Ogród wiosenny z kwitnącymi roślinami cebulowymi

2012-01-25 12:00 Elżbieta Borkowska-Gorączko

Oto ogród, w którym tak dobrano rośliny, by wiosną zachwycał wielobarwnymi kwiatami. W tym ogrodzie kwitną rośliny cebulowe. Najpierw rozwijają się rośliny cebulowe: przebiśniegi, cebulice, krokusy, hiacynty, tulipany, narcyzy. Wiosenny ogród.

Wiosna w ogrodzie to czas, kiedy ogród eksploduje barwami. Po męczącej szarej zimie tym bardziej pozytywnie reagujemy na kolory, które energetyzują i pobudzają do działania. Tu tak dobrano rośliny, by wiosną ogród zachwycał wielobarwnymi kwiatami, a latem w czasie upałów chłodził otoczenie spokojną zielenią liści. Ponieważ różnią się one kształtem i wielkością, tworzą malowniczą przestrzenną kompozycję, którą pastelowe kwiaty pojawiające się w środku sezonu jedynie uzupełniają.

Wiosenny ogród: kwitnące rośliny cebulowe

Najpierw rozwijają się rośliny cebulowe: przebiśniegi, cebulice, krokusy, hiacynty, tulipany, narcyzy. Najlepiej czują się w miejscach słonecznych, ale mogą też rosnąć w półcieniu. Warto je posadzić na rabatach w sąsiedztwie roślin o okazałych liściach, które po przekwitnięciu cebulowych zasłonią ich schnące i zamierające części nadziemne. Niezastąpione są pierwiosnki, niektóre zakwitają już w kwietniu. Uprawiane są różne ich gatunki i odmiany. W sprzyjających warunkach rośliny te łatwo się krzyżują i rozsiewają, więc barwa kwiatów na nowych roślinach może być sporą niespodzianką.

Wiosenny ogród: pielęgnacja

Wiosenny ogród jest łatwy w uprawie. Zwykle nie ma jeszcze chwastów, a nasączona wodą z roztopów ziemia nie wymaga podlewania. Zabiegiem, o którym nie wolno teraz zapomnieć, jest nawożenie. Najlepsze są nawozy organiczne, a szczególnie kompost. Dostarcza roślinom wszystkich potrzebnych składników, pozy tym poprawia strukturę gleby, sprawiając, że staje się próchniczna, pulchna i dobrze napowietrzona, a jednocześnie łatwo chłonie i zatrzymuje wodę. Kompost rozkładamy między roślinami warstwą 2-3 cm, ale można go dać więcej, bo – w przeciwieństwie do nawozów mineralnych – nie da się go przedawkować.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE