Jak sfinansować czyste powietrze, gdy nie możemy skorzystać z dotacji

2020-07-17 14:04 Materiał sponsorowany BOŚ
Domy
Autor: Shutterstock

Czystość powietrza, którym oddychamy to jeden z warunków naszego dobrego zdrowia. Duża świadomość społeczna dotycząca problematyki zanieczyszczenia powietrza skłania coraz więcej osób do sięgania po rozwiązania techniczne, które będą gwarantowały jak najczystsze powietrze wokół ich domów.

Pierwszą decyzją potencjalnego inwestora powinna być wymiana kotła grzewczego starej generacji. Likwidacja tzw. kopciucha, ma ogromny wpływ na ograniczenie emisji spalin. Obecnie dostępne są bardziej przyjazne dla środowiska kotły gazowe, olejowe, elektryczne lub nowoczesne, niskoemisyjne węglowe.
Warto w tym miejscu zwrócić również uwagę na lubiane przez wielu pokojowe kominki, które często nie są urządzaniami do efektywnego ogrzania pomieszczenia. Ich miłośnicy, oprócz zadbania o efekt estetyczny, powinni zwrócić uwagę na ich wydajność w ogrzewaniu. Taką podwójną funkcję będzie spełniał kominek z płaszczem wodnym, w przypadku którego odpowiednia instalacja umożliwia ogrzewanie wielu pomieszczeń podgrzaną wodą.

Obok inwestycji w urządzenia przyjazne dla środowiska, warto zadbać o jak najmniejszą utratę ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. Zatem do listy możliwych działań inwestora warto dopisać wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, czy termomodernizację całych ścian budynku.

Pożyczka na sfinansowanie czystego powietrza

Sfinansowanie tych wielu prac to wysoki koszt, warto zatem rozważyć umiejętne wykorzystanie kilku dostępnych narzędzi finansowych. Pierwszym z nich jest pożyczka Banku Ochrony Środowiska.  Jej zaletą jest łatwy i szybki dostęp do pieniędzy. Wniosek można złożyć przez internet, a pieniądze otrzymać bez wychodzenia z domu. Pieniądze otrzymuje się od razu po podpisaniu umowy, jeszcze przed wykonaniem prac i otrzymaniem faktury, co zdecydowanie ułatwia znalezienie wykonawcy.

Oprocentowanie pożyczki dla umów do 3 lat jest stałe i obecnie wynosi tylko 6%. Dla dłuższych pożyczek - do 10 lat -  oprocentowanie zmienia się na WIBOR 6M plus 5 punktów procentowych marży. Pożyczka zapewnia wysoki budżet - nawet 80 000 zł - na przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych.

Zaletą tej pożyczki jest także to, że 20% tej kwoty może zostać przeznaczona na realizację dodatkowych przedsięwzięć nie związanych wprost z celem ekologicznym. Czyli oprócz np. wymiany pieca, będzie możliwe sfinansowanie remontu pomieszczenia, w którym będzie ustawione nowe urządzenie.

Z Przejrzystej pożyczki mogą również skorzystać osoby, które zamierzają ubiegać się o dotację na swoje inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. BOŚ Bank w ciągu jednego dnia może udzielić finansowania rodzinie, która chce wymienić stary piec. Pożyczkę można wówczas spłacić po otrzymaniu dotacji. Jest to idealne rozwiązanie, w przypadku braku oszczędności.

Także korzystając z dofinansowania w programie Czyste powietrze, można na bardzo preferencyjnych warunkach sfinansować Przejrzystą pożyczką tę część zakupów, które nie są kosztami kwalifikowanymi w programie. W przypadku pożyczki BOŚ Banku oprocentowanie stałe dla beneficjentów Programu wynosi jedynie 3% w stosunku rocznym. Tak tanie finansowanie trudno znaleźć na rynku bankowym.

Przejrzysta Pożyczka jest również idealną propozycją dla osób, które korzystając z dofinansowania w programie zdecydowały się na zakupy produktów i urządzeń z wyższej półki cenowej. Chcąc zamontować instalację fotowoltaiczna kosztującą więcej niż 30 tys. zł albo piec gazowy droższy niż 15 tys. zł można zwrócić się do BOŚ Banku o sfinansowanie części kosztów, które przekraczają limity obowiązujące w programie.

Pożyczka przygotowana jest również z myślą o osobach zainteresowanych innymi formami wsparcia np. lokalnymi gminnymi programami dopłaty do wymiany źródeł ciepła, które wymagają wkładu własnego od osoby zainteresowanej uzyskaniem dofinansowania.

Nie należy także zapominać, że od roku 2019 r., jest możliwe odliczenie wydatków na materiały i usługi termomodernizacyjne od podatku dochodowego dla właścicieli domów jednorodzinnych, co w przypadku rodzinnych budżetów rodzin jest wymierną oszczędnością. Zakupy sfinansowane Przejrzystą pożyczką podlegają takiemu odliczeniu.

Konkurs II edycja 2020
logo czyste powietrze

Autor: Murator

Czyste powietrze z Muratorem

Dzięki programowi „Czyste Powietrze” przeprowadzenie termomodernizacji domu stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Niemniej pozostaje ona przedsięwzięciem wymagającym podjęcia wielu ważnych decyzji. Zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej edycji akcjiCzyste powietrze z Muratorem”. Wyjaśniamy, jakie korzyści można osiągnąć dzięki ociepleniu domu i wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych, a przede wszystkim, jak przeprowadzić skuteczną termomodernizację z wykorzystaniem dotacji, pożyczek i ulgi podatkowej. Ogromną atrakcją naszej akcji jest konkurs, w którym do wygrania są bardzo cenne nagrody ufundowane przez naszych partnerów:

  1. ocieplenie ścian zewnętrznych,
  2. ocieplenie poddasza z zamontowaniem bądź wymianą okien dachowych,
  3. wymiana kotła na powietrzną pompę ciepła.

Nie przegap i zobacz naszą akcję „Czyste powietrze z Muratorem”!

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE