Krzewy liściaste - nowości z wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE 2015

2015-09-28 16:56

Krzewy liściaste zawsze są chętnie sadzone w ogrodach. Poznajcie nowe odmiany krzewów liściastych, które zgłoszono do Konkursu Roślin NOWOŚCI na Wystawie ZIELEŃ TO ŻYCIE 2015. Nowości roślinne: krzewy liściaste. ZDJĘCIA

Wśród krzewów liściastych zgłoszonych w tym roku do Konkursu Roślin NOWOŚCI na Wystawie ZIELEŃ TO ŻYCIE znalazły się bardzo ciekawe odmiany. Niektóre z nich obok ozdobnych liści charakteryzują się również dekoracyjnymi kwiatami. Poznajcie nowe odmiany krzewów liściastych, między innymi berberysy o wyjątkowo ozdobnych liściach. Na uwagę zasługuje także nowa odmiany pęcherznicy kalinolistnej, która zdobyła srebrny medal w Konkursie Roślin NOWOŚCI na tegorocznej  Wystawie ZIELEŃ TO ŻYCIE.

Krzewy liściaste - nowości

  • Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) Golden Horizon ‘Hoho 2’ PBR - gęsty i niski krzew o rozłożystym pokroju i złocistym ulistnieniu, dorasta do 0,2-0,3 m wysokości i 0,6 m szerokości. Pędy są ułożone horyzontalnie. Liście są drobne, łopatkowate, żółte, jesienią przebarwiają się na pomarańczowo. Kwiaty są żółte, pojawiają się na wiosnę, w kwietniu i maju. Odmiana odporna na mróz, strefa 5. Polecana do sadzenia w parkach i ogrodach jako roślina okrywowa. Odmiana wyhodowana przez Mark Sebastiaan Hoogenraad i Ralph Matheus Hoof, Holandia, wprowadzona na rynek w 2015 r. przez Hoogenraad Kwekerijen b.v., Holandia.
  • Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) Golden Ruby ‘Goruzam’ PBR - kompaktowy, niski krzew o kulistym pokroju i gęstym ulistnieniu, dorasta do 30 cm średnicy. Liście są wydłużone, szpatułkowate, w trakcie sezonu zmieniają barwę. Wiosną liście są pomarańczowo-żółto-zielone, latem czerwone z wyraźną, złocistą obwódką, natomiast jesienią szkarłatnoczerwone. Odmiana zdrowa, odporna na mróz, strefa 5b. Nadaje się do uprawy w pojemnikach. Odmiana wyhodowana przez James i Maria Zampini, USA, wprowadzona na rynek europejski w 2015 r. przez Hoogenraad Kwekerijen b.v.
  • Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) ‘Orange Sunrise’ PBR- Srebrny Medal w Konkursie Roślin NOWOŚCI 2015 - silnie rosnąca, polska odmiana o wyprostowanym pokroju, intensywnie pomarańczowoczerwonych pędach i liściach. Krzew dorasta do 1,5 m wysokości. Liście są dosyć duże, zaokrąglone. Starsze liście są obwiedzione wyjątkowo dekoracyjną, złotą obwódką. Żółte kwiaty pojawiają się w maju. Owoce są czerwone, dojrzewają w październiku i listopadzie. Krzew odporny na mróz, strefa 5b. Odmiana wyhodowana i wprowadzona na rynek przez Szkółki Kurowskich w 2015 r.
  • Zadrzewnia nadbrzeżna (Diervilla rivularis) Honeybee ‘Diwibru01’ PBR- niski krzew o wzniesionym, półkulistym pokroju i żółtym ulistnieniu, dorasta do 1 m wysokości. Młode pędy są proste, czerwonawe, liście jasnożółte. Na niektórych liściach mogą pojawiać się nieregularne, jasnozielone plamy w kształcie kleksów. Siarkowożółte kwiaty są zebrane w wiechowate kwiatostany na szczytach pędów. Rośliny kwitną od czerwca do sierpnia, przyciągają motyle i pszczoły. Odmiana odporna na mróz, strefa 5a. Odmiana wyhodowana przez Boomkwekerij William de Bruijn, Holandia, wprowadzona na rynek w 2014 r. przez Hoogenraad Kwekerijen b.v., Holandia.
  • Heptakodium chińskie (Heptacodium miconioides) Tianshan ® ‘Minhep’ PBR- zwarty krzew o wzniesionych pędach, ładnym ulistnieniu i nietypowej porze kwitnienia. Dorasta do 2,5 m wysokości. Pędy pokrywa ozdobna, jasna kora łuszcząca się długimi pasami. Liście są ciemnozielone, błyszczące. Białe, drobne kwiaty są zebrane w wiechy, rozwijają się od września do pierwszych przymrozków. Wyjątkowo ozdobne są czerwone działki kielicha, dobrze widoczne po kwitnieniu. Odmiana odporna na mróz, strefa 6. Odmiana wyhodowana i wprowadzona na rynek w 2014 r. przez Pépinières Minier, Francja.
  • Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) Little Angel ‘Hoogi016’ PBR- Srebrny Medal w Konkursie Roślin NOWOŚCI 2015 - wolno rosnący, gęsty krzew o zwartym pokroju i ciemnoczerwonym ulistnieniu, dorasta do 1 m wysokości. Liście są trójklapowe, ząbkowane, o połowę mniejsze w porównaniu do odmiany ‘Diabolo’. Młode liście są wyraziście pomarańczowoczerwone, starsze ciemnieją, przyjmując odcień dojrzałego burgunda. Kwiaty są zebrane w białoróżowe, półkuliste baldachogrona, kwitną w czerwcu. Odmiana odporna na mróz, strefa 4, polecana zwłaszcza do uprawy w pojemnikach. Odmiana wyhodowana przez Pavel Schuch, Czechy, wprowadzona na rynek w 2014 r. przez Hoogenraad Kwekerijen b.v., Holandia.
  • Krzewuszka (Weigela) All Summer Red ® ‘Slingco 1’ PBR- niski, kompaktowy krzew o licznych, czerwonych kwiatach, dorasta do 0,8 m wysokości. Pędy są proste, liście eliptyczne, żywo zielone. Od maja do czerwca na krótkich pędach bocznych zawiązują się obficie pąki kwiatowe, z których rozwijają się czerwone, lejkowate kwiaty. Są one zebrane po kilka w kwiatostanach. Rośliny kontynuują intensywne kwitnienie do połowy lata. Później też kwitną, ale już mniej obficie. Odmiana dosyć odporna na mróz, strefa 6, nadaje się do sadzenia w pojemnikach. Odmiana wyhodowana przez Gijsbertus Verhoef, Holandia, wprowadznoa na rynek w 2014 r. przez Hoogenraad Kwekerijen b.v., Holandia.
  • Krzewuszka cudowna (Weigela florida) My Monet ‘Sunset’ PBR- kompaktowy krzew o wzniesionym pokroju i wielobarwnym ulistnieniu. Dorasta do 1,5 m wysokości. Tworzy proste, czerwonawe pędy oraz ostro zakończone, eliptyczne liście, wiosną otoczone grubą, nieregularną, żółto-różową obwódką. Najmłodsze liście są zaróżowione, starsze stają się seledynowo-zielone. Jesienią liście czerwienieją. Kwiaty dzwonkowate, lekko różowe, rozwijają się na przełomie maja i czerwca. Odporność na mróz dobra, strefa 6. Odmiana wyhodowana przez Thomas G. Ranney, USA, wprowadzona na rynek w 2014 r. przez Pépinières Minier, Francja.

Zobacz zdjęcia krzewów liściastych - nowości!

heptakodium-nowosc
Autor: Agencja Promocji Zieleni Sp.z o.o. Heptakodium chińskie (Heptacodium miconioides) Tianshan ® ‘Minhep’ PBR, fot.: materiał Konkursu Roślin Nowości, Wystawa Zieleń to życie 2015
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE