Jak przygotować kosiarkę do sezonu?

2021-04-01 6:00 Materiał sponsorowany Victus-Emak
Kosiarki do trawy
Autor: Oleo-Mac Aby kosiarka służyła nam wiele sezonów i była sprawna, należy przed rozpoczęciem prac w ogrodzie, odpowiednio ją przygotować do sezonu

Kosiarki spalinowe to najpopularniejsze urządzenia do ogrodu. I nic dziwnego. Są to trwałe, mocne maszyny, które poradzą sobie z wykoszeniem trawy nawet na sporej wielkości terenie. Większość tego typu maszyn jest przez producentów wyposażona w dodatkowe funkcje, które mają usprawnić i ułatwić nam pracę. Trzeba jednak pamiętać, że aby cieszyć się maszyną spalinową przez wiele lat, należy o nią odpowiednio zadbać.

Przygotowanie kosiarki do sezonu wiosennego należy rozpocząć jeszcze jesienią, niezwłocznie po zakończeniu sezonu koszenia. Bardzo często, w natłoku prac przygotowawczych do zimy zapominamy o tym, a jest to duży błąd. Wówczas próba pierwszego uruchomienia maszyny w sezonie, kiedy trawnik wymaga natychmiastowego cięcia może nas niemile zaskoczyć.

Pierwszą czynnością przygotowującą maszynę do uruchomienia jest usunięcie z niej wszelkich zanieczyszczeń, a w szczególności pozostałości ściętej trawy. Pamiętajmy, że do oczyszczenia kosiarki nie wolno stosować strumienia wody pod ciśnieniem (szczególnie strumienia z myjki wysokociśnieniowej). Woda przedostająca się do wnętrza silnika spowoduje korozję jego elementów. Kolejnym krokiem jest opróżnienie zbiornika paliwa. Jeśli paliwo pozostało w kosiarce przez zimę, układ paliwowy należy opróżnić i osuszyć przed pierwszym uruchomieniem wiosną. Następnie należy napełnić zbiornik paliwa świeżą benzyną bezołowiową o liczbie oktanowej 95.

W celu zabezpieczenia benzyny przed negatywnymi skutkami długotrwałego przechowywania, pamiętajmy o stosowaniu atestowanych kanistrów przeznaczonych do przechowywania paliwa oraz o konieczności stosowania kondycjonerów – np. ADDITIX 2000 Ułatwia on rozruch oraz zabezpiecza paliwo przed degradacją przez okres 12 miesięcy.

Przed nowym sezonem powinniśmy także wymienić olej w misce olejowej (jeśli nie wykonano wymiany jesienią). Przed przystąpieniem do opróżnienia miski olejowej należy uruchomić i dobrze rozgrzać silnik. Ciepły olej łatwiej usunąć z miski olejowej, ponadto zawiera on więcej zanieczyszczeń. Na koniec pozostaje wymiana filtra powietrza oraz świecy zapłonowej. Wszystkie te elementy eksploatacyjne do kosiarek z silnikiem Oleo-Mac / Emak, można zakupić w formie ekonomicznego zestawu i dokonać wymiany samodzielnie lub też oddać kosiarkę do serwisu, najlepiej autoryzowanego.

Kosiarki do trawy
Autor: Oleo-Mac Zestaw startowy do kosiarek z silnikiem Oleomac/Emak

Nie zapomnijmy również sprawdzić stanu noża tnącego, a jeśli nasza kosiarka jest wyposażona w napęd – sprawdźmy stan paska napędowego oraz jego osłony. W razie wątpliwości, każda instrukcja obsługi zawiera szczegółowe informacje dotyczące konserwacji naszego urządzenia.

W trakcie sezonu, przed każdym uruchomieniem silnika skontroluj poziom oleju w misce olejowej, a po zakończeniu koszenia oczyść wnętrze korpusu kosiarki. Poza tym regularnie kontroluj stan filtra powietrza.

Pamiętaj!

Kiedy wymieniać olej w silniku?

Silniki czterosuwowe stosowane do napędu urządzeń ogrodniczych są smarowane rozbryzgowo olejem przeznaczonym do smarowania silników czterosuwowych znajdującym się w misce olejowej silnika. Musimy pamiętać, że silniki tego typu pracują w bardzo ciężkich warunkach – w dość wysokiej temperaturze (ograniczona możliwość chłodzenia) oraz pod stałym, pełnym obciążeniem.

W tych warunkach olej silnikowy traci swoje właściwości w stosunkowo krótkim czasie. Instrukcje obsługi silników precyzują, po jakim okresie należy wymienić olej w misce olejowej. Jednak większość maszyn nie posiada liczników motogodzin i w praktyce trudno ustalić ile czasu przepracowała nasza maszyna. Dlatego dobrą praktyką jest wymiana oleju zaraz po zakończeniu pracy w sezonie. Wtedy olej jest dostatecznie rozgrzany i zawiera najwięcej zanieczyszczeń, które podczas wymiany zostaną usunięte wraz ze zużytym olejem łatwo wypływającym z miski olejowej.  

Jeśli oleju nie wymieniliśmy jesienią musimy bezwzględnie uczynić to przez nowym sezonem. Do wymiany stosujmy zawsze taki sam gatunek oleju, jaki do tej pory znajdował się w misce olejowej. Pamiętajmy, aby do kosiarek nie stosować olejów z rynku samochodowego.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE