Jesienne prace w ogrodzie: jesienne zakładanie trawnika

2017-09-20 13:00
zakladanie-trawnika
Autor: Mariusz Bykowski Trawnik z rolki można rozkładać od wiosny aż do jesieni, nawet w listopadzie

Jesień w ogrodzie to doskonały czas na zakładanie trawnika. Podpowiadamy kiedy i jak zakładać trawnik jesienią. Trawnik z siewu, trawnik z rolki. Jesienne zakładanie trawnika.

Jesień w ogrodzie to dobra pora na to, żeby założyć trawnik. Jest ciepło, ale nie upalnie, więc podłoże nie wysycha tak szybko jak w pełni lata. Trawę siejemy do końca września, gotową darń z rolki możemy rozkładać nawet w listopadzie.

Zakładanie trawnika jesienią - przygotowanie podłoża

Podłoże pod oba rodzaje murawy przygotowujemy podobnie. Jeżeli ziemia w ogrodzie jest urodzajna, wystarczy ją przekopać, zasilić nawozem (na przykład do trawników w ilości zalecanej przez producenta lub Azofoską – 300 g/10 m2), wyrównać grabiami, żeby nie było zagłębień, i zwałować. Wałowanie i grabienie powtarzamy tak długo, aż teren będzie idealnie równy. Jeśli ziemia jest nieurodzajna (na przykład zniszczona w czasie budowy), należy ją użyźnić kompostem lub substratem torfowym. Rozkładamy je 5-10-centymetrową warstwą, wyrównujemy i wałujemy. Warto nadać powierzchni terenu 1-3-procentowy spadek, który ułatwi spływ nadmiaru wody, w czasie ulewnego deszczu.

Zakładanie trawnika jesienią - wysiew nasion

Na tak przygotowanym podłożu siejemy nasiona, grabimy ziemię, wałujemy ją i podlewamy rozproszonym strumieniem wody (żeby nie wymyć nasion) lub rozkładamy pasy darni,pamiętając o tym, żeby dokładnie do siebie przylegały i leżały na zakładkę (czyli podobnie jak cegły w murze). Pierwsze wschody pojawiają się po kilku lub kilkunastu dniach, zależnie od pogody i gatunku trawy. Pasy darni ukorzeniają się w nowym miejscu po siedmiu-dziesięciu dniach.

Piękny trawnik w ogrodzie
zakladanie-trawnika
Autor: Mariusz Bykowski Trawnik z rolki można rozkładać od wiosny aż do jesieni, nawet w listopadzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE