Jakie narzędzia wybrać do wiosennego przycinania żywopłotu?

2021-04-26 8:11 Materiał sponsorowany
Narzędzia Fiskars
Autor: Fiskars Cięcie żywopłotu nie musi być trudne - wystarczy wybrać odpowiednie narzędzia!

Jednym z najważniejszych wiosennych zabiegów w pielęgnacji żywopłotu jest jego wiosenne przycinanie. Zabieg ten poprawia kondycję roślin, ich zagęszczenie oraz koryguje pokrój. Ważne, by do cięcia żywopłotu wybrać odpowiednie narzędzia.

Wiosenne cięcie roślin w ogrodzie to zabieg ważny zarówno w przypadku formowanych żywopłotów, jak i krzewów wolno rosnących. Zabieg cięcia pomaga między innymi  regulować rozmiary (wysokość i szerokość) oraz skorygować proporcje rośliny. Dodatkowo poprawia jej zdrowotność oraz odpowiednie rozkrzewienie i zagęszczenie pędów.

Wiosenne przycinanie żywopłotów

Aby żywopłot spełniał dobrze swoją funkcję, musi być zdrowy i odpowiednio gęsty - tylko wtedy będzie stanowił atrakcyjną zieloną osłonę. W osiągnięciu takiego celu konieczna jest odpowiednia pielęgnacja roślin, z których stworzony jest żywopłot, w tym ich właściwe przycinanie.

Wybierając gatunek roślin na żywopłot trzeba wziąć pod uwagę wysokość, jaką mogą osiągnąć, rozłożystość, tempo wzrostu, odporność na panujące warunki klimatyczne i wymagania glebowe. Rośliny dobierane do żywopłotów formowanych powinny być zwarte i gęste – przycinamy je dość często. Natomiast rośliny na żywopłoty nieformowane, często efektownie kwitnące, to gatunki potrzebujące cięcia tylko raz w roku. Natomiast rośliny na żywopłoty nieformowane, często efektownie kwitnące, wybiera się gatunki potrzebujące cięcia tylko raz w roku.

Narzędzia Fiskars
Autor: Fiskars Nożyce do żywopłotu Fiskars SingleStep HS22 58 cm
Kiedy wiosną ciąć żywopłot?

Termin cięcia żywopłotu wiosną zależy od tego, do jakiego gatunku roślina należy:

  • dla roślin kwitnących na zeszłorocznych pędach cięcie wykonuje się dopiero po kwitnieniu,
  • dla roślin kwitnących na pędach tegorocznych cięcie wykonuje się w marcu-kwietniu,
  • dla roślin iglastych oraz dla roślin zimozielonych cięcie przeprowadzamy wiosną, jeszcze przed ruszeniem wegetacji.

Jakie narzędzia wybrać do przycinania żywopłotu?

Ważną rolę w przycinaniu i formowaniu żywopłotów odgrywają odpowiednie narzędzia. Prawidłowo dobrane nożyce do żywopłotu ułatwią przycięcie zbyt wybujałych, chorych i uszkodzonych pędów, jak również pomogą nadać roślinom odpowiedni kształt i ograniczyć ich rozmiary. W strzyżeniu bujnie rosnących w żywopłocie krzewów pomocne będą nożyce do żywopłotu ze specjalnej linii stworzonej przez firmę Fiskars. Dzięki nim cięcie żywopłotu nie będzie już problemem!

Fiskars proponuje nożyce z linii PowerGearX i PowerGear - polecane do szczególnie wymagających cięć (technologia PowerGear pozwala na zwiększenie siły cięcia aż po sam czubek ostrzy), a także nożyce z linii SingleStep.

Zobacz nożyce do żywopłotu Fiskars

Narzędzia do cięcia żywopłotów formowanych

Żywopłoty formowane trzeba strzyc regularnie, zwykle dwa razy w roku – na wiosnę i późnym latem. To cięcie, przy którym ścina się do kilkunastu cm nowych pędów. Dzięki temu zapewnimy odpowiednią wysokość żywopłotu, tempo wzrostu i zagęszczenie pędów, a także nadamy pożądany kształt. Przy takim cięciu sprawdzą się nożyce do żywopłotu PowerGearTMX firmy Fiskars. Można nimi przycinać zarówno rośliny liściaste, jak i iglaki. Zostały one wyposażone w unikalny system zwiększający siłę cięcia nawet do trzech razy, dzięki czemu praca przy użyciu narzędzia jest wyjątkowo łatwa i precyzyjna. Nożyce mają lekkie i odpowiednio wyważone rączki, a dolne ostrze zostało pokryte powłoką PTFE minimalizującą tarcie. Rączki wszystkich nożyc wykonane są z nowoczesnych tworzyw, które charakteryzuje duża wytrzymałość i niewielki ciężar. Ostrza wykonane są z wysokogatunkowej stali nierdzewnej, zapewniającej czyste cięcie. Model nożyc HSX92 PowerGearTMX ma długość ostrza 630 mm i waży 808 g. W ofercie firmy Fiskars są również nożyce HS72 PowerGearTM, wyjątkowo lekkie (630 g) i komfortowe w użyciu, z których z pewnością będą zadowolone miłośniczki żywopłotów.

Na uwagę zasługują również nożyce HS86 SmartFitTM, z teleskopowymi rączkami - dzięki nim łatwo można strzyc nawet wysokie żywopłoty bez potrzeby stosowania drabiny.

Polecamy
Nożyce do żywopłotu

Autor: Fiskars

Nożyce do żywopłotu PowerGearX HSX92

Nożyce do żywopłotu PowerGearX HSX92 do efektywniejszego przycinania żywopłotów i krzewów. Wyposażone w unikalny mechanizm PowerGear™, który zwiększa 3x siłę cięcia w porównaniu do standardowych mechanizmów. Lekka i wytrzymała konstrukcja, precyzyjnie szlifowane ostrza, dolne ostrze pokryte powłoką PTFE, odpowiednio wyważone rączki, z powłoką SoftGrip™.

Narzędzia do cięcia żywopłotów rosnących swobodnie

Podczas cięcia żywopłotów rosnących swobodnie usuwa się krzywo wyrastające pędy, a pozostałe przycina. Do takiej pracy można wykorzystać sekator, aby uniknąć uszkodzeń liści czy kwiatów. Do cięcia grubszych gałęzi warto sięgnąć po narzędzie ze specjalnym mechanizmem wspomagającym siłę cięcia.

Sekatory dwuręczne PowerGear™X posiadają opatentowany mechanizm trzykrotnie zwiększający siłę cięcia i zmniejszający wysiłek potrzebny do pracy. Dźwigniowa przekładnia umożliwia precyzyjne, gładkie i łatwe do wykonania cięcie. Sekatory występują w wersji nożycowej (do cięcia świeżych gałęzi), jak i kowadełkowej (do cięcia suchych gałęzi).

Do cięcia i przycinania drobnych gałęzi warto użyć sekatora jednoręcznego z serii X. Narzędzie jest wyposażone w unikalny mechanizm trzykrotnie zwiększający siłę cięcia w porównaniu do standardowych mechanizmów, co zapewnia wyjątkowy komfort pracy.

Polecamy
Narzędzia Fiskars

Autor: Fiskars

Sekator kowadełkowy X-seriesTM L (P941)

Sekator kowadełkowy X-seriesTM L (P941) do cięcia twardych, suchych gałęzi o średnicy do 24 mm, wyróżnia mechanizm PowerGear™ zwiększający 3x siłę cięcia względem standardowych mechanizmów. Narzędzie posiada hartowane, precyzyjnie szlifowane ostrze ze stali nierdzewnej oraz kowadełko z tworzywa, które idealnie przecina suchą gałąź. Ergonomicznie zaprojektowana rękojeść z tworzywa FiberComp™ dopasowuje się do naturalnego kształtu dłoni, a materiał SoftGrip™ i struktura 3D na rączce podnoszą bezpieczeństwo pracy.

Narzędzia Fiskars
Autor: Fiskars Nożyce do żywopłotu Fiskars Quantum HS102
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE