Choinka w donicy na Boże Narodzenie: jak kupować żywą choinkę w donicy

2015-12-17 13:06

Choinkę w donicy wybiera coraz więcej kupujących świąteczne drzewko. Choinka w donicy nie tylko zdobi nasz dom w Boże Narodzenia, ale potem może rosnąć w ogrodzie. Jak kupować żywą choinkę w donicy?

Przed Świętami Bożego Narodzenia w sklepach i centrach ogrodniczych, szkółkach, marketach i okresowych punktach sprzedaży obok choinek ciętych oferowanych jest coraz więcej choinek w donicach. Za tym, aby kupić świąteczne drzewko w donicy przemawia to, że po okresie, podczas którego choinka jest główną bożonarodzeniową ozdobą, drzewko można posadzić w ogrodzie.
Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na zakup choinki w donicy. Aby jednak bożonarodzeniowa choinka przyjęła się w ogrodzie i stanowiła jego prawdziwą ozdobę, trzeba poświecić trochę czasu przy zakupie drzewka.

Choinka w donicy – co oferuje handel

Część oferowanych w handlu choinek w donicy, to drzewka, które rosły w gruncie i dopiero przed Świętami Bożego Narodzenia zostały wykopane z ziemi i umieszczone w donicy. Aby drzewko zmieściło się w donicy, konieczne jest mocne skrócenie systemu korzeniowego, co w przyszłości prowadzi do obumarcia iglaka. Szansę przeżycia i późniejszego przyjęcia się w ogrodzie mają tylko takie drzewka, które były uprawiane w donicy od samego początku. Korzenie takiego iglaka będą dobrze rozrośnięte i zdrowe. Aby być pewnym, że choinka w donicy, którą zamierzamy kupić była właśnie tak uprawiana, po drzewko wybierzmy się do sprawdzonego punktu sprzedaży albo do szkółki, w której iglaki są produkowane.

Na co zwrócić uwagę kupując choinkę w donicy

Wybierając choinkę w donicy koniecznie trzeba przyjrzeć się drzewku. Nie kupujmy rośliny, która ma igły uschnięte lub niezdrowo wyglądające (na przykład żółte bądź czerwonawe). Roślina nie może też mieć śladów żerowania szkodników.
Aby przekonać się, czy drzewko było cały czas uprawiane w donicy, czy zostało w niej umieszczone po wykopaniu z gruntu, warto pociągnąć za część nadziemną rośliny – jeśli część podziemna łatwo wysunie się z donicy, a do tego nie będzie widać dobrze rozrośniętych korzeni, najprawdopodobniej świadczy to o tym, że iglak został wykopany z gruntu i tylko wsadzony do donicy.
Zadbajmy o to, aby zakupione drzewko przetrzymać do Wigilii na dworze (balkonie, tarasie lub w ogrodzie) podlewając je tak, aby ziemia w donicy nie przeschła całkowicie. Do wnętrza wstawiamy drzewko w donicy na krótki okres, aby domowe ciepło nie rozhartowało iglaka. Wtedy szansa jego przyjęcia się po posadzeniu w ogrodzie będzie znacznie większa.

Zobacz film: Czy żywe choinki są nieekologiczne?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE