Trawa w ogrodzie: jaki rodzaj trawnika wybrać do ogrodu

2017-04-28 10:41 Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko, Anna Skórkowska

Trawnik w ogrodzie pełni różne funkcje: jest nawierzchnią, tłem, wypełniaczem pustych miejsc wokół roślin, terenem rekreacji lub uprawiania sportu. Od tego, jaka funkcję ma spełniać trawa w ogrodzie, zależy jakie rodzaj trawnika wybierzemy. Poznaj rodzaje trawnika.

Gładka, zielona i zadbana powierzchnia trawnika nie tylko podkreśla urodę sąsiadujących z nią roślin, lecz także może być doskonałym miejscem wypoczynku. Przyjemnie jest chodzić po miękkiej murawie albo położyć się na niej w cieniu drzewa. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że na nasze samopoczucie wpływa panujący wokół mikroklimat. Łan traw wzbogaca otoczenie w tlen i parę wodną, a w upalne dni obniża temperaturę przy gruncie o kilka stopni.

Zakładanie trawnika krok po kroku, czyli jak założyć trawnik w ogrodzie >>>

Rodzaje trawników: trawnik dywanowy

Podkreśla walory ozdobne roślin i architektury. Musi być jednolity: założony na doskonale przygotowanym, dokładnie oczyszczonym z chwastów i wyrównanym terenie, na żyznej i przepuszczalnej glebie. Taki trawnik trzeba kosić często (co trzy-pięć dni) i nisko (3-4 cm) oraz systematycznie i równomiernie podlewać. Powinien też być rzadko deptany. Na trawnik tego rodzaju nadają się mieszanki dwuskładnikowe z niskich traw: kostrzewy nitkowatej i czerwonej rozłogowej, mietlicy pospolitej i psiej. Trawnik dywanowy dobrze rośnie w miejscach słonecznych i półcieniu. Jego pielęgnacja jest pracochłonna.

Dobra pielęgnacja trawnika: co zrobić, aby nasz trawnik był piękny? >>>

Rodzaje trawników: trawnik parkowy

Zazwyczaj jest zakładany na dużym terenie o niejednolitych warunkach. Można go kosić rzadziej (wystarczy dwa razy w miesiącu) i wyżej, mniej więcej na 10 cm. W skład mieszanek wchodzą trawy odporne na niesprzyjające warunki: kostrzewa różnolistna, mietlica biaława, wiechlina łąkowa, życica trwała. Wytrzymują one zacienienie i okresowy niedobór wody, ale nie są zbyt odporne na intensywne deptanie.

Piękny trawnik w ogrodzie [WIDEO]

Czy trawnik musi być płaski?

Trawnik powinien mieć wyrównaną powierzchnię, ale nie musi być płaski – pagórki i doliny urozmaicają ogród. Przed założeniem trawnika trzeba nadać powierzchni przewidziany kształt, zdjąć próchniczną warstwę gleby i złożyć ją w pryzmy. Nastepnie modelujemy teren tak, by był lekko pofałdowany, i zagęszczamy podłoże (ubijakiem lub zagęszczarką mechaniczną). Na koniec rozkładamy warstwę urodzajną.

Zdaniem eskperta
Kosiarki BLACK+DECKER™

Autor: Stanley Black & Decker

Nasze badania wykazały, że ogrodnicy są bardzo dumni ze swoich trawników, ale „prowadzenie” kosiarki czasami sprawia im trudności. Z myślą o tym nasi projektanci opracowali koncepcję komfortowego sterowania EasySteer, zapewniając użytkownikowi pełne panowanie nad kosiarką, jednocześnie znacznie zmniejszając wysiłek związany z jej prowadzeniem. Funkcja ta pozwala uzyskać perfekcyjne rezultaty szybciej i wygodniej”.

Dominika Michalska, marketing marki BLACK+DECKER

Rodzaje trawników: trawnik rekreacyjny

Jest najbardziej przydatny do ogródków przydomowych i wytrzymały na częste deptanie. Dobrze rośnie w słońcu i w półcieniu, w dużym stopniu dostosowuje się do siedliska, w którym rośnie. Kosi się go zwykle co siedem-dziesięć dni na wysokość około 6 cm. W mieszankach na trawniki rekreacyjne oprócz kostrzewy czerwonej rozłogowej i owczej, mietlicy pospolitej, wiechliny łąkowej i rocznej oraz życicy trwałej znajdują się często rośliny motylkowe (na przykład koniczyna biała). W miejscach o szczególnie trudnych warunkach wzrostu zamiast mieszanek nasion traw lepiej posiać trawy przystosowane do tych warunków. Na skarpach, gdzie potrzebne są trawy o silnych rozłogach wiążących glebę, dobrze będzie rosła wiechlina łąkowa.

Rodzaje trawników: trawnik łąkowy

To właściwie nie trawnik, a łąka kwietna. Doskonale sprawdzi się na dużych połaciach działki, którą z powodu braku czasu lub ochoty nie możemy się intensywnie zajmować. Jest niezwykle ozdobny, ponieważ mieszanki łąkowe oprócz traw zawierają nasiona roślin ładnie kwitnących (chabrów, krwawników, lucerny, łubinów, koniczyn, maków). Przycina się je tylko kilka razy w roku. Są polecane do dużych ogrodów utrzymanych w naturalnym stylu.

Rodzaje trawników: trawnik sportowy

Mieszanki traw na takie trawnik są bardzo wytrzymałe na deptanie, jednak wymagają fachowej pielęgnacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Marek00
|

Witam poszukuję trawę na podwórko. Będzie to teren bardzo często użytkowany, tym bardziej, że będą parkowane na niej samochody. Czy taka trawa boiskowa typu deptum, Wimbledon, Gol itp. będzie wystarczająca ? czy muszę wybrać jakąś specjalną mieszankę ?

Klaudia26
|

Szukam odpowiedniej mieszanki trawy do mojego ogrodu. Efekt jaki chciałabym uzyskać jest to coś w stylu dywanu, problem jest w tym, że gleba należy do typu piaszczystego i ile byśmy nie podlewali to i tak zawsze tej wody jest mało. Więc rozumiem, że muszę kupić specjalną trawę na tereny suche np. suchum. Tylko pytanie czy jak producent określa tą mieszankę jako gazonowa to czy będzie ona wyglądała w rzeczywistości jak dywan ?