Porządkowanie ogrodu jesienią. Narzędzia do sprzątania ogrodu - przegląd

2019-09-12 7:56 Jacek Skórkowski
Porządki po sezonie. Narzędzia do sprzątania - przegląd
Autor: Stiga Liście na trawniku wyglądają malowniczo, ale nie przepuszczają powietrza do darni. Do ich usunięcia przyda się specjalny odkurzacz

Porządkowanie ogrodu jesienią i jego przygotowanie do zimy to obowiązkowe zajęcie każdego właściciela ogrodu. Wbrew pozorom jesienią pracy wokół domu jest sporo. Dlatego warto ją sobie ułatwić, posługując się odpowiednim sprzętem i narzędziami. Poznaj przydatne narzędzia do sprzątania ogrodu.

Jesienią w ogrodzie jest dużo pracy - należy ogród uporządkować i przygotować do zimy. Jakie prace porządkowe trzeba wykonać jesienią? Jakie narzędzia będą przydatne do tych prac?

Porządkowanie ogrodu jesienią: usuwanie liści

Systematycznie zgrabiajmy liście opadające z drzew i krzewów. Najważniejsze, żeby nie zalegały na trawniku, bo trawa pod nimi zżółknie, a potem będzie gnić. Na rabatach oraz pod koronami drzew i krzewów liście mogą pozostać jako warstwa okrywająca system korzeniowy, ale pod warunkiem, że nie były silnie porażone przez grzyby lub wirusy (do wiosny częściowo lub całkowicie przekształcą się w próchnicę). Zebrane liście można systematycznie przewozić taczką na pryzmę – są wartościowym materiałem do kompostowania. Dorzućmy tam też usunięte z grządek resztki warzywne.

Zanim nadejdzie mróz, obsypmy nasady pędów róż, krzewów owocowych oraz wrażliwych krzewów i drzew ozdobnych kopczykami ziemi.

Przygotowanie oczka wodnego do zimy

Co dwa-trzy lata warto też oczyścić dno stawu. Pompą szlamówką można wypompować większość wody, usuwając przy okazji część mułu, a następnie uzupełnić wodą czystą. Wrażliwe rośliny (niektóre grzybienie, hiacynty, pistie i salwinie) należy przenieść do pojemników z wodą ustawionych w pomieszczeniach. Rośliny wodne rosnące w koszach powinny zimować na głębokości co najmniej 100 cm, jeśli więc stoją w miejscach płytszych, trzeba zgromadzić je w najgłębszej części zbiornika wodnego. Jeżeli jest płytszy, także te rośliny trzeba przenieść do pomieszczeń.

Oczko wodne przed zimą: czyszczenie oczka wodnego. Jak zadbać o rośliny i ryby >>>

Usuwanie liści z rynien

Nie zapominajmy o czyszczeniu rynien, w których jesienią gromadzą się liście. Można to robić zakrzywionym grubym prętem, ale znacznie sprawniej i wygodniej jest wykorzystać odpowiednio ukształtowaną szczotkę (do nabycia w centrach budowlanych).

Czyszczenie nawierzchni

Jesień wokół domu to rozmiękła ziemia wnoszona z ogrodu na utwardzone nawierzchnie i tarasy. Do tego wiatr nawiewa tam liście spadające z drzew. Wszystko to razem nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też stwarza zagrożenie dla użytkowników, bo łatwo można się poślizgnąć. Oprócz tradycyjnej miotły przydatne będą tu takie urządzenia jak szczotki z możliwością podłączenia węża ogrodowego, którymi wygodnie i sprawnie można umyć nawierzchnię utwardzoną kamiennymi, betonowymi lub ceramicznymi (klinkier, gres, terakota) elementami. Jeżeli chcemy tę pracę usprawnić, możemy się posłużyć odkurzaczem ogrodowym i myjką wysokociśnieniową. Wygodny jest odkurzacz z funkcją rozdrabniania liści oraz możliwością przełączenia funkcji ssania na dmuchawę.

Polecamy film: Myjka ciśnieniowa - jaką wybrać?

Myjka ciśnieniowa - jaką wybrać? 5 cech
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Marek
|

http://decorneo.pl/ogrod/ , pod tym adresem możecie znaleźć dużo narzędzi rożnych producentów