Chrabąszcz majowy z bliska - czy jest groźny dla roślin i ludzi?
Chrabąszcz majowy to szkodnik roślin owocowych i ozdobnych. Rozwój chrabąszcza majowego trwa 4-5 lat. Dorosłe osobniki (chrząszcze majowe) pojawiają się na roślinach w maju i żerują około 6 tygodni, ogryzając młode liście drzew.
Autor: GettyImages
Dorosły osobnik chrabąszcza majowego żywi się liśćmi różnych drzew liściastych
Spis treści
- Chrabąszcz majowy - larwa i dorosły chrząszcz
- Czy chrabąszcz majowy jest szkodliwy?
- Jak pozbyć się chrabąszcza majowego?
Wiosną i na początku lata pojawiają się chrabąszcze majowe. Czy te chrząszcze są groźne dla roślin? Jak można zwalczać chrabąszcze majowe?
Chrabąszcz majowy - larwa i dorosły chrząszcz
Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) to duży chrząszcz o lekko omszonych brunatnych pokrywach skrzydeł. Larwy chrabąszcza majowego, nazywane pędrakami, są białoróżowe, grube, pałąkowato wygięte. Mają silny, gryzący aparat gębowy. Mogą osiągnąć nawet 60 mm długości. Dorosłe chrząszcze majowe i pędraki zimują w glebie na głębokości około 1 m. Rozwój chrabąszcza majowego trwa 4-5 lat.
- Przeczytaj też: Pędraki - larwy chrabąszcza majowego. Jak zwalczać pędraki?
Czy chrabąszcz majowy jest szkodliwy?
Chrabąszcze majowe pojawiają się na roślinach w maju i żerują około sześć tygodni, ogryzając młode liście drzew. Wprawdzie na ogołoconych pędach rozwijają się pączki śpiące, ale zaatakowane rośliny są osłabione, źle rosną i źle zimują. Samice chrabąszcza zakopują się w ziemi na głębokość 20 cm i składają jaja. Po upływie około 6 tygodni wylęgają się pędraki, które żerują w warstwie próchnicznej gleby i zjadają rozkładające się części roślin. Od drugiego roku pędraki żerują na korzeniach roślin. Najbardziej żarłoczne są w trzecim roku – zwłaszcza wiosną. W czwartym roku pędraki żerują krótko i przepoczwarczają się.
Jak pozbyć się chrabąszcza majowego?
Jeśli w ogrodzie pojawiają się chrabąszcze majowe można:
-
z młodych drzewek otrząsać chrabąszcze majowe na rozłożone na ziemi płachty (należy robić to rankiem, kiedy są odrętwiałe po nocnym obniżeniu temperatury). Sparzone wrzątkiem i wysuszone są doskonałą karmą dla ryb, drobiu i trzody chlewnej;
-
wysokie drzewa liściaste (w ogrodzie lub jego pobliżu) zaatakowane przez chrabąszcze majowe można opryskiwać preparatami: Owadofos płynny 50 (0,15%), Zolone 35 EC (0,2%) lub Basudin 25 EC (0,15%). Wykonanie tego zabiegu należy zlecić wyspecjalizowanym ekipom dysponującym odpowiednim sprzętem do opryskiwania wysokich drzew.
Nie przegap:
- Czym pryskać pomidory na mszyce? Mamy skuteczne domowe sposoby! Kiedy pryskać pomidory?
- Poskrzypka liliowa - czerwone robaki na liliach. Jak zwalczać poskrzypkę liliową?
- Skąd biorą się robaki w czereśniach? Jak zabezpieczyć czereśnie przed robakami?