Budowa schodów wspornikowych. Zobacz, jak uzyskać nieprzeciętny efekt!

2012-02-08 14:21 Dorota Sibińska
Schody wspornikowe
Autor: Andrzej Szandomirski Schody wspornikowe w salonie, dzięki eleganckiej, prostej formie, przypominają nowoczesna rzeźbę

Schody wspornikowe są lekkie, nie dzielą optycznie wnętrza, mogą być ażurową ozdobą niepodkreślającą wejścia na górę. To dobre rozwiązanie, jeśli zależy ci na większej przestrzeni w domu. Budowa tego typu schodów powinna być zaplanowana już na etapie projektowania domu.

 Konstrukcja schodów wspornikowych polega na jednostronnym zamocowaniu każdego stopnia do belki – w przypadku schodów prostych – lub do umieszczonego centralnie słupa – w schodach kręconych. Prezentowane schody są jednostronnie mocowane do żelbetowej belki umieszczonej w murowanej ścianie.

Solidna ściana i stopnie schodów

Ściana, na której będą montowane schody wspornikowe, musi być dobrze przygotowana konstrukcyjnie. W odpowiednio mocnej ścianie umieszcza się belkę żelbetową lub stalową, do której przytwierdza się poszczególne stopnie. Podobne schody można też wykonać jako jeden gotowy element stalowy zespolony z belką, który przywozi się w całości na budowę.

Ważne jest takie zaprojektowanie stopni, aby się nie uginały i aby tynk lub okładzina wokół ich styku ze ścianą nie pękały z powodu mikrodrgań spowodowanych obciążeniem. Ze względu na jednostronne zamocowanie stopni ich wysięg nie powinien przekraczać 120 cm.

Podkonstrukcje stopni można wykonać ze stali z okładziną lub bez niej albo z prefabrykowanych elementów żelbetowych. Jest wiele sposobów rozwiązania detalu schodów wspornikowych. Istotą powodzenia jest solidne wykonanie poprzedzone projektem. Oszczędności i zmiany w zastosowanych materiałach na etapie budowy są niewskazane. Warto jednak podjąć trud wykonania takich schodów, aby mogły cieszyć nas każdego dnia.

Budowa schodów wspornikowych

W prezentowanych schodach wzdłuż całego ich biegu zaprojektowano żelbetową belkę. Zakotwiono w niej prostokątne elementy stalowe, tak zwane marki, do których później przykręcano podkonstrukcje poszczególnych stopni. Każda z nich została zespawana z trzech ceowników spiętych płaskownikami. Dzięki zastosowaniu żelbetowej belki w ścianie i solidnej konstrukcji stopni schody są bardzo stabilne, a drgania niewyczuwalne.

Tak przygotowana podkonstrukcja wymagała już tylko wykończenia ostatecznego – w tym przypadku stopnie obłożono okładziną z desek z drewnaklejonego o grubości około 20 mm.

W celu stłumienia drgań mogących wywołać spękania tynku styk obudowy schodów ze ścianą wypełniono materiałem elastycznym – korkiem.

Grubość pojedynczego stopnia wyniosła około 10 cm. Nie zaleca się wykańczania takich stopni gresem – ze względu na mikrodrgania może on popękać. Można za to układać na gotowej stalowej podkonstrukcji stopnia płyty szklane – oczywiście dystansując je odpowiednio od ściany nośnej i stosując przekładki oddzielające szkło od konstrukcji stopnia.

Montaż balustrady

Montaż balustrady wykonujemy na samym końcu. Mamy kilka możliwości jej mocowania – wyłącznie do stopni (co wymaga dodatkowego utwierdzenia jej na wyższej kondygnacji w miejscu przejścia balustrady w poręcz zabezpieczającą otwór na schody) lub do stopni i stropu powyżej. Można też ochronić bieg schodów przy użyciu tafli szkła mocowanej do posadzki parteru i do stropu powyżej.

W tym wypadku balustrada została zrobiona z płaskowników o wymiarach 50 x 8 mm. Słupki zamocowano do czoła stopni. Całość jest stabilna dzięki połączeniu części ochraniającej bieg z balustradą zabezpieczającą otwór schodów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
lenka
|

W naszym domu ponieważ miejsca na schody było dosyć niewiele to mamy schody półkowe z dodatkowym oświetleniem i są znakomite imho. Wyszły ekstra, polecam na wykonanie, nasze wyszły bdb i rozsądnie cenowo.