Spis treści
- Chrabąszcz majowy - larwa i dorosły chrząszcz
- Czy dorosły chrabąszcz majowy jest szkodliwy?
- Jak szkodzą larwy chrabąszcza majowego?
- Jak pozbyć się chrabąszcza majowego?
- Czy chrabąszcz majowy jest groźny dla ludzi?
Wiosną i na początku lata pojawiają się chrabąszcze majowe. Czy te chrząszcze są groźne dla roślin? Jak można zwalczać chrabąszcze majowe?
Chrabąszcz majowy - larwa i dorosły chrząszcz
Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) to duży chrząszcz o lekko omszonych brunatnych pokrywach skrzydeł. Larwy chrabąszcza majowego, nazywane pędrakami, są białoróżowe, grube, pałąkowato wygięte. Mają silny, gryzący aparat gębowy. Mogą osiągnąć nawet 60 mm długości. Dorosłe chrząszcze majowe i pędraki zimują w glebie na głębokości około 1 m. Rozwój chrabąszcza majowego trwa 4-5 lat.
Czy dorosły chrabąszcz majowy jest szkodliwy?
Dorosłe chrabąszcze majowe (chrząszcze) ogryzają w maju i czerwcu młode liście drzew, żerują około sześć tygodni. Wprawdzie na ogołoconych pędach rozwijają się pączki śpiące, ale zaatakowane rośliny są osłabione, źle rosną i źle zimują.
Samice chrabąszcza zakopują się w ziemi na głębokość 20 cm i składają jaja. Po upływie około 6 tygodni wylęgają się pędraki, które żerują w warstwie próchnicznej gleby i zjadają rozkładające się części roślin. Od drugiego roku pędraki żerują na korzeniach roślin. Najbardziej żarłoczne są w trzecim roku – zwłaszcza wiosną. W czwartym roku pędraki żerują krótko i przepoczwarczają się.
Przeczytaj też: Szkodniki glebowe – jak szkodzą roślinom, jak zwalczać szkodniki glebowe?
Jak szkodzą larwy chrabąszcza majowego?
Larwy chrabąszcza majowego - pędraki - są dla roślin szczególnie niebezpieczne. Ukryte w glebie, niszczą podziemne części nie tylko roślin zielnych, ale także drzew i krzewów:
- ogryzają korzenie wschodzących roślin i wysadzonej rozsady, co powoduje ich więdnięcie i zamieranie;
- wygryzają dziury w korzeniach drzew i krzewów, niszcząc wiązki przewodzące substancje odżywcze. Doprowadza to do zamierania gałęzi, słabego rozwoju młodych drzewek, a nawet do całkowitego ich obumierania.

i
Jak pozbyć się chrabąszcza majowego?
Jeśli w ogrodzie pojawiają się chrabąszcze majowe można:
-
z młodych drzewek otrząsać chrabąszcze majowe na rozłożone na ziemi płachty (należy robić to rankiem, kiedy są odrętwiałe po nocnym obniżeniu temperatury). Sparzone wrzątkiem i wysuszone są doskonałą karmą dla ryb, drobiu i trzody chlewnej;
-
wysokie drzewa liściaste (w ogrodzie lub jego pobliżu) zaatakowane przez chrabąszcze majowe można opryskiwać. Do oprysków stosuje się preparaty biologiczne z pasożytniczymi nicieniami, środki na bazie roślin (np. wrotyczu) oraz wybrane środki owadobójcze.
Opracowanie na podstawie tekstu prof. Stanisława Ignatowicza.
Czy chrabąszcz majowy jest groźny dla ludzi?
Chrabąszcz majowy nie jest groźny dla ludzi. Nie gryzie i nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia człowieka. Mimo że ma aparat gębowy, nie używa go do atakowania ludzi. Może jedynie być uciążliwy, gdy wplącze się we włosy lub próbuje dostać do mieszkania.
Nie przegap:
- Czym pryskać pomidory na mszyce? Mamy skuteczne domowe sposoby! Kiedy pryskać pomidory?
- Poskrzypka liliowa - czerwone robaki na liliach. Jak zwalczać poskrzypkę liliową?
- Skąd biorą się robaki w czereśniach? Jak zabezpieczyć czereśnie przed robakami?

i
