Jesienne nawożenie roślin

2013-09-02 16:31

Jesienią także nawozi się rośliny w ogrodzie. Jesienne nawożenie roślin. Podpowiadamy jakie nawozy można stosować jesienią do jesiennego nawożenia roślin.

nawozenie-roslin
Autor: photos.com

We wrześniu możemy zasilić rośliny tak zwanym nawozem jesiennym. Nawozy te mają bardzo mało lub wcale nie mają azotu, który stymuluje wzrost pędów i liści, natomiast zawierają dużo potasu i fosforu, dzięki którym rośliny dobrze przystosowują się do nadchodzącego okresu mrozów i w konsekwencji lepiej zimują. Poza tym zapewniają roślinom dobry start wiosną.

Nawożenie jesienne: nawozy organiczne

Po skończonym sezonie, czyli w październiku i listopadzie, warto dodać do gleby nawóz organiczny. Bardzo dobry jest obornik. Zawiera wszystkie potrzebne roślinom makro- i mikroelementy, sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów glebowych i zwiększa w ziemi zawartość próchnicy, dzięki czemu jest onażyzna, przewiewna i łatwo gromadzi wodę. W sprzedaży jest konfekcjonowany przekompostowany obornik, który w przeciwieństwie do świeżego nie ma nieprzyjemnego zapachu i można go rozkładać na rabatach między roślinami (świeży nawóz jest bardzo stężony, dodaje się go do gleby jesienią; rośliny można sadzić dopiero wiosną, a wrażliwe po dwóch latach). Podobne do obornika właściwości ma kompost. Dobrze rozłożony przypomina żyzną, czarną, przyjemnie pachnącą ziemię. Rozsypujemy go na rabatach między roślinami warstwą grubości 2-3 cm i lekko mieszamy z podłożem. W miejscach, gdzie dopiero planujemy nasadzenia, oraz w warzywniku po rozłożeniu nawozu przekopujemy ziemię na głębokość szpadla, ale nie grabimy jej, lecz pozostawiamy w ostrej skibie do wiosny. Zimą pod wpływem mrozu i wody ziemia pokruszy się i przybierze pulchną, gruzełkowatą postać, która sprzyja wzrostowi roślin.

Jesienne prace w ogrodzie
nawozenie-roslin
Autor: photos.com