zasady montażu >>>

Rozmiar pacy (wysokość zębów) trzeba dobrać proporcjonalnie do rozmiaru płytek, na przykład do tych 30 x 30 cm używa się pacy 8 mm, a do 30 x 60 cm – pacy 10 mm. W progu na połączeniu płytek z inną posadzką wkleja się listwę progową, która pomaga zniwelować ewentualną różnicę poziomów między nimi. Między płytkami podłogowymi a ścianami należy pozostawić przynajmniej 4-milimetrową szczelinę dylatacyjną. Nawet płytki o szlifowanych krawędziach (płytki rektyfikowane) powinno się układać z zachowaniem odstępu. Fuga pozwala też ukryć niewielkie nierówności okładziny. Fachowcy zalecają, by szerokość fugi odpowiadała grubości płytek. Do spoinowania okładziny w łazience, zwłaszcza w brodziku, najlepiej wybrać fugę epoksydową, która zapewni największą szczelność. Gdy prace prowadzi amator, może wybrać fugę cementową z molekułami srebra – także odporną na zawilgocenie, grzyby i bakterie, a łatwiejszą w układaniu.

Galerie zdjęć: płytki we wnętrzach

Sonda
Prysznic czy wanna?

PŁYTKI: inspiracje, porady, instrukcje

Pozostałe podkategorie