Pnącza - nowości z wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE 2015 [ZDJĘCIA]

2015-09-24 11:58

Co roku na rynku pojawia się wiele nowych roślin. Wśród nich są także pnącza. Poznajcie ozdobne pnącza, które zostały zgłoszone do Konkursu Roślin NOWOŚCI na tegorocznej Wystawie ZIELEŃ TO ŻYCIE. Nowości roślinne: pnącza. ZDJĘCIA

Wśród roślin zgłoszonych w tym roku do Konkursu Roślin NOWOŚCI na Wystawie ZIELEŃ TO ŻYCIE, znalazło się kilka intersujących pnączy. Trzy z nich to pnącza, które nie tylko mogą zdobić nasze ogrody, ale do tego rodzą smaczne owoce. Dwie odmiany aktinidii ostrolistnej i jedna odmiana aktiniduii pstrolistnej niewątpliwie mają szansę na zyskanie dużej popularności wśród miłośników roślin i ogrodów. A do tego polska odmiana powojnika z Grupy Viticella, milin o intensywnie czerwonych kwiatach, który zdobył Złoty Medal w Konkursie Roślin NOWOŚCI 2015 oraz hortensja pnąca o dekoracyjnych liściach.

Pnącza owocowe - nowości

  • Milin pośredni (Campsis ×tagliabuana) Summer Jazz TM Fire 'Takarazuka Fresa' PBR - Złoty Medal w Konkursie Roślin NOWOŚCI 2015 - wolno rosnące, kompaktowe pnącze o czerwonych kwiatach. Rocznie przyrasta o 1 m. Liście są złożone z 7-10 ostro zakończonych listków. Trąbkowate, intensywnie czerwone kwiaty rozwijają się z w lipcu i sierpniu. Płatki korony są zrośnięte w rozszerzającą się rurkę zakończoną pięcioma wywiniętymi na zewnątrz, okrągłymi łatkami. Kwiaty są zebrane w kwiatostany na wierzchołkach jednorocznych pędów. Roślina znosi mróz do -26 st.C, strefa 5. Może być prowadzona w formie piennej w postaci niewielkiego drzewka. Odmiana wyhodowana przez Koichi Sakaue (Japonia), wprowadzona na rynek w 2013 r. przez Ball Ornamentals, USA.
  • Aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta) 'Bingo' PBR - polska, dobrze owocująca odmiana o smacznych owocach. Pnącze dorasta do 8 m wysokości. Owoce są lekko wydłużone z różowoczerwonym rumieńcem od strony słonecznej, mają około 3 cm długości i 2,5 cm szerokości, są aromatyczne, z lekko ananasowym posmakiem. Owoce zaczynają dojrzewać w końcu września. Do zapylenia i zawiązania owoców niezbędna jest w pobliżu roślina męska tego samego gatunku, np. męska ‘Weiki’. Pnącze znosi mróz do -28 st.C, strefa 5. Odmiana wyhodowana przez Piotra Latochę (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), wprowadzona na rynek w 2015 r. przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy.
  • Aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta) Scarlet September Kiwi ® 'Mirzan' - plenna i wyjątkowo wczesna, polska odmiana o smacznych i bardzo słodkich owocach. Pnącze dorasta do 8-10 m wysokości. Owoce są owalne, mają około 3,5 cm długości, czerwoną skórkę i miąższ, dojrzewają najwcześniej ze wszystkich odmian, od końca sierpnia do połowy września. Do zapylenia i zawiązania owoców niezbędna jest w pobliżu roślina męska tego samego gatunku, np. męska ‘Weiki’. Pnącze znosi mróz do -28 st.C, strefa 5. Odmiana wyhodowana przez Mirosława Zaniewskiego, wprowadzona na rynek w 2015 r. przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy.
  • Aktinidia pstrolistna (Actinidia kolomikta) 'Vitakola' PBR - pnącze o smacznych owocach i ozdobnych, częściowo przebarwiających się liściach, dorasta do 3-4 m wysokości. Pędy owijają się wokół podpór. Kolorowe, biało-różowe przebarwienia liści pojawiają się wczesnym latem. Owoce są duże, owalne, mają 4-4,5 cm długości, czasem są lekko spłaszczone, zielonożółte, dojrzewają w sierpniu, są aromatyczne i bardzo smaczne. Do wydania owoców potrzeba zapylacza, np. odmiany 'Adam'. Pnącze znosi mróz do ok. ˗34 st.C, strefa 4. Odmiana wyhodowana przez Jana i Danielę Kola (Czechy), wprowadzona na rynek w 2015 r. przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy.
  • Powojnik (Clematis) ‘Mazurek’ PBR - polska odmiana powojnika o różowych kwiatach z Grupy Viticella, charakteryzująca się długotrwałym i obfitym kwitnieniem. Roślina wspina się za pomocą czepnych ogonków liściowych, dorasta do 3-3,5 m wysokości. Kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu. Kwiaty są prawie okrągłe, mają 8-10 cm średnicy, składają się z 4 eliptycznych, różowych działek przez środek których przebiega intensywnie różowy, szeroki pasek. Odmiana odporna na mróz, strefa 4. Nadaje się do uprawy w pojemnikach. Odmiana wyhodowane przez Szczepana Marczyńskiego, wprowadzona na rynek w 2015 r. przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy.
  • Hortensja pnąca (Hydrangea anomala subsp. petiolaris) 'Silver Lining' PBR - wolno rosnące pnącze o interesujących, szarozielonych liściach z białym obrzeżeniem. Roślina wspina się za pomocą korzeni czepnych i dorasta do 3-4 m, rośnie wolniej niż gatunek. Liście są sercowate, brzegiem piłkowane, osadzone na krótkich ogonkach, szarozielone z białą obwódką nieregularnie wcinającą się w głąb blaszek liściowych. Białe kwiaty rozwijają się w czerwcu i lipcu, wydzielają przyjemny miodowy zapach wabiący owady. Roślina odporna na mróz, strefa 5b.  Odmiana wyhodowana przez Nico Huisman (Holandia), wprowadzona na rynek w 2010 r. przez Huisman Boomkwekerij B.V., Holandia.

Zobacz zdjęcia nowości pnączy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE