Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Nowoczesne schody wewnętrzne i balustrady - trendy w wykończeniu

Nowoczesne schody wewnętrzne i balustrady - trendy w wykończeniu

XXI wiek sprawił, że nowoczesne schody i balustrady stały się głównymi bohaterami naszych wnętrz, a to za sprawą nowych materiałów i odświeżonych kształtów oraz konstrukcji. Dziś nikogo już nie dziwią np. szklane schody w salonie. Zobacz, jak zaaranżować nowoczesne schody - zabiegowe, spiralne, jednobiegowe - i harmonijnie je wpisać w przestrzeń współczesnego domu.

Autor: Mariusz Bykowski , Michał Mrowiec

Moda na otwarte wnętrza sprawiła, że schody zaczęły wkraczać na salony. Umieszczenie ich w nowym miejscu dyktują też wymogi funkcjonalności.

Współcześnie schody wewnętrzne przestały być jedynie elementem wiodącym na wyższą kondygnację. Coraz rzadziej stosuje się rozwiązanie ze schodami ujętymi w ramy zamkniętej klatki. Rezygnuje się z niej na rzecz schodów wyeksponowanych, będących główną ozdobą wnętrza. Moda na schody pośrodku salonu – synonim nowoczesności budowanych obecnie domów – nie może jednak zdominować ich podstawowej roli, jaką jest funkcjonalność.

Nowe miejsce schodów

Umiejscowienie schodów przede wszystkim powinno odpowiadać potrzebom rodziny i trybowi jej życia.

  • Schody widoczne z salonu albo w nim usytuowane sprzyjają integracji domowników i ściślej łączą oba poziomy budynku. Silne powiązanie strefy dziennej z prywatną dla niektórych może być zaletą, dla innych jednak okazuje się kłopotliwe.
  • Schody umieszczone w salonie sprawdzają się przede wszystkim w domach, w których rodzina najchętniej przebywa razem i wszyscy jej członkowie udają się na spoczynek o podobnej porze – rodzice mają wtedy pełniejszą kontrolę nad dziećmi.
  • W dzisiejszych czasach najczęściej jest jednak tak, że poszczególni domownicy pracują w różnym czasie, a dorastające dzieci potrzebują dużo samodzielności. W tym wypadku lepszym rozwiązaniem są schody choćby częściowo oddzielone od strefy wspólnego wypoczynku lub usytuowane przy jej granicy.
  • W wielu sytuacjach bardziej funkcjonalne będzie umieszczenie schodów na wprost przedsionka – od razu zapraszają one na poddasze będące azylem dorastających pociech. Skracając drogę do prywatnych pokoi, schody pozwalają przyjmować gości bez skrępowania obecnością pozostałych domowników. Nie musi to jednak oznaczać powrotu do starego rozwiązania z ciemną i ciasną klatką schodową.

Klatka schodowa współcześnie

Dzięki nowoczesnym produktom klatka schodowa może być doświetlona z góry oknem połaciowym, świetlikiem zamontowanym w płaskim dachu lub świetlikiem tunelowym pozwalającym doprowadzić światło nawet z oddalonej kondygnacji. Światło naturalne zwiększa bezpieczeństwo poruszania się na schodach, ale też uatrakcyjnia przestrzeń.

Schody można także umieścić w holu będącym odrębnym pomieszczeniem, podkreślając przede wszystkim ich funkcjonalność – nie zajmują one wówczas wiele miejsca, a na dodatek pozwalają zagospodarować przestrzeń pod górnym biegiem, np. na dodatkowy schowek niezbędny w każdej rodzinie, której dobytek rośnie z roku na rok.

Autor: PLATZ 21

W ażurowych schodach silnie wyeksponowane są nowoczesne materiały (fot. PLATZ 21).

Przeczytaj dodatkowo:
Laminowane panele podłogowe. Jak stworzyć we...

Laminowane panele podłogowe nadają wnętrzu charakteru. Wiernie odtworzona struktura drewna i naturalne kolory...

Renowacja drewnianej podłogi. Jak zmienić kolor...

Drewniana podłoga może być inwestycją na całe życie. Aby jednak deski podłogowe Ci się nie znudziły, przy...

Pielęgnacja drewnianej podłogi w domu: jak...

Drewniana podłoga to rozwiązanie na lata. Jednak by mogła służyć i urzekać swym pięknem przez wiele lat, musi...

Oświetlenie przedpokoju, schodów, holu,...

Tworzenie bezpiecznych i wygodnych traktów komunikacyjnych w domu to jedno z głównych zadań sztucznego...

Budowa i projektowanie schodów wewnętrznych. 6...

Męczące podejście w górę, niebezpieczne zejście w dół i guzy na głowie. Takie problemy mogą się pojawić w...

Nowy sposób na starą podłogę

Nowoczesne farby i specjalne akcesoria pozwalają stworzyć na podłodze prawdziwe dzieła sztuki. Pamiętaj...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.