Kosiarka spalinowa czy elektryczna? Którą wybrać?

2021-04-01 6:00 Materiał sponsorowany Victus-Emak
Kosiarki do trawy
Autor: Oleo-Mac Kosiarka  do trawy OLEO-MAC GMC 53 VK Allroad 4

Podstawowymi kryteriami wyboru rodzaju kosiarki jest dostęp do źródła zasilania, powierzchnia trawnika, jaką wybrana przez nas kosiarka będzie obsługiwać oraz jej cena.

Najtańszą opcją jest kosiarka elektryczna. Jeśli na trawniku o powierzchni do 800 m2 posiadamy dostęp do źródła energii elektrycznej, warto rozważyć jej zakup. Zaletą tego rozwiązania jest ograniczenie do niezbędnego minimum czynności konserwacyjno-obsługowych. Kosiarki elektryczne to urządzenia lekkie, trwałe, a dzięki niewielkim rozmiarom łatwo je przewozić i przechowywać. Niewątpliwą wadą natomiast jest konieczność stosowania przewodu elektrycznego, który w przypadku uszkodzenia stanowi poważne zagrożenie. Ponadto krzewy, klomby, drzewa oraz elementy architektury ogrodowej w znacznym stopniu ograniczają poruszanie się kosiarką elektryczną po trawniku.

Alternatywą dla modeli elektrycznych, która zyskuje coraz większą popularność są urządzenia akumulatorowe. Maszyny akumulatorowe są znacznie droższe, ale ich zaletą jest możliwość zasilania wielu różnych urządzeń jednym akumulatorem. W prosty i ekologiczny sposób, korzystając z jednej baterii, możemy skosić trawę kosiarką, przyciąć żywopłot akumulatorowymi nożycami do żywopłotu, czy uprzątnąć zalegające na trawniku liście korzystając z dmuchawy. Urządzenia akumulatorowe są lekkie, kompaktowe i trwałe. Charakteryzują się niskim poziomem hałasu, więc praca nimi nie będzie uciążliwa dla zarówno dla operatora jak i dla otoczenia. Wadą urządzeń akumulatorowych jest pojemność akumulatorów, która na ogół nie pozwala na długotrwałą pracę bez ładowania. Dlatego warto zainwestować w dodatkowy akumulator.

Kosiarki do trawy
Autor: Oleo-Mac Kosiarka akumulatorowa GI 48 T

Najpopularniejszym rozwiązaniem są kosiarki spalinowe, które oferują większą moc silnika, co umożliwia zastosowanie ich do obsługi większych powierzchni, czy też nieregularnego koszenia wyższej trawy. Rozpiętość cenowa w przypadku modeli spalinowych jest duża, w zależności od tego czy rozpatrujemy zakup urządzenia z napędem czy bez, a także od dodatkowych funkcji jakie oferuje, jak np. rodzaj napędu, zbierania pokosu czy system łatwego rozruchu.

Właściciel maszyny spalinowej musi mieć świadomość, że przygotowanie jej do sezonu a także konserwacja po sezonie to czynności ważne, których właściwe wykonanie pozwoli na użytkowanie urządzenia przez wiele lat. Warto jednak się na to zdecydować, biorąc pod uwagę co zyskujemy - większą swobodę poruszania się i komfort pracy.

Modele spalinowe wyposażone w napęd charakteryzują się doskonałą manewrowością. Wyposażenie w łożyskowane, duże koła gwarantuje sprawne poruszanie się, nawet po nierównym czy pochyłym terenie. Większość maszyn oferuje dodatkowe funkcje takie jak: mielenie (mulczowanie), boczny wyrzut oraz zbierania do kosza. Szczególnie ważny jest tryb rozdrabniania, dzięki któremu trawa jest cięta na drobne elementy i równomiernie rozrzucana po trawniku – pokos pozostawiony na trawniku po rozłożeniu stanowi doskonały nawóz naturalny zasilający murawę w składniki odżywcze.

Nowością w tegorocznej ofercie Oleo-Mac są kosiarki spalinowe linii MASTER CLASS (GMC). To wytrzymałe i pełne sportowego wigoru maszyny, nie tylko jeśli chodzi o stylistykę, ale przede wszystkim charakterystykę pracy silnika.

Kosiarki do trawy
Autor: Oleo-Mac Kosiarka Oleo-Mac GMC 53 TK Allroad4

Kosiarka  do trawy OLEO-MAC GMC 53 TKE ALLROAD4 z linii MASTER CLASS ma stalową obudowę i charakteryzuje się mechanizmem tnącym typu “4 cutting device”, który oprócz zbierania do kosza obsługuje tryb rozdrabniania i umożliwia wyrzut boczny. Aby z niego skorzystać wystarczy otworzyć tunel boczny i wsunąć deflektor wyrzucający trawę. Maszyny wyposażone są w duże koła: 200 mm – koła przednie i 280 mm – koła tylne. Taka konfiguracja gwarantuje większą płynność jazdy na nierównych terenach, większą zwrotność i łatwiejsze manewrowanie maszyną.

W urządzeniach zastosowano szereg dodatkowych rozwiązań, które wpływają na komfort pracy. Ergonomiczna dźwignia hamulca silnika i napędu wykonane z tworzywa sztucznego zapewniają niezmiennie pewny i wygodny chwyt. Centralna dźwignia regulacji wysokości cięcia pozwala na szybkie dostosowanie wysokości cięcia w zakresie 5 pozycji (od 28 do 75 mm).

Model wyposażony został w silnik spełniający wymagania normy emisji EURO 5, która określa maksymalną dopuszczalną emisję spalin, ograniczając negatywny wpływ maszyny na środowisko. W kosiarce zastosowano także automatyczne ssanie, które ułatwia uruchomienie "zimnej" maszyny oraz znacząco wpływa na utrzymanie właściwego składu mieszanki paliwowo-powietrznej, ograniczając zanieczyszczenie środowiska niespalonymi węglowodorami. Kosiarkę uruchamia się elektrycznie przy pomocy niewielkiego akumulatora. Na wyposażeniu jest również tradycyjny rozruch manualny.

Zaletą maszyny jest duży kosz o pojemności 70 litrów, który wyposażono we wskaźnik napełnienia. Jego górną część wykonano z trwałego tworzywa, zaś dolną z wytrzymałej tkaniny zatrzymującej drobne ścinki trawy. Kanał wyrzutowy o dużej powierzchni przekroju umożliwia optymalne wypełnienie kosza. Natomiast dzięki zaślepce kanału w łatwy sposób można przestawić maszynę na tryb mielenia, czyli najbardziej ekologiczny i efektywny sposób pozbywania się pokosu. Profilowany nóż wykonany z wysokogatunkowej stali gwarantuje właściwą jakość cięcia, zarówno podczas pracy w trybie rozdrabniania jak i wyrzutu bocznego oraz zbierania pokosu do kosza.

Najwyższą jakość i niezawodność kosiarek spalinowych Oleo-Mac potwierdza 5-letni okres gwarancji.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE