Jesienne nawożenie roślin

2013-09-02 16:31
nawozenie-roslin
Autor: photos.com

Jesienią także nawozi się rośliny w ogrodzie. Jesienne nawożenie roślin. Podpowiadamy jakie nawozy można stosować jesienią do jesiennego nawożenia roślin.

We wrześniu możemy zasilić rośliny tak zwanym nawozem jesiennym. Nawozy te mają bardzo mało lub wcale nie mają azotu, który stymuluje wzrost pędów i liści, natomiast zawierają dużo potasu i fosforu, dzięki którym rośliny dobrze przystosowują się do nadchodzącego okresu mrozów i w konsekwencji lepiej zimują. Poza tym zapewniają roślinom dobry start wiosną.

Nawożenie jesienne: nawozy organiczne

Po skończonym sezonie, czyli w październiku i listopadzie, warto dodać do gleby nawóz organiczny. Bardzo dobry jest obornik. Zawiera wszystkie potrzebne roślinom makro- i mikroelementy, sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów glebowych i zwiększa w ziemi zawartość próchnicy, dzięki czemu jest onażyzna, przewiewna i łatwo gromadzi wodę. W sprzedaży jest konfekcjonowany przekompostowany obornik, który w przeciwieństwie do świeżego nie ma nieprzyjemnego zapachu i można go rozkładać na rabatach między roślinami (świeży nawóz jest bardzo stężony, dodaje się go do gleby jesienią; rośliny można sadzić dopiero wiosną, a wrażliwe po dwóch latach). Podobne do obornika właściwości ma kompost. Dobrze rozłożony przypomina żyzną, czarną, przyjemnie pachnącą ziemię. Rozsypujemy go na rabatach między roślinami warstwą grubości 2-3 cm i lekko mieszamy z podłożem. W miejscach, gdzie dopiero planujemy nasadzenia, oraz w warzywniku po rozłożeniu nawozu przekopujemy ziemię na głębokość szpadla, ale nie grabimy jej, lecz pozostawiamy w ostrej skibie do wiosny. Zimą pod wpływem mrozu i wody ziemia pokruszy się i przybierze pulchną, gruzełkowatą postać, która sprzyja wzrostowi roślin.

Jesienne prace w ogrodzie
nawozenie-roslin
Autor: photos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE