Powojnik kwitnący jesienią. Powojnik jesienny [WIDEO]

2015-10-19 18:03 CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy

Powojnik jesienny to najpóźniej kwitnący powojnik w naszej strefie klimatycznej. Jest to niezwykle dekoracyjna, silnie rosnąca i mało wymagająca roślina. Szczególnie warta uwagi jest odmiana 'Early Snow', która kwitnie wcześniej od gatunku. Poznajcie powojnik jesienny.

Powojnik jesienny (łac. Clematis terniflora) to najpóźniej kwitnący powojnik w naszej, szóstej strefie klimatycznej. Powojnik ten występuje naturalnie w Japonii, ale jest bardzo popularny i chętnie uprawiany w USA. W rejonach o łagodniejszym klimacie kwitnie od drugiej połowy sierpnia do początku października. W środkowej Europie gatunek zaczyna kwitnąć w drugiej  połowie października i kwitnie do połowy listopada. W tym czasie zdarzają się silne przymrozki i pąki kwiatowe mogą się nie rozwinąć.

Powojnik jesienny, odmiana 'Early Snow'

W 2014 roku wprowadzona została do sprzedaży odmiana wyselekcjonowana przez Szczepana Marczyńskiego o nazwie 'Early Snow' ("wczesny śnieg"). Odmiana ta kwitnie 2-3 tygodnie wcześniej od gatunku, co sprawia, że powojnik ten zdąży zakwitnąć przed przymrozkami.
Powojnik jesienny rośnie silnie i dorasta do 5-7 metrów i taki może być jego roczny przyrost. Co roku należy go przyciąć nisko przy ziemi, aby zapobiegać ogołacaniu się dołu rośliny. Roślina ta nie ma dużych wymagań, jednak z racji dużej masy liściowej musi mieć dostęp do wody (nie toleruje jednak zalewania korzeni!) i być nawożona. Należy ją sadzić tylko w pełnym słońcu. Jest dobrą rośliną osłonową, nadaje się do obsadzania wysokich ogrodzeń, można sadzić ją również przy dużych podporach ogrodowych - pergolach, altanach. Jeżeli nie chcemy, aby roślina rosła bardzo wysoko, należy wyrastające pędy prowadzić poziomo.

Zobacz film: Szczepan Marczyński ze szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy opowiada o powojniku jesiennym >>kliknij tu

powojnik_jesienny
Autor: dr Szczepan Marczyński Powojnik jesienny odmiana 'Early Snow'
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE