Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Nowoczesne schody wewnętrzne i balustrady - trendy w wykończeniu

Nowoczesne schody wewnętrzne i balustrady - trendy w wykończeniu

XXI wiek sprawił, że nowoczesne schody i balustrady stały się głównymi bohaterami naszych wnętrz, a to za sprawą nowych materiałów i odświeżonych kształtów oraz konstrukcji. Dziś nikogo już nie dziwią np. szklane schody w salonie. Zobacz, jak zaaranżować nowoczesne schody - zabiegowe, spiralne, jednobiegowe - i harmonijnie je wpisać w przestrzeń współczesnego domu.

Autor: Mariusz Bykowski , Michał Mrowiec

Moda na otwarte wnętrza sprawiła, że schody zaczęły wkraczać na salony. Umieszczenie ich w nowym miejscu dyktują też wymogi funkcjonalności.

Współcześnie schody wewnętrzne przestały być jedynie elementem wiodącym na wyższą kondygnację. Coraz rzadziej stosuje się rozwiązanie ze schodami ujętymi w ramy zamkniętej klatki. Rezygnuje się z niej na rzecz schodów wyeksponowanych, będących główną ozdobą wnętrza. Moda na schody pośrodku salonu – synonim nowoczesności budowanych obecnie domów – nie może jednak zdominować ich podstawowej roli, jaką jest funkcjonalność.

Nowe miejsce schodów

Umiejscowienie schodów przede wszystkim powinno odpowiadać potrzebom rodziny i trybowi jej życia.

  • Schody widoczne z salonu albo w nim usytuowane sprzyjają integracji domowników i ściślej łączą oba poziomy budynku. Silne powiązanie strefy dziennej z prywatną dla niektórych może być zaletą, dla innych jednak okazuje się kłopotliwe.
  • Schody umieszczone w salonie sprawdzają się przede wszystkim w domach, w których rodzina najchętniej przebywa razem i wszyscy jej członkowie udają się na spoczynek o podobnej porze – rodzice mają wtedy pełniejszą kontrolę nad dziećmi.
  • W dzisiejszych czasach najczęściej jest jednak tak, że poszczególni domownicy pracują w różnym czasie, a dorastające dzieci potrzebują dużo samodzielności. W tym wypadku lepszym rozwiązaniem są schody choćby częściowo oddzielone od strefy wspólnego wypoczynku lub usytuowane przy jej granicy.
  • W wielu sytuacjach bardziej funkcjonalne będzie umieszczenie schodów na wprost przedsionka – od razu zapraszają one na poddasze będące azylem dorastających pociech. Skracając drogę do prywatnych pokoi, schody pozwalają przyjmować gości bez skrępowania obecnością pozostałych domowników. Nie musi to jednak oznaczać powrotu do starego rozwiązania z ciemną i ciasną klatką schodową.

Klatka schodowa współcześnie

Dzięki nowoczesnym produktom klatka schodowa może być doświetlona z góry oknem połaciowym, świetlikiem zamontowanym w płaskim dachu lub świetlikiem tunelowym pozwalającym doprowadzić światło nawet z oddalonej kondygnacji. Światło naturalne zwiększa bezpieczeństwo poruszania się na schodach, ale też uatrakcyjnia przestrzeń.

Schody można także umieścić w holu będącym odrębnym pomieszczeniem, podkreślając przede wszystkim ich funkcjonalność – nie zajmują one wówczas wiele miejsca, a na dodatek pozwalają zagospodarować przestrzeń pod górnym biegiem, np. na dodatkowy schowek niezbędny w każdej rodzinie, której dobytek rośnie z roku na rok.

Autor: PLATZ 21

W ażurowych schodach silnie wyeksponowane są nowoczesne materiały (fot. PLATZ 21).

Bejca, lakier, olej lub wosk - jak zmienić barwę drewnianej posadzki

Barwienie drewnianych podłóg staje się modnym zabiegiem, który potrafi całkowicie zmienić charakter...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Posadzki przemysłowe w domu? Oto żywiczne...

Czy posadzka przemysłowa położona w domu to dobry pomysł? Naszym zdaniem tak. Żywiczna posadzka epoksydowa...

Jak dobrać kolor drewnianej podłogi w salonie?...

Nie każda stylizacja kolorystyczna drewna w salonie może dobrze współgrać z resztą wyposażenia....

Podłoga z paneli. W roli głównej panele winylowe

Podłoga to element wykończenia wnętrz, która powinna być przede wszystkim mocna, trwała oraz efektowna...

Nietypowe schody wewnętrzne: nowoczesne,...

Te nietypowe schody idealnie sprawdzą się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Oprócz funkcji...

Budowa i projektowanie schodów wewnętrznych. 6...

Męczące podejście w górę, niebezpieczne zejście w dół i guzy na głowie. Takie problemy mogą się pojawić w...

Pielęgnacja drewnianej podłogi w domu: jak...

Drewniana podłoga to rozwiązanie na lata. Jednak by mogła służyć i urzekać swym pięknem przez wiele lat, musi...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.