Jak pielęgnować rośliny formowane uprawiane w pojemnikach. Poradnik

2014-09-23 14:04
Pielęgnacja roślin formowanych
Autor: Radosław Wojnar

W sklepach ogrodniczych można kupić rośliny w pojemnikach uformowane w regularne bryły. Jak pielęgnować takie rośliny po zakupie? Pielęgnacja roślin formowanych: cięcie, podlewanie, nawożenie, zimowanie. PORADNIK

Do formowania i uprawy w pojemnikach wykorzystywane są najczęściej rośliny iglaste: żywotniki, cyprysiki, cisy i sosny, liściaste rośliny zimozielone: bukszpan wiecznie zielony, ostrokrzew kolczasty i ostrokrzew Meservy oraz krzewinki: lawenda, mirt, rozmaryn i hyzop. Rośliny te kupujemy już ukształtowane w stożki, kule, sześciany albo nieregularne bryły, ale to nie znaczy, że takie pozostaną. Co roku wypuszczają młode pędy, które trzeba w odpowiednim czasie skracać. Inaczej rośliny tracą swój zwarty kształt. Dlatego bardzo ważnym zabiegiem jest ich systematyczne przycinanie.

Rośliny formowane w pojemnikach: cięcie

Rośliny iglaste przycinamy najwyżej dwa razy w roku: wiosną (zanim rozpoczną wegetację) i w sierpniu (gdy ciemnieją nowe przyrosty). Krzewy liściaste tworzą wiele młodych pędów i jeżeli zamierzamy utrzymać istniejący kształt bryły, ścinamy prawie cały jednoroczny przyrost. Jeśli chcemy, żeby formowane rośliny były większe, skracamy młode pędy o 1/3. Rośliny możemy przycinać przez cały sezon, lecz nie później niż we wrześniu.

Krzewinki takie jak lawenda, mirt, rozmaryn i hyzop można formować, tnąc je wiosną przed rozwojem młodych pędów lub późnym latem po kwitnieniu. To pozwoli utrzymać ładną gęstą bryłę, a nie pozbawi rośliny kwiatów.

Rośliny formowane w pojemnikach: podlewanie

Z powodu stosunkowo niewielkiej ilości ziemi, jaką mają rośliny pojemnikowe, wilgoć jest szybko pobierana przez ich korzenie, poza tym szybko paruje. Ubywającą wodę należy uzupełniać tak, by podłoże było zawsze lekko wilgotne. Nie można jednak dopuścić do zalewania korzeni. Donica powinna mieć w dnie otwory, a przed posadzeniem rośliny trzeba nasypać na dno warstwę 10-15 cm drenażu, na przykład żwiru.

Rośliny formowane w pojemnikach: nawożenie

Rośliny uprawiane w pojemnikach nie powinny rosnąć zbyt szybko, bo zaczną rozsadzać donicę lub marnieć, gdy korzenie stłoczą się w za małej przestrzeni. Dlatego zasilamy je nawozami wieloskładnikowymi lub specjalistycznymi przeznaczonymi do określonych gatunków roślin w ilości równej 1/2 lub 1/3 dawki zalecanej do nawożenia roślin w ogrodzie.

Rośliny formowane w pojemnikach: zimowanie

Rośliny formowane są mniej odporne niż rosnące naturalnie. Źle znoszą mróz i skoki temperatury, dlatego jeśli to możliwe, lepiej zabierać je na czas dużych mrozów do pomieszczeń, w których zimą temperatura nie spada poniżej 0 st. C i nie przekracza 5 st .C. W ten sposób trzeba postępować z mirtem i rozmarynem, które pochodzą z ciepłego klimatu.

Rośliny w pomieszczeniu należy regularnie podlewać, tak aby bryła korzeniowa nigdy nie przesychała. Rośliny pojemnikowe zimujące na zewnątrz trzeba zabezpieczyć przed mrozem. Donice należy dobrze otulić, na przykład matą słomianą, a gdy temperatura na dłużej spadnie poniżej -5 st. C, całe rośliny okryć włókniną. Ważne, aby ustawić donicę na płacie styropianu lub desce drewnianej, co odizoluje ją od zimnego podłoża. Warto też przykryć ziemię w donicy krążkiem włókniny.

Istotne, a często zaniedbywane, jest podlewanie roślin pojemnikowych, szczególnie gdy grzeje słońce i szybciej odparowują one wodę. Jeśli wcześniej nie okryliśmy ich koron, warto je osłaniać od strony słońca włókniną lub jutą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE