Powojnik kwitnący jesienią. Powojnik jesienny [WIDEO]

2015-10-19 18:03

Powojnik jesienny to najpóźniej kwitnący powojnik w naszej strefie klimatycznej. Jest to niezwykle dekoracyjna, silnie rosnąca i mało wymagająca roślina. Szczególnie warta uwagi jest odmiana 'Early Snow', która kwitnie wcześniej od gatunku. Poznajcie powojnik jesienny.

Powojnik jesienny (łac. Clematis terniflora) to najpóźniej kwitnący powojnik w naszej, szóstej strefie klimatycznej. Powojnik ten występuje naturalnie w Japonii, ale jest bardzo popularny i chętnie uprawiany w USA. W rejonach o łagodniejszym klimacie kwitnie od drugiej połowy sierpnia do początku października. W środkowej Europie gatunek zaczyna kwitnąć w drugiej  połowie października i kwitnie do połowy listopada. W tym czasie zdarzają się silne przymrozki i pąki kwiatowe mogą się nie rozwinąć.

Powojnik jesienny, odmiana 'Early Snow'

W 2014 roku wprowadzona została do sprzedaży odmiana wyselekcjonowana przez Szczepana Marczyńskiego o nazwie 'Early Snow' ("wczesny śnieg"). Odmiana ta kwitnie 2-3 tygodnie wcześniej od gatunku, co sprawia, że powojnik ten zdąży zakwitnąć przed przymrozkami. Powojnik jesienny rośnie silnie i dorasta do 5-7 metrów i taki może być jego roczny przyrost. Co roku należy go przyciąć nisko przy ziemi, aby zapobiegać ogołacaniu się dołu rośliny. Roślina ta nie ma dużych wymagań, jednak z racji dużej masy liściowej musi mieć dostęp do wody (nie toleruje jednak zalewania korzeni!) i być nawożona. Należy ją sadzić tylko w pełnym słońcu. Jest dobrą rośliną osłonową, nadaje się do obsadzania wysokich ogrodzeń, można sadzić ją również przy dużych podporach ogrodowych - pergolach, altanach. Jeżeli nie chcemy, aby roślina rosła bardzo wysoko, należy wyrastające pędy prowadzić poziomo.

Zobacz film: Szczepan Marczyński ze szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy opowiada o powojniku jesiennym >>kliknij tu

Powojniki: kwitnące pnącza
powojnik_jesienny
Autor: dr Szczepan Marczyński Powojnik jesienny odmiana 'Early Snow'
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE