Łazienkowe płytki ceramiczne w aranżacjach: modne sposoby ich układania. Jak stosować mozaiki i dekory
W aranżacji łazienki płytki ceramiczne wysuwają się zazwyczaj na pierwszy plan. Ostatnio modne są płytki wielkoformatowe oraz szklana mozaika. Do jakiej jednak wysokości układać płytki ceramiczne? Jak stosować dekory? A przede wszystkim: jak sprawić, by płytki stały się największą ozdobą łazienki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.
Łazienkowe płytki ceramiczne sprawdzają się w tych wszystkich miejscach w łazience, które są zalewane lub zachlapywane wodą: nad wanną, w prysznicu, za umywalką. Wystarczy je zamocować tylko tam.
- Typowa kabina prysznicowa ma 200 cm wysokości. Płytki w kabinie trzeba położyć do jej górnej krawędzi. Ale jeśli obok jest zamontowana wanna lub umywalka, to chociaż nie ma takiej potrzeby, płytki w tych miejscach również można położyć do wysokości 2 m. Wówczas aranżacja łazienki będzie spójna.
- Jeśli w łazience nie ma kabiny lub prysznic jest wydzielony za ścianą, wysokość płytek ceramicznych może wyznaczać umywalka. Będą wówczas stanowić lamperię wysoką na blisko 120 cm. Jeśli kolor płytek i ściany nad nimi są kontrastowe, poziomy podział ściany wypadający nieco poniżej połowy wysokości optycznie podwyższy wnętrze, a nieco powyżej – obniży je.
- Punktem odniesienia do wyznaczenia wysokości glazury może też być wysokość drzwi do łazienki czy inny element architektury, podciąg pod sufitem. O ile to możliwe, płytki układamy do wysokości pełnego elementu.
Wideo: płytki rektyfikowane
Autor: Mariusz Bykowski
Projekt łazienki: Sojka & Wojciechowski
Stosowanie dekorów w aranżacji łazienki
Płytki ceramiczne, listwy, obrazy dekoracyjne mogą radykalnie zmienić łazienkę. Nie tylko nadają jej styl, ale też podkreślają walory i tuszują mankamenty. Należy je stosować z takim samym namysłem jak wszystkie pozostałe elementy aranżacji łazienki. Oto kilka zasad:
- Zamiast tworzyć szlaczki czy akcenty, lepiej pokryć dekorem ścianę lub jej fragment. Miejsce trzeba starannie wybrać, gdyż wzorzysta płaszczyzna będzie przykuwała uwagę. Może to być centralny punkt łazienki, na przykład ściana za umywalką czy nad wanną, albo przeciwnie – miejsce nierzucające się w oczy, ale za to wymagające uatrakcyjnienia (wydobycia z cienia).
- Miłym zaskoczeniem w monochromatycznej łazience może być np. wymurowana kabina prysznicowa, której ściany w całości są pokryte barwnym motywem kwiatowym lub tęczowymi pasami.
- Duże i ciemne motywy mogą optycznie zmniejszyć wnętrze lub zmienić jego proporcje, np. skrócić, jeśli jest zbyt długie. Wąska pionowa listwa lub pas płytek w kontrastowym kolorze podwyższą sufit. Poziome mogą go obniżyć.
- Dekory są szczególnie zalecane do wnętrz stylowych. Wzorzysta bordiura wokół podłogi uatrakcyjni łazienkę w stylu wiktoriańskim, ale w nowoczesnym wnętrzu raczej będzie nie na miejscu.
Układanie mozaiki w łazience
O możliwościach zastosowania mozaiki decyduje materiał, z którego jest wykonana. Najbardziej wszechstronne pod tym względem są mozaiki o najlepszych parametrach – niskiej ścieralności i nasiąkliwości – gresowe i niektóre kamienne (np. granitowe). Można je układać nawet na ścianach i podłodze natrysku. Bardziej nasiąkliwymi – ceramicznymi – można wykończyć półki, wnęki w ścianach albo zestawić je z większymi płytkami po to, by uniknąć ich docinania.
Drogą szklaną mozaikę warto wykorzystać do urozmaicenia łazienkowej aranżacji – wykładając nią fragment ściany, wnękę albo wykonując z niej ramę lustra. Nie należy układać jej w miejscach, w których jest narażona na zarysowanie, np. na podłodze.
Mozaika doskonale sprawdzi się też jako wykończenie wszelkich krzywizn. Nie warto natomiast wykańczać nią wszystkich ścian i podłogi, ponieważ wtedy optycznie pomniejszy łazienkę (chyba że właśnie na takim efekcie nam zależy).
Jak układać i przycinać płytki, żeby podłoga ładnie wyglądała?
Najlepiej uniknąć docinania płytek ceramicznych. Jeżeli decydujemy się na prosty wzór, najlepszy efekt uzyskamy, układając płytki, których wymiary są wielokrotnością długości i szerokości łazienki. Jeśli chcemy układać płytki we wzór karo – wspomnianą wielokrotnością powinna być przekątna płytek. Gdy płytki trzeba przycinać, ich układanie należy rozpocząć od najbardziej widocznej części podłogi, z reguły vis-à-vis drzwi. Docięcia staną się mniej widoczne także przy układaniu płytek we wzór z przesunięciem.
Zobacz także: