Mozaika tradycyjna - fantazyjna podłoga, nawet trójwymiarowa
Elementy mozaiki tradycyjnej są zazwyczaj układane w cegiełkę, szachownicę, jodełkę. Jeżeli jednak marzy ci się coś niepowtarzalnego, możesz zastosować różne gatunki drewna. Powstanie wówczas wzór zróżnicowany kolorystyczne. Przez połączenie jasnego i ciemnego drewna uzyskasz nawet efekt trójwymiarowej podłogi.
Autor: Marcin Czechowicz
W najpopularniejszej mozaice tradycyjnej deszczułki ułożone są w kwadraty
Wymiary mozaiki
Mozaikę tradycyjną kupuje się w płytach złożonych z kilkudziesięciu drobnych elementów (listewek zwanych też paluszkami) naklejonych na papier albo siatkę.
Pojedyncze listewki mogą mieć różne wymiary, zwykle 8 mm (rzadziej 22 mm) grubości i 120-160 mm długości. Cała płyta ma zazwyczaj 640 mm długości i 320 mm szerokości.
Mozaika jest najcieńszą z podłóg drewnianych – ma grubość 8-10 mm – dlatego można ją poddawać gruntownej renowacji połączonej z cyklinowaniem mniej razy niż inne posadzki.posadzki. Podobnie jak lamparkiet posadzkę z mozaiki łatwo zlicować z tymi z terakoty, ponieważ ma podobną do nich grubość.
Elementy mozaiki są układane w podobne wzory jak deszczułki parkietowe, na przykład w cegiełkę, szachownicę, jodełkę. Najpopularniejsze są mozaiki układane w kwadraty z niewielkich elementów z tego samego drewna. Do bardziej skomplikowanych kompozycji używa się – oprócz listewek – elementów o różnych kształtach, na przykład trójkątów, trapezów i rombów.
Z reguły mozaika jest o blisko 40% tańsza od parkietu tradycyjnego, ale 1 m2 można kupić nawet za mniej niż 20 zł. Oczywiście wykonywane na zamówienie tafle mozaiki są kilkakrotnie droższe.
Drewno na mozaikę
Producenci najczęściej oferują mozaiki z krajowych gatunków – dębu, brzozy, jesionu – jednak dostępne są też z niektórych gatunków egzotycznych, na przykład merbau.
Dzięki zastosowaniu różnych gatunków drewna w jednej mozaice powstaje wzór zróżnicowany kolorystyczne. Przez połączenie jasnego i ciemnego drewna można uzyskać efekt trójwymiarowej podłogi.
Wybierając materiał na posadzkę, można kierować się jedynie gustem i przeznaczeniem pomieszczenia.
Układanie mozaiki
Wprawdzie mozaika składa się z niewielkich elementów, ale nie łączą się one na wpust-wypust, który ograniczałby pracę drewna, dlatego do jej przyklejania najlepiej wybrać kleje średnio elastyczne. Można zastosować klej rozpuszczalnikowy z żywicami syntetycznymi, dwuskładnikowy poliuretanowy albo poliuretanowo-epoksydowy.
Klej należy nanosić na podłoże pacą o wysokości zęba 3-4 mm.
Płyty mozaiki przykleja się do podłoża papierem albo siatką do góry. Po wyschnięciu kleju papier lub siatkę wystarczy zwilżyć i oderwać.