Jak walczyć ze śniegiem w ogrodzie: narzędzia i urządzenia do odśnieżania - przegląd sprzętu do odśnieżania

2010-11-25 8:22
Zimowe porządki w ogrodzie, czyli jak walczyć ze śniegiem. Przegląd sprzętu do odśnieżania
Autor: Stiga

Aby walczyć ze śniegiem w ogrodzie niezbędne są narzędzia i urządzenia do odśnieżania. Przedstawiamy przegląd sprzętu do odśnieżania, który ułatwi pozbycie się śniegu z ogrodu i chodników - zdjęcia.

Kiedy już przygotowaliśmy ogród na nadejście zimy, pozbieraliśmy suche liście, osłoniliśmy rośliny, oczyściliśmy oczka wodne i podjazdy, nie pozostaje nam nic innego jak oczekiwać nadejścia tej najchłodniejszej pory roku. Ale nie możemy zapaść w sen zimowy, bo zima też zmusi nas do wysiłku. A największy z nich to walka ze śniegiem, czyli odśnieżanie. Zobacz, jakie narzędzia i urządzenia do odśnieżania będą Ci w tej walce niezbędne...

Jak walczyć ze śniegiem w ogrodzie

Śnieg w naszym klimacie, mimo ocieplenia, nie jest czymś niezwykłym. Ogrody pokryte śniegiem wyglądają pięknie, a obsypane nim rośliny dobrze znoszą mróz. Jednak gdy opady są gwałtowne, drzewa i krzewy bywają zagrożone. Czapy śniegu – zwłaszcza topniejącego – to znaczny ciężar. Jeśli długo pozostają na gałęziach, powodują ich deformację, a czasami wyłamywanie się konarów. Najbardziej dotyka to krzewów iglastych o pokroju kolumnowym. Aby uchronić je przed zniszczeniem, warto późną jesienią owiązać ich korony taśmą lub sznurkiem od nasady do wierzchołka. Można też otrząsać śnieg z gałęzi drzew i krzewów, gdy zauważymy, że nadmiernie uginają się pod jego ciężarem.

Narzędzia do odśnieżania

Śnieżna i mroźna zima to trudny czas dla właścicieli posesji. Nie tylko muszą torować sobie drogę od drzwi wejściowych do furtki i od bramy do garażu, ale też dbać o fragment chodnika wzdłuż granicy swej działki. Do wykonywania tych prac trzeba zawczasu zaopatrzyć się we właściwe narzędzia. Na małej posesji wystarczy szufla do śniegu, odkuwacz do lodu i miotła.

W sklepach ogrodniczych można kupić – oprócz tradycyjnych drewnianych – szufle z tworzywa sztucznego odpornego na niską temperaturę, do których nie przylepia się śnieg. Często mają krawędź wzmocnioną paskiem metalu. Dodatkowym udogodnieniem przy pracy są aluminiowe lekkie trzonki. Do uprzątania świeżego puchu niezawodne są miotły. Możemy wybierać pomiędzy miotłami z witek brzozowych, z tworzywa sztucznego lub ze słomy ryżowej.

Urządzenia do odśnieżania

Jeżeli chcemy usprawnić działania, a nasze nawierzchnie nie zajmują wiele miejsca, możemy zaopatrzyć się w małą spalinową odśnieżarkę dwusuwową. Wymaga wprawdzie popychania, bo nie ma własnego napędu, ale sprawnie usuwa się nią świeży śnieg. Jeżeli teren jest duży, wygodniej jest używać spalinowej odśnieżarki czterosuwowej z napędem, która radzi sobie nawet ze zbitym zlodowaciałym śniegiem. Znaczną inwestycją jest kosiarka samobieżna o wymiennym osprzęcie, do której można dokupić pług, odśnieżarkę rotacyjną i szczotki. Ale opłaca się, jeśli teren do odśnieżenia jest rozległy. Równie przydatne mogą być raidery i niewielkie traktory, które można wyposażyć w lemiesz, dmuchawę śnieżną, szczotkę, a także łańcuchy i obciążniki na koła umożliwiające pracę w trudnym terenie.

Gdzie składować usunięty śnieg?

Zgarniając śnieg z chodników, trzeba pamiętać, że na roślinach nie powinna zalegać zbyt gruba jego warstwa, bo będzie brakować im powietrza, wiosną później wejdą w fazę wegetacji, a na trawniku mogą rozwinąć się choroby grzybowe. Lepiej zatem – jeśli śniegu jest sporo – nie zgarniać go na rośliny ogrodowe, ale w wybrane miejsce na posesji. Trzeba przy tym pamiętać, że pryzma taka nie może utrudniać spływu wody do kratek ściekowych, utrudniać ruchu na publicznych drogach pieszych i jezdnych oraz ograniczać widoczności kierowcom.

Jeżeli nie mamy odpowiedniego miejsca na swojej posesji, w którym moglibyśmy składować śnieg, warto zlecić jego wywiezienie (np. firmie odbierającej śmieci).

Polecamy film: Odśnieżarki spalinowe. Jak wybrać odśnieżarkę? Więcej filmów na Murator.tv

Odśnieżarki spalinowe. Jak wybrać odśnieżarkę?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE