Ćma bukszpanowa atakuje już w kwietniu! Jak skutecznie zwalczyć ćmę bukszpanową?

2024-03-31 21:44

Ćma bukszpanowa w ostatnich latach dziesiątkuje krzewy bukszpanów. Jej żarłoczne larwy żerują na liściach bukszpanu, doprowadzając do całkowitego zniszczenia roślin. Dowiedz się, jakie opryski stosować na ćmę bukszpanową. Jak zwalczać ćmę na bukszpanach?

Ćma bukszpanowa
Autor: GettyImages Ćma bukszpanowa rozpoczyna wiosną żerowanie na bukszpanach

Spis treści

  1. Jak wyglądają żarłoczne gąsienice ćmy bukszpanowej?
  2. Objawy żerowania ćmy bukszpanowej
  3. Jak walczyć z ćmą bukszpanową?
  4. Kiedy wykonać opryski na ćmę bukszpanową?
  5. Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej domowym sposobem?
  6. Czym pryskać bukszpan na ćmę bukszpanową?
Ćma bukszpanowa - groźny szkodnik bukszpanów

Jak wyglądają żarłoczne gąsienice ćmy bukszpanowej?

Dorosły osobnik (motyl) ćmy bukszpanowej nie jest szkodliwy, mierzy około 4 cm (przy rozłożonych skrzydłach), jest biały bądź brązowy. Motyle składa jaja na spodniej stronie liści, głęboko wewnątrz krzewów. Z jaj wylęgają się larwy ćmy bukszpanowej, z czasem przekształcające się w gąsienice (jasnozielone z brązowymi paskami), które są niezwykle żarłoczne: zjadają całe liście wraz z młodymi pędami. Przepoczwarzają się w kokonach zbudowanych z dwóch sklejonych ze sobą przędzą liści bukszpanu. W ciągu roku ćma bukszpanowa może mieć nawet cztery pokolenia.

Objawy żerowania ćmy bukszpanowej

W wyniku żerowania gąsienic ćmy bukszpanowej na krzewach bukszpanu powstają tzw. gołożery - są to pozbawione liści pędy pokryte przędzą, co w konsekwencji prowadzi do zamierania rośliny. Szkodnik w krótkim czasie może doprowadzić do zniszczenia wszystkich krzewów bukszpanu w ogrodzie i w okolicy. Jeśli więc u sąsiada za płotem marnieją bukszpany, można być pewnym, że podobna sytuacja wydarzy się także u nas.

Przeczytaj też:

Jakie szkodniki roślin pojawiają się wiosną jako pierwsze? Lepiej się przygotuj!

Jak walczyć z ćmą bukszpanową?

Jeśli okaże się, że nasze bukszpany zostały zaatakowane przez ćmę, spróbujmy pozbyć się ich mechanicznie, strząsając gąsienice na rozłożone pod krzewami płachty folii (gąsienice potem należy skutecznie zniszczyć). Te gąsienice, które pozostały na krzewie po strząsaniu, starajmy się wybrać ręcznie. Pędy, na których zostało niewiele liści, a do tego widać na nich oprzędy, najlepiej wyciąć i spalić. Można próbować też wymywać gąsienice z pędów silnym strumieniem wody.

Warto zamontować na krzewie bukszpanu pułapkę feromonową do wabienia owadów dorosłych ćmy bukszpanowej i wyłapywać je nie dopuszczając do złożenia jaj.

Kiedy wykonać opryski na ćmę bukszpanową?

Ćma bukszpanowa rozpoczyna atak na bukszpany wiosną (już w kwietniu!) i właśnie wtedy rozpocząć należy regularna lustracje krzewów (trzeba dokładnie oglądać rośliny przynajmniej raz w tygodniu). Właśnie w tym okresie warto rozpocząć opryski przeciw ćmie bukszpanowej.

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej domowym sposobem?

Ćmy bukszpanowej możemy pozbyć się stosując opryski z domowych naturalnych preparatów.

  • Szare mydło do oprysków na ćmę bukszpanową

Do zwalczania ćmy bukszpanowej możemy wykorzystać roztwór szarego mydła (zawarte w nim kwasy tłuszczowe działają niszcząco na gąsienice). Aby przygotować roztwór należy rozpuścić w 5-ciu litrach gorącej wody 100 g szarego mydła (wcześniej startego na tarce). Tak przygotowany roztwór należy ostudzić, przelać do spryskiwacza i dokładnie opryskać krzewy bukszpanu.

  • Ocet do oprysków na ćmę bukszpanową

Do walki z ćmą bukszpanową można wykorzystać ocet spirytusowy. Bukszpany opryskujemy roztworem octu z wodą (w stosunku 1 część octu na 10 części wody).

Czym pryskać bukszpan na ćmę bukszpanową?

Do oprysków na ćmę bukszpanową poleca się preparaty, które w składzie mają biologiczny czynnik aktywny, np. bakterie Bacillus thuringiensis. Sa one bezpieczne dla środowiska i innych organizmów żywych. Takim preparatem jest np. Lepinox Plus. Bakterie infekują żarłoczne gąsienice ćmy bukszpanowej i uśmiercają je w ciągu 3 dni od wykonania oprysku.

Opryski na ćmę bukszpanową można tez wykonać środkami Decis, Mospilan lub Sherpa - zawieraja one biobójcze substancje chemiczne o działaniu systemicznym. Preparat jest szybko pobierany przez zielone części roślin i przemieszczany wraz z sokami po całej roślinie. Gasienice ćmy żywiące się sokami rośliny giną nawet, jeśli nie zostały bezpośrednio opryskane.

Przeczytaj też:

Opracowanie: redakcja serwisu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.