Jakie konsekwencje niesie za sobą wybór kuchni otwartej lub zamkniętej
Kuchnia otwarta czy zamknięta? Wiele współczesnych projektów zostawia tę sprawę nierozstrzygniętą: możesz to pomieszczenie wydzielić lub połączyć z salonem. Ważne, aby wybierając rodzaj kuchni, być konsekwentnym. Zobacz, czym skutkuje wybór kuchni zamkniętej, a czym otwartej.
Kuchnia zamknięta obowiązkowo ze stołem
Tradycyjna kuchnia powinna być przestronnym miejscem rodzinnych posiłków. Nie należy więc zamykać jej, jeśli nie mieści się w niej stół.
Modne wyspy i półwyspy w wydzielonych kuchniach mają sens tylko wtedy, gdy są to bardzo duże pomieszczenia. Wtedy wyspa jest nowoczesną wersją tradycyjnego stołu, przy którym mogło pracować kilka osób.
W kuchni otwartej sprawdzi się wyspa
Wyspa lub półwysep pomaga zamienić czynności kuchenne w towarzyskie, dlatego bardzo przydaje się w kuchni otwartej. Może się stać atrakcyjnym elementem wyznaczającym granicę kuchni i salonu. Oferuje wtedy dostępną z dwóch stron płaszczyznę pracy.
Najbardziej integrująco działa wyspa, na której są urządzenia, czyli płyta kuchenna i zlew. Takie rozwiązanie wymaga odpowiedniego przygotowania instalacji elektrycznej i wodnej. (Najłatwiej na wyspie instalować płytę elektryczną, z kuchnią gazową byłoby dużo kłopotów).
Decydując się na połączenie kuchni z salonem, pamiętajmy, że sensem tego rozwiązania nie jest ekspozycja niepozmywanych naczyń. Jeżeli siedzący w salonie domownicy widzą tylko plecy pracującej w kuchni osoby, to i tak mają z nią niewielki kontakt.
Uwaga na podłogę w kuchni otwartej
Kuchnia otwarta wymaga decyzji w sprawie posadzki – zmywalny gres nie zawsze jest chętnie stosowany w salonie, z kolei drewniana podłoga w kuchni jest narażona na zniszczenie. Trzeba wybrać materiał, który dobrze zniesie warunki użytkowania na całej powierzchni albo przemyśleć sposób połączenia dwóch rodzajów posadzek. Przypadkowa linia i zderzenie płytek układanych w karo z parkietem w jodełkę nie będzie eleganckie.
A może kuchnia półotwarta?
Jeszcze przed wykończeniem domu warto też zrealizować jeden z pomysłów na częściowe otwarcie lub zamknięcie kuchni. Może to być ścianka ażurowa, ścianka niepełnej wysokości lub murowany barek. Pamiętajmy, że montaż drzwi przesuwnych, elegancko chowających się w ścianie, wymaga wykonania otworu dwukrotnie szerszego niż docelowy.
Autor: Andrzej Szandomirski