Jak odmienić ogród i taras na wiosnę?

2021-05-01 6:44 Materiał sponsorowany
Jak zaaranżować ogród i taras na wiosnę? Sposoby Polbruk
Autor: Polbruk Płyta Polbruk Magna, stopień Grando

Wiosna to czas, kiedy zaczynamy realizować różnorodne koncepcje zmiany aranżacji naszego ogrodu. Podpowiadamy, jakie modne rozwiązania można wprowadzić do otoczenia domu.

Trendy, które w ostatnim czasie obowiązywały w aranżacji przydomowych ogrodów, nie uległy szczególnym zmianom, a wiele ich elementów zyskało nawet na wartości,  Sytuacja pandemiczna wpłynęła również na projektowanie aranżacji ogrodów. W czasach powtarzających się lockdown’ów, zielone przestrzenie wokół domu zyskały szczególne znaczenie, gdyż to właśnie do nich w dużej mierze, przeniosła się aktywność po pracy. W większym stopniu niż dotychczas, pełnią one funkcję miejsca wytchnienia i swobodnego, niczym nieskrępowanego relaksu.  Obecnie w koncepcjach ogrodów jeszcze bardziej akcentuje się kolory wprowadzające harmonię, spokój oraz tłumiące emocje, czyli neutralne szarości. Olbrzymią rolę odgrywa również ogrodowa zieleń, która daje możliwość nawiązania bliskiego kontaktu z przyrodą.  Obecne trendy w aranżacjach ogrodów czy przestrzeni tarasowych są w ogólnych założeniach spójne z nowoczesnym stylem w architekturze. Podobnie jak w nim, w modnych aranżacjach, popularnością cieszy się beton i wykonane z niego nawierzchnie oraz elementy małej architektury.

Zaaranżuj miejsce wypoczynku na tarasie

We współczesnych aranżacjach taras jest przedłużeniem salonu w ogrodzie. Gdy zaczynamy jego projektowanie, najlepiej najpierw wybrać odpowiednią nawierzchnię. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań są płyty lub kostki betonowe w odcieniach szarości i o geometrycznych kształtach. Na rynku dostępnych jest wiele płyt spełniających zróżnicowane wymagania. Szczególnym uznaniem cieszą się „duże formaty”, takie jak Polbruk Magna czy Polbruk Lamell.

Magna to jedna z największych płyt dostępnych na rynku. Występuje w rozmiarze 100x75 cm, oraz nieco mniejszym 50x75 cm i dwóch grubościach 8 i 10 cm. Nie są to typowe grubości płyt tarasowych, które zwykle wynoszą około 4-5 cm. Grubości 8 i 10 cm są dedykowane na pojazdy, ale z dobrym efektem można je również zastosować na tarasach. Magna posiada gładką fakturę i jest dostępna w dwóch kolorach:  melanżowej szarości nerino oraz ciepłej tonacji latte.

Jak zaaranżować ogród i taras na wiosnę? Sposoby Polbruk
Autor: Polbruk Płyta Polbruk Magna

Innym przykładem oryginalnych wielkoformatowych płyt na  taras jest płyta Polbruk Lamell. Ma ona nieco mniejszy format niż Magna, bo każdy z elementów ma rozmiar 60x40 cm o grubości 4,5cm ale do wyboru mamy tu dwie faktury i cztery odcienie szarości. Trzy z nich – stalowy, nerino, fokstrot – występują w wersji gładkiej, natomiast ritmo_d jest dostępny w fakturze płukanej. Podobnie jak w przypadku płyt Magna, szarości nie są jednorodne, ale mają melanżowy charakter. 

Jak zaaranżować ogród i taras na wiosnę? Sposoby Polbruk
Autor: Polbruk Płyta Polbruk Lamell

Alternatywą dla płyt w typowych, prostokątnych kształtach jest Polbruk Exa. Exa ma formę lekko zmodyfikowanego plastra miodu o wymiarach 56,3x43,2 cm i grubości 4,5 cm. Jest niewątpliwą gwiazdą tarasowej aranżacji i prezentuje się niezwykle elegancko i oryginalnie. Exa posiada gładką fakturę oraz dwa inspirujące kolory: taupe, czyli połączenie szarości i beżu oraz folk będący odcieniem jasnej, zróżnicowanej tonalnie szarości.

Po dokonaniu wyboru płyt na nawierzchnię tarasu, warto poświęcić trochę czasu na dobór mebli, roślin i innych elementów jego wystroju. Zgodnie z najnowszymi trendami tarasowymi 2021 meble tarasowe powinny być wykonane z drewna lub z użyciem naturalnych włókien roślinnych, takich jak ratan, juta czy wiklina, ale dopuszczalne są też ich syntetyczne zamienniki. Na topie są również elementy dekoracyjne wykonane ze stali i żelaza, a także dodatki z blachy miedzianej, takie jak na przykład donice, lampy czy wazy. Bardzo modne w tym sezonie są też ozdoby ze sznurków wykonane w technice makramy, czyli bez użycia igieł, drutów lub szydełka.

Jak zaaranżować ogród i taras na wiosnę? Sposoby Polbruk
Autor: Polbruk Płyta Polbruk Exa

W koncepcji aranżacji tarasu należy również uwzględnić efektowne i klimatyczne oświetlenie, aby taras prezentował się atrakcyjnie także nocą. Całość kompozycji możemy uzupełnić o dodatkowe elementy wykonane z betonu, który cieszy się niesłabnącą popularnością.

Odmień swój ogród na wiosnę dzięki betonowym dodatkom

Betonowe dodatki możemy podzielić na kilka kategorii. Są to stopnie schodowe, donice oraz murki, a także obrzeża. Gdy zależy nam na wyróżnieniu tarasu względem reszty ogrodu, można podnieść wizualnie jego rangę poprzez zastosowanie stopni schodowych. Podobny zabieg stosowano w rzymskich lub greckich świątyniach. Podniesienie tarasu o dwa lub trzy stopnie zaznaczy jego pozycję względem reszty ogrodu jako ważnego miejsca spotkań. Najprościej można osiągnąć ten cel z pomocą betonowych stopni schodowych Polbruk Grando. Są to monolityczne bloki, które można zastosować na styku między tarasem i ogrodem. Nie wymagają one tworzenia podkonstrukcji, nie trzeba też czekać na ich wylanie, jak w przypadku schodów betonowych, a także wykańczać ich później na przykład ceramiką. Stopnie schodowe Grando, z racji materiału i charakteru, nie są podatne na uszkodzenia i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Czynności związane z ich utrzymaniem ograniczają się do mycia oraz impregnacji raz na kilka lat.

Jak zaaranżować ogród i taras na wiosnę? Sposoby Polbruk
Autor: Polbruk Stopień Grando

Stopnie Grando są dostępne w dwóch fakturach: łamanej, która przypomina łupany kamień i gładkiej. W fakturze łamanej mają wymiar 40×100 cm i występują w kolorach: nerino, grafitowym, latte i hawaii. W fakturze gładkiej stopnie Grando są dostępne w rozmiarze 46 x 100 cm i tych samych kolorach. Nowością rynkową jest rozmiar 40x100 cm w fakturze gładkiej i nowych opcjach kolorystycznych: kolorze stalowym i grafitowym.

Nieprzypadkowa jest także wysokość stopni, czyli 15 cm, która zapewnia niezwykle wygodne korzystanie ze schodów.  Schody, w zależności od usytuowania tarasu i koncepcji aranżacji, mogą na niego prowadzić z kilku stron.

Jak zaaranżować ogród i taras na wiosnę? Sposoby Polbruk
Autor: Polbruk Donica Tigela

Donice dopasowane do indywidualnej kompozycji

Ciekawym dodatkiem są też donice umieszczone wzdłuż krótszych boków tarasu lub biegu stopni po ich bokach. Doskonale nadaje się do tego celu tegoroczna nowość  w ofercie Polbruk - wolnostojąca donica Tigela. Kształtem przypomina ona prawie sześcian, ma wymiary 40x40 cm i wysokość 33 cm. Pomiędzy ściankami znajduje się pusta przestrzeń, którą wypełnia się ziemią i sadzi rośliny. Z donic powstają niższe i wyższe konstrukcje, co zwiększa możliwości aranżacyjne oraz pozwala tworzyć kaskady wypełnione roślinnością, na przykład wzdłuż biegu schodów. Donice, o czym świadczy ich kubistyczny design oraz grafitowy lub stalowy kolor, zaprojektowano właśnie z myślą o nowoczesnych aranżacjach. Z powodzeniem można je zastosować także jako punktowe wolnostojące obiekty w przestrzeni ogrodu. Alternatywnym rozwiązaniem, które można wykorzystać do stworzenia atrakcyjnych kwietników jest betonowy element L-ka Tigela. Jak sama nazwa wskazuje, jest to prefabrykat w kształcie litery „L”, gdzie dłuższy bok mierzy 80 cm, krótszy 42 cm, a jego wysokość to 33 cm.  Najczęściej stosuje się go do budowy donic i kwietników.  Może być także wykorzystany jako element budowlany małej architektury ogrodowej np. ławek, gdzie siedzisko wykonuje się z desek.

Jak zaaranżować ogród i taras na wiosnę? Sposoby Polbruk
Autor: Polbruk Donica Tigela

Subtelne oświetlenie ogrodu i tarasu

W nowoczesnych aranżacjach źródła światła montuje się w różnych, czasem zaskakujących miejscach. Jednym z nich mogą być np. obrzeża, które zazwyczaj służą do rozgraniczenia deptaków oraz alei od trawników i roślinności. Przykładem jest obrzeże Polbruk Flesz w kształcie odwróconej litery „L”. Pod jego daszkiem znajduje się specjalny kanał na taśmę LED, która po zmroku pięknie rozświetla nawierzchnię. Obrzeże Flesz można zastosować np. do wykończenia tarasu i podświetlenia jego granic. Flesz to jednak nie tylko idealne obrzeże do montażu oświetlenia, ale również element ozdobny, który doskonale pasuje do nowoczesnych aranżacji. Jest dostępny w czterech kolorach: szarym, grafitowym, czerwonym i brązowym. Jego kolejnym atutem jest „betonowy” wygląd i geometryczny, prostokątny kształt. Ma wymiar 6x100 cm i wysokość 20 cm. Wszystko to sprawia, że doskonale prezentuje się w sąsiedztwie kostek i płyt o nowoczesnym designie

Jak zaaranżować ogród i taras na wiosnę? Sposoby Polbruk
Autor: Polbruk Obrzeże Flesz

Betonowe obrzeża i murki

Pozostałe betonowe prefabrykaty, czyli obrzeża i murki, można użyć w ogrodzie poza tarasem. Powinny być również dopasowane do nowoczesnego stylu ogrodu czyli cechować się minimalistycznym designem. Dobrym przykładem tego rodzaju produktu jest obrzeże Treo. Przy jego pomocy oddzielimy zieloną przestrzeń od ścieżek czy alejek w ogrodzie, a także ustabilizujemy ich konstrukcje.  Obrzeże Treo ma wymiar 8 x 50 cm oraz wysokość 30 cm i  jest dostępne w trzech kolorach: stalowym, grafitowym i brązowym. Jego cechą wyróżniającą są pionowe fugi, które dodają mu lekkości i dynamizmu.

Jak zaaranżować ogród i taras na wiosnę? Sposoby Polbruk
Autor: Polbruk Obrzeże Treo

Ważnym elementem ogrodowych kompozycji może okazać się również murek Polbruk Albero, który można wykorzystać do zabezpieczenia skarpy, gdy działka usytuowana jest w nierównym terenie lub w przypadku konieczności funkcjonalnego podziału i odgrodzeniu części ogrodu. Przypomina on kamienne murki budowane z łupków skalnych pochodzące z włoskiej Toskanii. Pojedynczy moduł ma wymiar: 41x18x7,7 cm. Z Albero można zbudować wiele elementów małej architektury np. obudowę fontanny z zamkniętym obiegiem, donicę wokół tarasu, a nawet meble ogrodowe typu stół czy barek. Ma on gładką fakturę doskonale imitującą kamień i jest dostępny w kolorze alpen i brenta.

Jak zaaranżować ogród i taras na wiosnę? Sposoby Polbruk
Autor: Polbruk Murek Albero

Z prefabrykatów betonowych można stworzyć w ogrodzie nie tylko nawierzchnię, ale także wykreować naprawdę unikatową i stylową przestrzeń. Można je wykorzystać do budowy tarasu, ścieżek, schodów i elementów małej architektury. Z roku na rok rośnie ich popularność i można  pokusić się o stwierdzenie, że prefabrykaty betonowe stały się już obowiązkowym punktem modnej aranżacji ogrodowej.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE