Jak sfinansować czyste powietrze – z dotacją i bez

2021-02-23 12:03 Materiał sponsorowany
Domy
Autor: Shutterstock

Czystość powietrza, którym oddychamy to jeden z warunków naszego zdrowia. Rosnąca świadomość dotycząca problematyki zanieczyszczenia powietrza skłania coraz więcej osób do sięgania po rozwiązania techniczne, które bezpośrednio przełożą się na jakość ich życia.

Pierwszą decyzją potencjalnego ekoinwestora powinna być wymiana kotła grzewczego starej generacji. Likwidacja tzw. kopciucha, ma ogromny wpływ na ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Rozwój technologii przyczynił się do tego, że obecnie dostępne są bardziej przyjazne dla środowiska: kotły gazowe, olejowe, elektryczne lub nowoczesne, niskoemisyjne piece węglowe. Warto w tym miejscu zwrócić również uwagę na lubiane przez wielu pokojowe kominki, które często nie są urządzaniami do efektywnego ogrzania pomieszczenia. Ich miłośnicy, oprócz zadbania o efekt estetyczny, powinni zwrócić uwagę na ich wydajność grzewczą. Taką podwójną funkcję będzie spełnia np. kominek wyposażony w płaszcz wodny, którego instalacja umożliwia ogrzewanie wielu pomieszczeń podgrzaną w nim wodą.

Obok inwestycji w urządzenia przyjazne dla środowiska, warto zadbać o minimalizację strat  ciepła z  ogrzewanych pomieszczeń. Zatem do listy możliwych działań inwestora warto dopisać wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, czy termomodernizację całych ścian budynku.

Pożyczka na sfinansowanie czystego powietrza

Przeprowadzenie tak wielu prac wiąże się z kosztami finansowymi. Warto zatem rozważyć wykorzystanie kilku dostępnych narzędzi finansowych, które nam w tym pomogą. Pierwszym z nich jest pożyczka Banku Ochrony Środowiska.  Jej zaletą jest łatwy i szybki dostęp do pieniędzy. Wniosek można złożyć przez internet i pieniądze otrzymać nawet bez wychodzenia z domu. Dostęp do środków finansowych zaraz po  podpisaniu umowy znacznie ułatwi znalezienie właściwego projektu i wykonawcy. Na wykonanie remontu i jego udokumentowanie – dostarczenie faktury do Banku – Klient ma aż trzy miesiące. Dla pożyczek z okresem kredytowania do 36 miesięcy włącznie, oprocentowanie stałe to tylko 6,50%, a przy dłuższych okresach stanowi sumę WIBOR 6M i 6,10 p.p. marży. Możliwa do zaciągnięcia w ramach tej oferty pożyczka to 80 000 zł. Plusem jest także 20-procentowy limit – z puli pożyczki, który można przeznaczyć na dowolny cel. Czyli oprócz np. wymiany pieca, będzie możliwe sfinansowanie: remontu pomieszczenia, w którym będzie ustawione nowe urządzenie, malowanie pokoju, a może również nowe meble.

Z Przejrzystej pożyczki mogą również skorzystać osoby, które są beneficjentami programu rządowego  „Czyste Powietrze”. Pożyczkę można wówczas spłacić po otrzymaniu dotacji. To idealne rozwiązanie, w przypadku gdy nie chcemy angażować naszych oszczędności. Także korzystając z dofinansowania w programie „Czyste Powietrze”, można na korzystnych warunkach sfinansować „Przejrzystą Pożyczką” tę część zakupów, które nie są kosztami kwalifikowanymi w programie. W przypadku pożyczki BOŚ Banku oprocentowanie stałe dla beneficjentów Programu wynosi jedynie 4,00% w stosunku rocznym.

Produkt ten jest na tyle uniwersalny, że stanowi również idealną propozycję dla osób, które korzystając z dofinansowania w programie, zdecydowały się na zakupy produktów i urządzeń z wyższej półki cenowej - chcąc zamontować instalację fotowoltaiczna kosztującą więcej niż 30 tys. zł albo piec gazowy droższy niż 15 tys. zł. BOŚ zapewni finansowanie kosztów przekraczających przyjęte dla programu rządowego limity.

Oferta uwzględnia potrzeby osób zainteresowanych innymi formami wsparcia np. lokalnymi gminnymi programami dopłaty do wymiany źródeł ciepła, które wymagają wniesienia wkładu własnego od osoby z nich korzystających.

Nie należy także zapominać, że od roku 2019 r., jest możliwe odliczenie wydatków na materiały i usługi termomodernizacyjne od podatku dochodowego dla właścicieli domów jednorodzinnych.

Czyste powietrze z Muratorem

Dzięki programowi „Czyste Powietrze” termomodernizacja domu stała się łatwiejsza. Jednak nadal jest to przedsięwzięcie wymagające podjęcia wielu ważnych decyzji. Jak co roku postanowiliśmy włączyć się do akcji ograniczania emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Zorganizowaliśmy konkurs „Czyste powietrze z Muratorem” - zobacz laureatów konkursu edycja 2021 r. Do wygrania były cenne nagrody ufundowane przez partnerów akcji: firmy Fakro, Knauf Insulation, Galmet i Wiśniowski.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie